Megváltozott széklet: milyen betegség okozhatja?
Székrekedés, hasmenés, puffadás, teltségérzet, szokatlan széklet. A panaszok hátterében súlyos, orvosi kezelést igénylő betegség, de ártalmatlan ok is állhat, mint például a hibás étkezési szokások.
Aranyér: előzd meg a kialakulását!
Az aranyér kialakulásában az örökletes tényezők mellett fontos szerepet játszanak életviteli tényezők is. A panaszok elsősorban felnőttkorban jelentkeznek, de a megelőzést már gyermekkorban el lehet kezdeni.
Cöliákia: csak a tények
A cöliákiás beteg nem ehet olyan ételeket, amelyekben glutén található? Ha glutént tartalmazó ételeket fogyasztanak, az gyomorpanaszokat okozhat, vagy megbetegítheti őket? Milyen termékeket kell elkerülni? Mi is számít gluténnak?
A gyomorfájás leggyakoribb okai
A fájdalom gyakran hullámokban jelentkezik: elég élesen ahhoz, hogy kapkodd a levegőt, de aztán olyan gyorsan elmúlik, ahogyan jött. Persze az is lehet, hogy folyamatos fájdalomról van szó. Talán óráknak tűnik az idő, amit a WC felé görnyedve töltesz – vagy azt kívánod, bárcsak ott tudnád tölteni.
Mi a teendő anális fájdalom esetén?
Az anális fájdalom nem az a dolog, amiről sokat beszélnénk, noha igen jelentős lehet. A végbél és a végbélnyílás területén rengeteg idegvégződés van, így bármilyen probléma okozhat enyhe kellemetlenségtől akár kínzó fájdalomig terjedő panaszt.
Kamaszkori emésztési gondok: okok és megoldások
A tizenévesek jelentős része küzd olyan emésztési problémákkal, mint a székrekedés, a hasmenés, a puffadás és a hasi fájdalom. Mi okozhatja a tüneteket? Mi lehet a megoldás? Cikkünkből kiderül.
A hasmenés a nyaralást is tönkreteheti
Nem árt, ha már most teszünk azért, hogy a közelgő nyaralásról lehetőleg csak szép emlékeink maradjanak. A nyaralás alatt vagy hazaérkezés után kezdődő hasmenés felnőtteknél többnyire inkább csak kellemetlen, de gyermekeknél, időseknél akár kórházi kezelést igénylő kiszáradást is okozhat. A megelőzésben a probiotikumok szedése is segíthet.
Mit egyél műtét után és mit kell kerülni?
Ha műtéten estél át, a műtét utáni napokban, hetekben és hónapokban elfogyasztott ételek befolyásolhatják a gyógyulást és a felépülést. A megfelelő ételek fogyasztása – és a nem megfelelő ételek kerülése – segíthet a gyorsabb gyógyulásban, miközben megelőzheted az olyan szövődményeket, mint a székrekedés és a posztoperatív fertőzés.
Gyomorinfluenza – Mit kell tudnod?
A vírusos gasztroenteritisz – amelyet gyomorinfluenzának neveznek – elég gyakori megbetegedés. Nem az influenzavírus okozza és nem légúti megbetegedés. A gyomorinfluenzát egy fertőző vírus (gyakran norovírus vagy rotavírus) okozza, amely megtámadja a bélrendszert, és gyulladást, hányást és hasmenést okoz.
Az irritábilis bél-szindróma
A legtöbben tapasztaltuk már, hogy egy-egy vizsgát, állásinterjút vagy valamilyen fontos eseményt megelőzően felborul a táplálkozásunk és az emésztésünk.
Betegségek és gyógyszerek, melyek befolyásolhatják a fogamzásgátló tabletta hatását
Ahhoz, hogy megértsük, hogy egyes gyógyszerek miért befolyásolják a fogamzásgátló tabletták hatását, ismernünk kell a fogamzásgátló tabletták felszívódásának útvonalait a szervezetben.
A laktózérzékenység bármilyen életkorban jelentkezhet
A laktózérzékeny beteg szervezete nem tudja megemészteni a tejcukrot, mivel a lebontásához szükséges enzim hiányzik, vagy működése lecsökkent. A probléma jelentkezhet születéstől fogva bármikor, ám az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb.
Megdöbbentő: a gyilkos kolbász
Tény, hogy a kolbászmérgezés - vagy a hivatalos nevén: botulizmus - nem újkeletű dolog. Évente 2-3 alkalommal is előfordulhat hogy emberéletet követel a figyelmetlenség. Na de mégis, mi ez a veszély, és hogy kerülheted el? Tudj meg többet a botulizmusról!
Az antibiotikumok hatása szervezetedre
A baktérium okozta fertőzések kezelésére hatékonyan alkalmazhatók az antibiotikumok, ám a gyógyszerek nemcsak a panaszokért felelős kórokozókat irtják ki, hanem a szervezet úgynevezett hasznos baktériumai is áldozatul esnek. Ez azonban megakadályozható. November 18. az európai antibiotikum nap.
Antibiotikumos kezelés: amit tizenévesként tudnod kell róla
Az antibiotikumos kezelés ugyan sok esetben hatásos, ám van egy kellemetlen mellékhatása: felboríthatja a bélflórát, amely az immunrendszert és az emésztőszerveket is próbára teszi. Lássuk, mit kell erről tudnod!