Ősztől az összes oktatási intézményben betiltanák a dohányzást, a jelenlegi szabályozás szerint azonban az iskolák még tehetnek engedményeket. Ki, hol, mikor gyújthat rá az iskolában, és milyen büntetést kaphat az a diák, aki megszegi a dohányzási tilalmat?
Rendhagyó dohányzásellenes programot indított a pécsi Zipernowsky Károly Műszaki Szakközépiskola 2006-ban: a diákok egy „dolgozatmentesítő” kártyát kaphattak akkor, ha vállalták, hogy egy napig nem gyújtanak rá. Bár a Doli Jokert osztályonként csak egy tanuló vehette igénybe, és a kártya a témazáró dolgozatok alól nem adott felmentést, az iskola pedagógusai azt remélték, hogy a módszer hatására kevesebben gyújtanak majd rá az iskolában – a tiltással és büntetéssel ugyanis addig semmit nem értek el.
Bár hogy a nemdohányzók védelméről szóló törvény egyértelműen kimondja, hogy a 18 év alatti tanulók az oktatási intézmény területén egyáltalán nem dohányozhatnak, a pécsi Zipernowskyhoz hasonló problémákkal szinte minden iskolában küzdenek. A dohányzáson rajtakapott, tizennégy évesnél idősebb diákok ellen azonnal fegyelmi eljárást lehet indítani, a tanulókat azonban nehéz elkapni – a legtöbben ugyanis az iskolai vécékben és az udvaron füstölnek, az odaérkező pedagógusok pedig legtöbbször már csak az elnyomott csikkeket és a magukat ártatlannak valló diákokat találják a helyszínen.
(Forrás: Eduline)