A pica alatt, fura sóvárgást okozó evészavart értünk. Az elnevezés a szarka latin nevéből (Pica pica) származik, mely madár köztudottan nagy étvágyú és bármit megeszik, amit tápláléknak vél.
A picatól szenvedő betegek olyan nem élelmiszer jellegű anyagokat fogyasztanak, amelyeknek fogyasztásra nem alkalmasak, és nincs tápértékük sem. Bár fejlődési szempontból előfordul a 2 év alatti gyermekek esetében, hogy különböző tárgyakat vesznek a szájukba, minden hasonló tevékenység ezen életkor után aggodalomra adhat okot.
Néhány dolog, amit a pica-ban szenvedő betegek általában elfogyasztanak:
- kréta
- szappan
- festékforgácsok
- agyag
- föld
A pica gyakori okai a következők lehetnek
- mentális vagy fejlődési zavarok
- gyermekkori trauma vagy elhanyagoltság
- ingerhiányos közösség
- terhesség
- autizmus spektrum zavar (ASD)
- vashiány vagy vérszegénység
A pica súlyos egészségügyi kockázatokat hordozhat a veszélyes anyagok fogyasztásával kapcsolatban, beleértve az ólommérgezést is.
A picában szenvedők kockázatai
- táplálkozási hiányosságok (alultápláltság)
- vitaminhiányok
- elektrolit egyensúlyzavarok
- kiszáradás
A pica az emésztőrendszerre is komoly hatással lehet. Ha a szervezet nem tudja lebontani a nem élelmiszer jellegű anyagokat, az olyan sérülésekhez vezethet, amelyek bizonyos esetekben életveszélyesek lehetnek, például:
- székrekedés
- bélelzáródás
- lyukak a belekben
- emésztési zavar
Az emésztési rendellenesség fő tünete a nemrégiben elfogyasztott étel ismételt visszafolyása, majd a tartalom kiköpése, újrarágása vagy lenyelése.
Az ilyen zavarban szenvedők általában nem tapasztalják:
- hányinger
- önkéntelen hányás
- és az undor érzését
A emésztési rendellenesség csecsemőknél, gyermekeknél és felnőtteknél is (!) diagnosztizálható. Sokszor rosszul diagnosztizálják és nagyon kevesen ismerik fel. Sok emésztési zavarban szenvedő ember ugyan felismeri, hogy a vele járó viselkedés durva vagy társadalmilag nem megfelelő, de jellemzően képtelenek ellenállni az “étel” visszaöklendezési késztetésének.
(Fordító: Szegő Miklós, Lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna háziorvos, pszichoterapeuta, Forrás: psychcentral.com)