Napjainkban több névhasználata is elterjedt. Nevezik csak simán arthritisnak, vagy magyarosítottabb nevén degeneratív ízületi gyulladásnak is.
De mi is ez pontosan? Tulajdonképpen az ízületek fokozatos leépülését jelenti. Ez komoly problémákhoz vezethet. Így például fájdalmat érezhetsz a csípődben vagy a térdedben, ha lehajolsz, vagy ujjfájdalmat, ha sokat gépelsz. A legtöbb beteg 60 év fölötti, de sajnos ma már egyre több fiatalt 20-és 30 év közöttieket is érint ez az igen kellemetlen betegség.
Az osteoarthritis tünetei
A betegség nem egyik napról a másikra jelentkezik. Először lehet, hogy csak néha érzel fájdalmat egyes mozdulatokkor, különösen akkor, ha már egy jó ideje nem volt mozgatva az adott ízületcsoport. Ám az ízületekkel a mindennapi életben is lehetnek problémák. Például egészen egyszerűen túl merevek lesznek.Az osteoarthritis legtöbbször reggeli nehézkes mozgáshoz vezet, amely 30 perc után elmúlik. Ha a kezeket támadja meg, akkor az ízületek megnagyobbodásához és duzzanatához vezethet, amely egyes esetekben komoly, míg más esetekben semmilyen fájdalmat nem okoz.
Hol alakulhat ki?
A legtöbb esetben az osteoarthritis komolyabb terhet viselő ízületekben alakul ki, így például a térdben, a csípőben vagy a gerincben. De előfordulhat az ujjaknál, a nagylábujjnál vagy a nyaknál is. A többi ízület 99%-ban nem érintett, kivéve, ha valamilyen sérülés érte.
Mi okozza?
Minden egyes ízületnek van egy természetes lengéscsillapítója, méghozzá porc formában. Normális esetben ez a gumiszerű anyag az egészséges ízület végén azért van, hogy csökkentse a súrlódást. Azonban ahogy öregszünk, az ízületek merevebbé válnak, a porc pedig sokkal inkább sebezhető lesz. A merevebb ízületek állandó igénybevétele pedig folyamatosan irritálja és koptatja a porcokat. Ha a károsodás nagyobb mértékű, a csontok egymáshoz érhetnek, amely fájdalmat okozhat, és ez által nehezebbé teheti a mozgást.
A tőled független rizikófaktorok
Az egyik legszámottevőbb ok, melyet egyikünk se tud kontrollálni, az a kor. De a nemek is szerepet játszanak a betegség kialakulásában. 50 éves kor felett sokkal több nő küzd ilyen panaszokkal, mint férfi. De sajnos a kor mindenki felett eljár, így egy általános elhasználódottság, mindenkinél felfedezhető lesz. De vannak, akiknek genetikai hajlamuk van a betegség kialakulására. És vannak olyanok is, akik valamilyen korábbi betegség miatt vannak kitéve az osteoarthritis veszélyének.
A tőled függő rizikófaktorok
Mivel a sérült ízületek sokkal sérülékenyebbek, mint az egészségesek, ezért minden olyan tevékenység, amely roncsolja az ízületeket, növeli az osteoarthritis kialakulásának esélyét. Ebbe beletartozik a sport, ahol különösen nagy az esélye a sérülésnek. Vagy olyan munka, ahol rengeteg monoton mozgást kell végezni, például guggolásokat, vagy hajlongásokat. További komoly kiváltó ok az elhízás és a túlsúly. Ez különösen a csípőben és a térdben okozhat erős fájdalmat.
A mindennapi életre gyakorolt hatása
Az osteoarthritis minden emberre másképpen hat. Néhány embernél amellett, hogy az ízületeik folyamatosan romlanak, más tünet nem jelentkezik. Mások merevséget, és komoly fájdalmat érzékelnek, amely a mindennapi életükre is kihatással lehet. Ha a porcok vagy az ízületek megduzzadnak, különösen az ujjakon, olyan egyszerű feladatok is nehézkessé válhatnak, mint például egy ing begombolása. A térd és a csípő problémái sántítást okozhatnak, a gerinc osteoarthritis pedig legyengüléshez és zsibbadáshoz vezethet.
Az betegség diagnózisa
Hogy segítsd a doktorod munkáját és, hogy a lehető legpontosabb diagnózist állítsátok fel, fontos, hogy megfelelő módon írd le a tüneteket, kitérve a fájdalom nagyságára, intenzitására és pontos helyére. Az orvos ezután meg fogja vizsgálni a sérült ízületet, és röntgent vagy egyéb felvételt fog készíteni, hogy megállapítsa, mekkora a baj. A legtöbb esetben vérvizsgálatot is használnak, hogy kiszűrjék a más típusú ízületi betegségeket.
Hosszú távú következmények
Nem úgy, mint egyes más porcbetegségek, az osteoarthritis nem okoz más szervekben problémát,viszont olyan deformálódásokat okozhat, amelyek akadályozhatják a szabad mozgást. Nagymértékű térd-porc kopás esetén könnyen kifordulhatnak a térdek, és így O láb alakulhat ki. Gerinc osteoarthritis esetén a sarkantyúk, amelyek a betegség következtében alakultak ki, ingerelhetik a test egyes részeit, zsibbadást, vagy bizsergést, fájdalmat okozhatnak.
Gyógymód?
Nincs olyan ma ismert gyógymód, amely meg tudná állítani a porcok kopását, de vannak módszerek, amelyek segítenek fejleszteni az ízület működését. Az egyik ilyen a fizikai terápia, amely növeli a rugalmasságot, és megerősíti a sérült ízület körüli izmokat. A terapeuta különböző hideg vagy meleg terápiákat is ajánlhat, vagy borogatást a fájdalom enyhítésére.
Segítő eszközök
Segédeszközök, mint például a sínek, vagy a térdrögzítők segíthetnek enyhíteni a fájdalmat. Ha a mindennapi járás okoz problémát, egy bot vagy egy mankó igencsak segítségre lehet. Akik gerinc tájéki osteoarthritis-szel küzdenek, a legjobb, ha gyógymatracot vesznek, és gerinctámaszt, vagy nyaktámaszt viselnek.
Gyógyszerek
Amikor az osteoarthritis felüti a fejét, a legtöbb beteg valamilyen fájdalomcsillapító vagy gyulladáscsökkentő hatású készítménnyel próbálja enyhíteni a betegség tüneteit. A fájdalomcsillapító krémek vagy spray-k szintén hasznosak lehetnek, ha megfelelő helyen alkalmazzuk őket. Ha a fájdalom a krémek, vagy a gyógyszerek mellett is fennáll, az orvos szteroid injekciót adhat, vagy hyaluronsavakat juttathat egyenesen az érintett ízületbe.
Kiegészítők
A legtöbb tanulmány semmilyen pozitív hatást nem mutat ki a kondroitint és glükozamint szedők között, ha az adott gyógyszer egészséges táplálkozással foglalkozó boltokból, vagy vény nélkül a gyógyszertárakból való. Ezért mindenképpen konzultálj az orvosoddal, ha konroitint szeretnél szedni, különösen, ha véralvadásgátlót szedsz!
Az osteoarthritis és a Súly
Ha túlsúlyos vagy, az egyik legjobb módja a fájdalom enyhítésének – ha a fájdalom a csípőnél vagy a térdnél jelentkezik – ha leadsz pár kilót. Már 2-3 kilós fogyás is komoly megterhelést vehet le az ízületekről, ami egyértelműen a fájdalom enyhülésével jár. A fogyás egyébként nem csak a fájdalom megszűnésével, hanem a hosszú távú ízületkárosodás esélyének csökkenésével is jár.
Edzés osteoarthritis-szel
Az osteoarthritis-szel élő emberek nagy része óvakodik a mozgástól, ugyanis úgy gondolja, hogy azzal csak rosszabbá teszi a helyzetét. Viszont vannak sportok, amelyek kifejezetten jót tesznek az ízületeinknek. Ilyen például, az úszás, a gyaloglás, a szobabicikli (vagy egyenes talajon a sima bicikli). Ezek a sportok ugyanis csak növelik az ízületek erősségét és flexibilitását.
Ha könnyű súlyokat alkalmazol, egy laza tréning is megfelelő lehet, hogy a problémás területek körül megerősítsd az izmokat. Például, ha a combizmokat erősíted, akkor csökkented a térd ízület fájdalmát. Viszont, akármibe is vágsz bele, előtte keresd fel az orvosod, és kérd ki a véleményét. Hidd el, ő azt fogja javasolni, ami neked és az ízületeidnek a legjobb.
Van lehetőség sebészeti beavatkozásra?
Ha a betegség már zavarja a mindennapi életed, és sem a fizikai terápia, sem pedig a gyógyszerek nem segítenek, van lehetőség porc beültetésére. Ezen procedúrára csak azok jelentkezhetnek, akiknek már nagyon súlyos a helyzetük. Ugyanis ekkor a sérült porcot, egy mű porccal helyettesítik. Leggyakrabban a térden és a csípőn végeznek el ilyen beavatkozásokat.
Előzzük meg az osteoarthritis-t
A legfontosabb dolog, amit te tehetsz az osteoarthritis ellen, hogy folyamatosan kontrollálod a súlyod. Az évek során a lerakódott kilók ugyanis csak még nagyobb terhelésnek teszik ki az ízületeket, amelyek így idősebben viselkedhetnek, mint amennyi idősek valójában. Az ízületi sérülések megelőzése szintén fontos. Tégy megelőző intézkedéseket a munkahelyeden, ha monoton és egyfajta ízületet igénybevevő munkáról van szó. Különösen ügyelj akkor, ha a sérülés kockázata is fenn áll. Ha pedig sportolsz, tartsd be a megfelelő biztonsági előírásokat, és használj megfelelő biztonsági eszközöket.
(Cs. B)