Cöliákia: csak a tények
A cöliákiás beteg nem ehet olyan ételeket, amelyekben glutén található? Ha glutént tartalmazó ételeket fogyasztanak, az gyomorpanaszokat okozhat, vagy megbetegítheti őket? Milyen termékeket kell elkerülni? Mi is számít gluténnak?
A gyomorfájás leggyakoribb okai
A fájdalom gyakran hullámokban jelentkezik: elég élesen ahhoz, hogy kapkodd a levegőt, de aztán olyan gyorsan elmúlik, ahogyan jött. Persze az is lehet, hogy folyamatos fájdalomról van szó. Talán óráknak tűnik az idő, amit a WC felé görnyedve töltesz – vagy azt kívánod, bárcsak ott tudnád tölteni.
Ne egyél az augusztus 20-i rendezvényeken, ha ezeket tapasztalod!
Az augusztus 20-i ünnepséget számos szabadtéri rendezvény is kíséri. A gyorsaság és egyszerűség miatt sokan választják ilyenkor az utcai ételárusok kínálatát. A NÉBIH összegyűjtötte, hogy mire figyeljünk, ha gyrososnál, lángossütőnél vagy fagylaltárusnál vásárolunk.
A laktózérzékenység jelei
A laktóz intolerancia nem is olyan ritka betegség, mint azt gondolnád. Ha a tej, tejtermék fogyasztása után fáj a hasad, puffadás, hasmenés jelentkezik, vagy rosszul vagy, akkor lehet, hogy laktózérzékeny vagy. Cikkünkből megtudhatod a leggyakoribb okokat, tüneteket, illetve azt is, hogy hogyan tudod kezelni ezeket.
Kamaszkori emésztési gondok: okok és megoldások
A tizenévesek jelentős része küzd olyan emésztési problémákkal, mint a székrekedés, a hasmenés, a puffadás és a hasi fájdalom. Mi okozhatja a tüneteket? Mi lehet a megoldás? Cikkünkből kiderül.
Ételmérgezés: vigyázz, hogy mit eszel nyáron!
Gyomorrontás, hasfájás, hasmenés, hányás - a gyomor- és bélrendszeri fertőzések tünetei sokszor a higiéniás szabályok betartásával megelőzhetőek lennének. Mit tegyünk, hogy a nyári melegben az étkezések kellemetlen mellékhatásait elkerüljük?
A hasmenés a nyaralást is tönkreteheti
Nem árt, ha már most teszünk azért, hogy a közelgő nyaralásról lehetőleg csak szép emlékeink maradjanak. A nyaralás alatt vagy hazaérkezés után kezdődő hasmenés felnőtteknél többnyire inkább csak kellemetlen, de gyermekeknél, időseknél akár kórházi kezelést igénylő kiszáradást is okozhat. A megelőzésben a probiotikumok szedése is segíthet.
Mit egyél műtét után és mit kell kerülni?
Ha műtéten estél át, a műtét utáni napokban, hetekben és hónapokban elfogyasztott ételek befolyásolhatják a gyógyulást és a felépülést. A megfelelő ételek fogyasztása – és a nem megfelelő ételek kerülése – segíthet a gyorsabb gyógyulásban, miközben megelőzheted az olyan szövődményeket, mint a székrekedés és a posztoperatív fertőzés.
Utazás ételallergiával – Mire figyelj?
Utazás során teljesen kikapcsolhatunk, hátrahagyhatjuk a napi problémákat - kivéve, ha ételallergiánk van. Aki ételallergiás, annak mindig, még utazás közben is figyelnie kell arra, hogy mit eszik. Néhány óvintézkedés betartásával és előkészület megtételével azonban gondoskodhatunk az egészségünkről és a kellemes időtöltésről.
Gyomorinfluenza – Mit kell tudnod?
A vírusos gasztroenteritisz – amelyet gyomorinfluenzának neveznek – elég gyakori megbetegedés. Nem az influenzavírus okozza és nem légúti megbetegedés. A gyomorinfluenzát egy fertőző vírus (gyakran norovírus vagy rotavírus) okozza, amely megtámadja a bélrendszert, és gyulladást, hányást és hasmenést okoz.
Mit kell tudnod a kagylóallergiáról?
A kagylóallergia nem pontosan ugyanaz, mint általánosságban a tenger gyümölcsei allergia. A tenger gyümölcsei közé tartozik a hal (például tonhal vagy tőkehal) és a kagylók (például homár vagy kagyló). Annak ellenére, hogy mindkettő a "tenger gyümölcsei" kategóriájába tartozik, a hal és a kagyló biológiailag különbözik. Tehát a hal nem okoz allergiás reakciót a kagylóallergiában szenvedőknél, kivéve, ha az illetőnek halallergiája is van.
Az irritábilis bél-szindróma
A legtöbben tapasztaltuk már, hogy egy-egy vizsgát, állásinterjút vagy valamilyen fontos eseményt megelőzően felborul a táplálkozásunk és az emésztésünk.
Titokzatos betegség a hasi panaszok mögött
Minden ötödik ember szenved az irritábilis bél szindrómában (IBS), ám csak jóval kevesebben jutnak el orvoshoz. Dr. Mármarosi István, gasztroenterológus a szakszerű segítség jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Naponta többszöri csuklás
A csuklás a rekeszizom reflexes, akaratlan összehúzódása, melyet számos tényező kiválthat. Ezek döntő többsége jelentéktelen, nincs kóros eltérés vagy elváltozás a háttérben. Akár naponta is többször jelentkezhet csuklás, mely lehet egyes szokások, vagy bizonyos történés következménye, nagyon ritkán állhat egyéb kórkép is a háttérben.
Megváltozott széklet: milyen betegség okozhatja?
Székrekedés, hasmenés, puffadás, teltségérzet, szokatlan széklet. A panaszok hátterében súlyos, orvosi kezelést igénylő betegség, de ártalmatlan ok is állhat, mint például a hibás étkezési szokások.