törött pénisz
#Testi problémák

Túl heves aktus: pénisztörés lehet a vége

2024.07.13.
2 perces olvasási idő

Bármilyen furcsán is hangzik, annak ellenére, hogy nincs benne csont, a pénisz igenis eltörhet! A pénisztörés, illetve a pénisz lágyrészének sérülése urológiai vészhelyzetnek számít, egyes esetekben a húgycsövet is érintheti, és azonnali sebészeti beavatkozást igényel. A pénisztrauma kezelési célja elsősorban a pénisz hosszának, merevedési funkciójának megőrzése.

Noha a pénisztörés szerencsére ritkán fordul elő, mégis létező jelenség, ezért a férfiaknak vigyázniuk kell a szexuális aktus közben. Sokan nem is tudnak arról, hogy a pénisztörés lehetséges.

Mi is az a pénisztörés?

Ahhoz, hogy tudjuk, hogyan törhet el egy pénisz, ismernünk kell az anatómiáját. A hímvessző egy szivacsos szövetből álló, henger alakú szerv, amely erekció során a vér beáramlásnak következtében megduzzad. A merev pénisz hirtelen tompa traumája, vagy hirtelen oldalirányú elhajlása okozhatja a pénisz törését, és egyidejűleg húgycsősérülést is okozhat.

Ami eltörik, az tulajdonképpen a barlangos testeket körülvevő kötőszöveti tok (tunica albuginea). A károsodás annál nagyobb lehet, minél nagyobb a merevedés.

A pénisz ernyedt állapotban való sérülése ritka, mivel ilyenkor sokkal nagyobb a mobilitása és rugalmassága. Erekció során azonban az artériás véráram hosszanti és keresztirányban is növekedést okoz, így a pénisz kevésbé mozgatható.

Hogyan történhet meg mindez?

A pénisz traumás sérülésének számos kiváltó oka lehet, bármely életkorban előfordulhat, ám a leggyakoribb fiatalkorban, mikor még kellő tapasztalat híján, vagy az ifjonti vehemenciától irányítva gyakori a túl heves és erőszakos szexuális aktus vagy önkielégítés történik, mikor a férfi túl erősen szorítja péniszét. Emellett nem megfelelő segédeszközök használata során is balesetet szenvedhetünk.

A pénisztraumák mintegy egyharmada olyan szexuális aktus során történik, mikor a partner van felül és egész testsúlya ránehezedik a férfi testére, így az érzékeny péniszre is. Ilyenkor, ha a pénisz a vaginából kicsúszva a gátba, a szeméremcsontba vagy combokba ütközik, törés következhet be. Természetesen a törés nem igazi csonttörés, hiszen a péniszben nincs csont.

Mivel az ügy meglehetősen kényes, így a szégyenérzet miatt sokan csak későn fordulnak orvoshoz. Ez azért is veszélyes, mert a pénisztörés az esetek harmadában húgycsősérüléssel, így vizelési problémával is jár.

Milyen tünetek utalhatnak a pénisztörésre?

Pénisztörés során a betegek hangos, reccsenéshez hasonló hangról számoltak be, valamint a sérülés súlyosságától függő éles fájdalmat tapasztalnak, melyet az erekció azonnali megszűnése, valamint sötét véraláfutás és duzzanat, deformitás követ.

A pénisztörés diagnózisa fizikális vizsgálattal magától értetődő, hiszen a pénisz külső megjelenésében is duzzadt, deformált (S alakban hajlított) és véraláfutásos (ún. padlizsán deformitás). Amennyiben a húgycső is sérült, vérzés is látható a húgycsőnyílásnál.

Kezelési lehetőségek

A pénisztörés fizikális vizsgálattal diagnosztizálható, ám kétes esetekben MRI vizsgálatra is sor kerülhet.

A pénisztörés konzervatív kezelése régebben hideg borogatásból, sínezésből, gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazásából állt. Ennél a módszernek azonban magas volt az olyan szövődmények aránya, mint a húgycsősérülés felismerésének hiánya, pénisz tályog, a törés helyén képződő csomó, állandósult péniszgörbület, fájdalom nemi aktus során, erekciós zavar.

Here önvizsgálat: Miért fontos?
Tudtad, hogy a 15-35 év közötti férfiak körében leggyakrabban előforduló rákos megbetegedés a hererák? Korai felismeréssel szinte 100 százalékosan gyógyítható a betegség, ezért is fontos a rendszeres önvizsgálat. Here önvizsgálat lépésről lépésre

A sebészeti beavatkozás elsődleges célja a fájdalmak enyhítése, a merevedési zavar megelőzése és a kései diagnózisból adódó szövődmények csökkentése. Jelenleg a legtöbb orvos az azonnali műtétet javasolja a kevesebb komplikációra hivatkozva, illetve így rövidebb a kórházi tartózkodás is.

A sérült szövetek lassan gyógyulnak, így akár egy hónapba is telhet a gyógyulás. Ez idő alatt a szexuális élet tilos! A kezeletlen pénisztörés deformitáshoz, erekciós zavarhoz, illetve erekciós képtelenséghez vezethet. Akárcsak a test egyéb részeinek törésekor, itt is érvényes, hogy minél hamarabb kezelik, annál kisebb a maradandó károsodás kockázata.

A kockázatos szexpózok nagy veszélyt jelentenek, szóval kétszer is gondold meg, mielőtt „akrobatikus” pózokat vennél fel. Ajánlott kerülni minden pozitúrát, amiben az erekcióban lévő pénisz erősen hajlik.

(KamaszPanasz)