nyári cipő
#Testi problémák

Nyári cipőkalauz - Hogyan válassz megfelelő lábbelit?

2022.06.02.
2 perces olvasási idő

Az egész testedre hatással van, hogy milyen cipőt viselsz. Sokan nem gondolják, hogy nemcsak boka-, térd, vagy éppen hátfájdalmakat okozhat a magas sarkú viselése, hanem akár fejfájáshoz is vezethet. Nyáron pedig különösen fontos, hogy milyen cipőt választunk.

A szakember szerint maximum 2 centis sarok az, amelynek tartós viselése ideális lehet és hosszabb távon nem okoz mozgásszervi vagy neurológiai panaszokat.

Mi lehet a baj a magas sarkúval?

A jó idő beköszöntével előkerülnek a papucsok, a szandálok, az esti programokon pedig sok nő visel extrém magas sarkú cipőt. Ez azonban, ha nem figyel a kiegyensúlyozottságra, következményekkel járhat.

- A gyakori, extrém magas sarkú cipő viselésével megborítjuk a láb statikai szerkezetét, megterheljük a láb boltozatát, emiatt pedig túlterheljük a kettes, hármas, négyes lábközépcsontot. Ez idővel harántboltozat süllyedéshez és csonthártya-gyulladáshoz vezethet – mondta Dr. Moravcsik Bence Balázs, ortopéd-traumatológus, gerincgyógyász. – A talpunk párnás részén bőrkeményedés, idővel pedig fájdalom alakul ki. Mivel a magas sarokkal megemeljük az izmokat, hosszabb távon megrövidül a vádliizomzat és az Achilles-ín, ez pedig sarokfájdalomhoz vezet.

Nyári cipőválasztás

Visszafordíthatatlan változásokat kockáztatunk a túl szűk, kényelmetlen cipőkkel

A mindennapok során a testsúlyunk 1-1,5-szeres terhelését kell lábainknak elviselni, ezért sem mindegy, azok a cipők, amelyeket viselünk, mennyire tehermentesítik végtagjainkat. Nemcsak az a fontos, mekkora rezgéscsillapítást képes elvégezni a cipő talpa, hanem az is, hogy milyen az orrkialakítása: szűk orrúban az ujjak összetorlódnak, amely harántsérüléshez, ujjgörbülethez, kalapácsujj, bütyök kialakulásához, csontkinövéshez vezethet.

- A folyamat nem fordítható vissza, éppen ezért fontos a megelőzés. Nyáron is úgy válasszunk cipőt, hogy mindenképp legyen benne alátámasztás, és a sarkunkat is tartsa valami, különben a lábujjakat késztetjük túl nagy munkára. Egy napon belül akár többször is váltsunk cipőt. Az sem jó, ha teljesen lapos cipőt viselünk, hiszen a lábnak szüksége van némi megtámasztásra. Korrekciós talpbetét, harántemelő pelotta is segíthet, ha egy cipőt mindenáron viselni szeretnénk. Én az egy-két centis sarkú cipők viselését szoktam ajánlani mindennapi használatra.

A mozgásszervi szakorvos szerint egy rossz cipő boka-, sarok-, térd- hát-, derékpanaszokat is okozhat, sőt, a magas sarkú viselése során nyaki izmaink megfeszülnek, amely miatt fejfájás is kialakulhat. Azon sem árt elgondolkodni, hogy egy papucs, egy saru, esetleg szandál sem nyújt megfelelő alátámasztást a lábnak, nem beszélve a higiéniai szempontokról: minél közelebb van a láb a földhöz, annál nagyobb az esély rá, hogy szennyeződésekkel találkozik.

Ha bizonyos elváltozások már tapasztalhatóak, célszerű a folyamatot lassítani különböző segédeszközökkel, így például betét viselésével, éjszakára feltehet a lábára bütyökhúzó sínt, amely valamennyire korrigálja a lábdeformitást. Súlyos esetben viszont már csak a műtét segít. A gyógyulási idő ugyan sokáig tart, de már végleges megoldást lehet elérni.

(Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő)