A kutatások szerint sajnos sok ember nem tudja, hogy hol van a szíve, a tüdeje, a veséi. Te hogy állsz tested felépítésének ismeretével?
Megtanultuk a szervek elhelyezkedését az iskolában, vagy már pici korunkban a szüleinktől. Ha teljesen egészségesek vagyunk, nincs igazán szükségünk alapos ismeretekre, de amint valami elkezd fájni…Az már keményebb dió.
Az orvosok szerint nagy mértékben segítené az orvos-beteg kommunikációt, ha a betegek tájékozottabbak lennének. Jobb lenne, ha ismernék a főbb szervek elhelyezkedését és működését.
A kutatások szerint...
Egy angol kutatás eredményei a következők: a megkérdezettek
- 30 %-a tudta csak, hogy hol van a tüdeje és a veséi,
- 50%-a tudta, hogy hol van a szív, a gyomor és a máj,
- és 85 %-a tudta, hogy a belek és a húgyhólyag a testben hol helyezkedik el.
Összesítve a kérdéseknek mindössze 53 %-ára született helyes válasz. A férfiak és a nők eredményessége között nem volt nagy különbség, és az is bebizonyosodott, hogy általában a tanultabb emberek jobban válaszoltak a feltett kérdésekre.
Nincs fejlődés?
Kiderült, hogy 1970 óta - ekkor végeztek utoljára hasonló felmérést - az emberek tájékozottsága nem sokat változott (mindössze 2%-kal nőtt). Pedig a kutatók azt várták, hogy a felmérés tükrözni fogja a világban bekövetkezett változásokat. Az oktatás fejlődése, a médiában sokszor felbukkanó egészségügyi témák, és az interneten hozzáférhető információk ezek szerint nem vezettek valódi „felvilágosodáshoz”. Szervi kérdésekben ugyanolyan elveszettek vagyunk, mint harminc évvel ezelőtt.
(M. N.)