A tizenévesek jelentős része küzd olyan emésztési problémákkal, mint a székrekedés, a hasmenés, a puffadás és a hasi fájdalom. Mi okozhatja a tüneteket? Mi lehet a megoldás? Cikkünkből kiderül.
A hasi panaszok tünetei
Emésztési problémák nélkül is elég nehéz tininek lenni, ám sokuknak közülük még az alábbi, kellemetlen problémákkal is meg kell küzdeniük:
- gyomorproblémák
- gázképződés
- puffadás
- hasmenés
- székrekedés
- a széklet színének és/vagy szagának változása
- irritábilis bél szindróma (IBS)
- viszkető végbélnyílás
A hasi problémákhoz gyakran egyéb kellemetlen tünetek is kapcsolódhatnak:
- fejfájás
- rossz szájszag
- gyomorégés
- savas reflux
- fáradtság
- hízás/fogyás
- ingerlékenység
- pattanások
Ne feledd, hogy nemcsak a tüneteket kell kezelni, fontos kideríteni a probléma okát is!
A hasi problémák lehetséges okai
Az emésztési problémáknak sokféle oka lehet, a leggyakoribbak a következők.
Étel-intolerancia
Sokan nem is tudnak arról, hogy étel-intoleranciájuk van. Az olyan ételek elfogyasztása, amelyek gyulladásos reakciót indíthatnak el a szervezetedben (pl. tej, glutén), fájdalmat okozhatnak a belekben.
Ételallergia
Az ételallergia – például a tejre, mogyoróra, kukoricára és a szójára – okozhat gyomorfájdalmat. Az ételallergia védekező reakciót indít el a szervezetben, ezért a tested próbál megszabadulni az allergéntől, mint amikor gyomorrontásod van.
Menstruációs ciklus
A menstruációs ciklus bizonyos szakaszában a megnövekedett ösztrogénszint fokozhatja a szervek és ízületek ellazulását. Ilyenkor a belek simaizmai is ellazulhatnak, ami hasmenést eredményezhet. Hasonlóképpen a menstruációs görcsök okozta bélfájdalmak is eredményezhetnek hasmenést.
Gyógyszerek
Egyes fogamzásgátlók és szorongás elleni készítmények okozhatnak gyomorfájdalmat. Ha a szervezeted képtelen ezek feldolgozására, az túlterhelheti a májadat, ami gyulladást, hasmenést vagy székrekedést is okozhat.
Stressz
A tinédzserek hatalmas a nyomásnak és a stressznek vannak kitéve, ami miatt a kortizol-szintjük tartósan magas. A kortizol és a stressz felszívódási zavart eredményezhet. Ennek következménye székrekedés, érzékeny bél szindróma vagy hasmenés is lehet.
Testképzavar
A testképzavar és a rossz étkezési szokások táplálkozási zavarhoz vagy rendezetlen evéshez és székrekedéshez vezethetnek.
Szorongás
Sok lánynak gondot okoz a nyilvános WC használata. Az attól való félelem, hogy vajon mit gondolnak a többiek, erősebb, mint az inger, így inkább visszatartják. Ez székrekedéshez, hasmenéshez, hólyagfájdalomhoz vezethet.
Helytelen étkezési szokások
A bélrendszer egészségéhez szükség van egészséges baktériumokra, ám az állandó diéta és a tinik zsúfolt napirendje megakadályozhatja a testük természetes újratöltődését és regenerálódását. Főként a tinédzser lányok számára a bélbaktériumok egészsége rendkívül fontos lenne annak érdekében, hogy elkerüljék a húgyúti fertőzéseket. A hiányos táplálkozás és az alváshiány egészségtelen bélflóra kialakulását okozhatja, ami krónikus hasmenést, aranyeret és székrekedést okozhat.
Hogyan érezheted magad jobban?
Az emésztési problémáknak nem kell egy egész életen át tartaniuk.
- Egyél sok friss zöldséget, gyümölcsöt, fehérjét és összetett szénhidrátot!
- Csökkentsd a koffein, a cukros italok és a gyorsételek bevitelét!
- Kerüld el az alkohol fogyasztását, drogok használatát és a dohányzást!
- Maradj fizikailag aktív!
- Csökkentsd a stresszt!
- A probiotikus kiegészítők hasznosak lehetnek az érzékeny bél szindróma, a laktóz intolerancia és a székrekedés tüneteinek enyhítésére.
- Vezess étkezési naplót. Így könnyebb rájönni, mi okozza a panaszaidat. Próbáld ki, hogy az esetleges ételt kiiktatod, és nézd meg, mi történik.
Keresd fel az orvosodat
Keresd fel a háziorvosodat, ha emésztési problémákkal küzdesz! Így fény derül az emésztési problémák olyan kóros okaira is, mint például a gyulladásos bélbetegség (Crohn betegség, colitis ulcerosa), a krónikus gyomorhuruttal járó betegségek, a gyomorfekély, illetve a hasi fájdalom lehetséges anatómiai- és nőgyógyászati okai is kiderülhetnek.
Mielőbb fordulj orvoshoz, ha olyan tüneteid vannak, mint az akaratlan fogyás, hányás, megmagyarázhatatlan láz, gyomor-bélrendszeri vérzés, vagy egyéb súlyos tünetek! Továbbá akkor is fordulj orvoshoz, ha a hasmenés és a székrekedés váltakozik, a széklet nyálkás. Ha fény derül rá, mi okozza a problémát, megszabadulhatsz a kínzó tünetektől.
(KamaszPanasz - S.C., sheknows)