A serdülők rizikómagatartásának tanulmányozása fontos iránymutató az iskolai nevelés és prevenciós irányelvek kialakításakor. Cikkünkben a fiatalok dohányzási szokásait elemezzük.
A dohányzás és következményei
Hazánkban évente 28 ezren halnak meg a dohányzással összefüggő betegségekben. Az első kipróbálás döntő többsége a serdülőkorra tehető, és úgy tűnik, a kipróbálási életkor kulcsszerepet játszik a rendszeres dohányzás kialakulásában. Minél korábban próbálja ki ugyanis valaki, annál nagyobb az esély, hogy rendszeres dohányzóvá válik.
Az első szál cigi
A dohányzás kipróbálásának aránya a magasabb évfolyamokon a várt eredményeknek megfelelően magasabb. Míg az 5. osztályos lányok 11,2%-a, illetve a fiúk 17,5%-a már kipróbálta a dohányzást, addig a 7. évfolyamon 35,8 és 42,2%, 9. évfolyamon 63,7 és 67% az arány. A 11. évfolyamon már a lányok 76%-a, és a fiúk 77,6%-a legalább egyszer már dohányzott.
Egyre korábban próbálják ki a fiatalok a dohányzást
A felmérésből az is kiderül, hogy a fiúk előbb kezdenek el ismerkedni a dohányzással, mint a lányok. A legtöbb válaszadó 14-16 éves kora között próbálta először a dohányzást. Ugyanakkor a bevont diákok közel negyede már 13 éves korában kipróbálta. Az eredmények alapján feltételezhető, hogy az elmúlt években az első kipróbálás időpontja 2-4(!) évvel korábbra tolódott. A 9. évfolyamos lányok 10,1%-a, a fiúk 17,8%-a már 11 évesen kipróbálta a dohányzást.
A dohányzás gyakorisága
A heti rendszerességgel dohányzók megoszlása az alábbiak szerint alakult:
- 5. évfolyam lányok 1%-a, fiúk 3,5%-a
- 7. évfolyam lányok 6,7%-a, fiúk 8,8 %-a
- 9. évfolyam lányok 26%-a, fiúk 29,6%-a
- 11. évfolyam lányok 33,8%-a, fiúk 41,5%-a
A naponta dohányzók aránya (nem nélkül)
- 5. évfolyam 1,5%
- 7. évfolyam 4,5%
- 9. évfolyam 22,8%
- 11. évfolyam 31,8%
Település- és iskolatípus
A településtípusok tekintetében a falun vagy tanyán élő diákok kissé magasabb arányban próbálják ki a dohányzást. A vizsgálat alapján megállapítható, hogy a szakmunkásképzőbe vagy szakiskolába járó tanulók körében kedvezőtlenebb képet kapunk, mint a gimnáziumok vagy szakközépiskolák tanulóit vizsgálva.
Összehasonlítás
A nemek, korcsoportok, település- és iskolatípusok szerinti korábbi (2006) vizsgálatokhoz képest jelentős változás nem figyelhető meg. Megállapítható azonban, hogy a hazai fiatalok korábban kezdenek el dohányozni, mint az európai átlag, a rendszeres dohányzás azonban illeszkedik az európai átlaghoz.
Prevenció
A vizsgálat alapján elmondható, hogy a dohányzás megelőzési tevékenységeket legkésőbb az általános iskola alsó tagozatában el kell kezdeni, és különös figyelmet kell fordítani a szakmunkásképzők és szakiskolák prevenciós és egészségnevelési törekvéseire.
(Országos Gyermekegészségügyi Intézet 2010.)