A görög eredetű szó a férfiak nem tipikus, rendszerint jóindulatú mellnagyobbodását jelenti, mely valamilyen hormonális zavar következtében alakul ki. Csecsemőkorban, pubertáskorban és felnőtteknél egyaránt megjelenhet.
A gynecomastia nem összekeverendő a lipomastiával, vagyis a mellen lerakódott zsírréteggel. A valódi gynecomastia - vagyis a mirigyek vagy a mellszövet növekedése - csak nagyon kevés férfinál jelentkezik.
Mi okozza?
A kiváltó ok az egyenlőtlen hormonszint, vagyis amikor az ösztrogén (női hormon) nagyobb mennyiségben van jelen, mint az androgén (férfi nemihormon). Az emlő megnagyobbodása a normálisan fejlődő fiataloknál és csecsemőknél is megjelenhet, de idővel magától elmúlik.
Minden ember szervezete termel női és férfi hormonokat is. A pubertás ideje alatt a hormonszint ingadozhat, mely egy átmeneti állapot, ahol az ösztrogénszint viszonylag magas. Az átmeneti változások minimum hat hónap, maximum két év alatt maguktól eltűnnek. Esetenként előfordulhat, hogy a megnövekedett emlő a pubertás után sem húzódik vissza, ezt nevezik tartós pubertás gynecomastiának.
Az emlő megnagyobbodása számos betegség tüneteként is előfordulhat. Az alultápláltságot követő újraetetés például egy olyan hormonális változást okoz, mely a mell nagyobbodását eredményezi. A férfi nemi szervek betegségei csökkent tesztoszteron-termeléshez vezethetnek, az ösztrogén-szint azonban viszonylag magas marad. Ez szintén kiválthat gynecomastiát, csak úgy, mint a májzsugorodás.
Ezek a rendellenességek lehetnek genetikaiak, mint a Klinefelter-szindróma, vagy szerzettek, melyeket valamilyen trauma, fertőzés, csökkent véráramlás vagy az öregedés válthat ki. Habár csak kevés férfit érint, a kialakulás oka számtalan lehet. Egyes gyógyszerek mellékhatásaként is előfordulhat.
Miből jöhetünk rá, hogy nem plusz kilókról van szó?
A már fent említett elsődleges jel az emlő megnagyobbodása. Általában szimmetrikus, de előfordulhat, hogy csak ez egyik változik. A megnövekedett mell érzékennyé válhat, de nagy fájdalom nem társul hozzá. Fontos tudni, hogy ez az elváltozás nem egyenlő a mellrákkal, orvoshoz fordulni azonban érdemes. Vizsgálatok során megállapítható a probléma forrása, de szükséges a pontos kórtörténet. Ha a melled kemény és/vagy egyenetlen tapintású, a mellbimbóból véres váladék ürül vagy egyéb elváltozást tapasztalt, azonnal fordulj háziorvosodhoz.
Hogyan kezelhető?
A korai időszakban elég a megfigyelés, hiszen magától is elmúlhat. Ha mégsem, úgy vannak gyógyszerek a kezelésre. A tesztoszteron-pótlók hatékonyak lehetnek azoknál a férfiaknál, akiknek alacsony a hormonszintjük. A súlyosabb elváltozásoknál szelektív ösztrogén-receptor modulátorokkal csökkentik az emlő méretét. Ha a gyógyszeres kezelés nem használ, sebészeti beavatkozás szükséges.
Mivel a férfias külső „elvesztése” szorongást okozhat, érdemes felkeresni egy terapeutát, aki segít megbirkózni ezzel az állapottal.