fülgyulladás
#Betegségek

Nyári fülbetegségek

2024.06.12.
2 perces olvasási idő

A fülgyulladásról azt gondoljuk, hogy az őszi-téli évszakok betegsége. Fülfájdalom azonban nyáron is jelentkezhet. Gyakran az allergia szövődményeként jelentkezik, de a panaszokat a medencék, tavak, tengerek vize is okozhatja.

Allergiától a fülgyulladásig

Az allergiás betegek jellegzetes panasza az orrdugulás, melyet az orrnyálkahártya duzzanata is okozhat. Ez az állapot amennyiben tartósan fennáll, hozzájárulhat a fülgyulladás kialakulásához. Hajlamosabbak a középfülgyulladásra a fül anatómia rendellenességeivel élők is - különösen a dobhártya és az Eustach-féle járat defektusaival élők -, a krónikus orrmandula gyulladással, illetve a nagyobb orrmandulákkal rendelkezők.

fülgyulladás

Veszélyek a vizekben

Strandolás közben valószínű, hogy a fürdőzés ártalmas hatásaira gondolunk legkevésbé. A nyaralás kellemes pillanatait azonban könnyen beárnyékolhatják a váratlanul jelentkező panaszok.

Fülgyulladást a hallójáratba jutó - elsősorban klóros, uszodai - víz is okozhat. Ennek oka, hogy huzamosabb idő elteltével a víz leoldja a hallójárat felületi savas védőrétegét, a hámréteg felázik, fellazul. Így a hám védő funkciója meggyengül, a behatoló baktériumok előtt szabaddá válik az út.

Figyelmeztető jelek

A fülgyulladás tünetei lehetnek egészen enyhék: elesettség érzés, bágyadtság, hőemelkedés, a fül nyomásérzékenysége jelentkezhet. A fertőzés előrehaladtával a tünetek erősödnek, magas láz, erős fájdalom, a dobhártya kiszakadásával gennyes fülfolyás alakulhat ki.

Fontos a helyes fültisztítás

A fülzsír bevonja és védi a hallójáratot a kiszáradástól és a fertőzésektől, a kisebb szennyeződések pedig a hallójárat-bemenet szőrein fennakadnak. A hallójárat tisztításáról egy külön mechanizmus gondoskodik, az itt lévő hám ugyanis kifelé nő, így eltávolítja a kisebb szennyeződéseket és a felesleges fülzsírt. A fültisztítás éppen ezért nagy körültekintést igényel, hogy ezt a jól működő folyamatot ne borítsuk fel. A fül tisztításához elengedhetetlen a jól megválasztott eszköz, mivel az itt létrejövő esetleges sérülés is hallójárati fájdalmat okozhat, amit viszketéssel, fájdalommal, nedvedzéssel járó kellemetlen érzés követ.

A vattás végű pálcika mindössze a bemenet kitörléséhez jó, és az a fajtája a legalkalmasabb, amelyet nem lehet 1 cm-nél mélyebben a fülbe dugni, ezzel a fül (illetve dobhártya) felsértését el lehet kerülni. Mélyebbre egyébként sem célszerű benyomni, mert a fülzsírt maga előtt tolva még inkább megnehezíti a fül kitisztítását. A fül mélyebb részeinek tisztításához használjunk inkább néhány csepp paraffinolajat, vagy gyógyszertárban recept nélkül kapható fülzsíroldó sprayt.

Tanácsok a nyári időszakra

  • Ügyeljünk rá, hogy víz-, vagy tengerparton homok, illetve egyéb szennyeződés ne juthasson a hallójáratba fürdés közben! Ha mégsem sikerül elkerülni, mielőbb távolítsuk el a fülből, mert komoly gondot okozhatnak.
  • Hasznos lehet még az úszósapka, vagy úszáshoz kialakított füldugó használata.
  • Fontos az úszás befejezése után a fej oldalra fordításával a hallójáratban esetleg bent maradt víz kirázogatása, a hallójárat kiszárítása.
  • Elhúzódó felső légúti fertőzés, vagy allergia okozta orrdugulás, orrfolyás kezeléséhez kérjük szakorvos segítségét, hogy a komolyabb szövődményeket megelőzzük!
  • Ha hajlamos vagy a fülbetegségekre, érdemes kerülni, hogy a fejed a víz alá merüljön.

Ha minden elővigyázattal is problémáid vannak, még a nyár kezdetén beszélj háziorvosoddal a megelőzés lehetőségeiről.

(Budai Allergiaközpont)