A hegytetőről vagy a felhőkarcoló legfelső szintjéről lenézve elfog a félelem, összeszorul a gyomrod? Sokan vagyunk így vele. A szíved majd’ kiugrik a helyéről? Izzad a tenyered, a fejeden izzadságcseppek futnak alá? Levegő után kapkodsz, fullasztó nyomást érzel a mellkasodban? Lehet, hogy ez több, mint egyszerű tériszony.
Egy tárgy vagy egy helyzet ok nélkül irreális félelmi reakciót képes kiváltani az emberből. A fóbiás emberek riadalma a legrémisztőbb horrorfilmekben tapasztalható rettegés fokát is képes elérni.
Genetika és rossz élmények összjátéka
A fóbia nem a „gyenge idegek” nyomorúságos játéka, pusztán akarattal nem leküzdhető. Időnként olyan mértékben megnehezíti a fóbia az érintett életét, hogy az illető képtelen lesz kiegyensúlyozott, teljes életet élni. A fóbia bármely életkorú és körülmény között élő embert érinthet. Igazán nem tisztázott, mi áll a betegség hátterében, miért, hogyan alakulhat ki.
Sok esetben teljesen felfoghatatlan mitől és miért fél valaki. Sokszor pontosan meghatározható mi váltotta ki a félelemérzést: egy korábbi rossz élmény, például egy kutyatámadás vagy a lift elakadása. Mégsem jelenik meg minden érintett életében a fóbia keserves iszonya. Kutatók arra következtetnek, hogy a genetikai hajlam és rossz tapasztalatok együttesen tesznek fogékonnyá a betegségre.
Fóbia fajták
Léteznek specifikus fóbiák – ezeket szokás egyszerű fóbiáknak is nevezni, holott az általuk okozott félelemérzés korántsem egyszerű. Irreális rettegés-érzés gyakorlatilag bármitől kialakulhat. Az orvosok még nevet is adtak a különféle fóbiáknak, íme néhány példa:
- Agorafóbia – a nagy, nyitott terektől való félelem
- Klausztrofóbia – zárt tértől való félelem
- Zoofóbia – félelem az állatoktól
- Arachnofóbia – iszony a pókoktól
- Tonitrofóbia – mennydörgéstől való félelem
- Mizofóbia – fóbia a kosztól, piszoktól
- Kinofóbia – rettegés a kutyáktól
Női baj?
A fóbia jelentősen különbözik egy hétköznap félelemérzéstől. A legtöbb fóbia mellett normálisan élhető az élet, a félelem csak az adott tárgy, esemény hatására jelentkezik. Ha például egy pókiszonyban szenvedő ember megpillant egy ártatlan pókot - tisztában van vele, hogy az állat sosem bántaná- , mégis iszonyatos rettegés, pánik uralkodik el rajta.
Fóbia az érintettek családjában gyakran halmozottan fordul elő, különösen a nők szenvednek tőle.
Gyógyítható
A probléma kezelése – kognitív viselkedésterápiával és gyógyszerekkel- az esetek túlnyomó részében egyszer s mindenkorra megszünteti a hibás viselkedést. A viselkedésterápia során a terapeuta éles helyzetek elé állítja kliensét, akinek fokozatosan, bizonyos lépéseket betartva szembe kell néznie félelme kiváltójával. Néhány alkalom után már megtapasztalható a változás, a félelem érezhetően alábbhagy. A terápia arra is alkalmas, hogy megtanítsa az érintetteket a hibásan értelmezett testi tünetek helyes értelmezésére. Egy heves szívdobogás nem feltétlenül egy kezdődő szívroham jele, a félelem elhatalmasodásával a torokban tapasztalt gombóc-érzés miatt még senki sem fulladt meg.
Az elsajátított helyes lélegzetvételi technikákkal, relaxációs gyakorlatokkal a félelem és az idegesség ügyesen kiküszöbölhetővé válhat.
(KamaszPanasz - O.K.T.)