A tinédzser éveid közepén jelenhet meg a fogászati röntgen képén a bölcsességfogad. Talán már el is kezded érezni ezt a zápfogat, ahogyan nyomja az ínyedet. A bölcsességfog fájdalmat, duzzanatot, lyukas fogat, fogínybetegséget okozhat.
Amikor el kell távolítani, az főleg azért van, mert
- Be vannak zsúfolódva. Mivel a fogsorod hátsó részén helyezkednek el, könnyen beszorulhatnak az ínyedbe, vagy az állkapocscsontodba, ez pedig fájdalommal jár.
- Rossz szögben vannak. Folyamatosan nyomhatják egy másik fogadat.
- Nem elég nagy a szád. Az állkapcsod egyszerűen nem enged helyet egy újabb zápfognak.
- Lyukas fogad vagy fogínybetegséged van. Talán nem tudod megfelelően elérni a bölcsességfogadat fogkefével vagy fogselyemmel.
Az emberek nagy részénél 17 és 25 éves kor között kerül sor a bölcsességfog eltávolítására. Ilyen esetben szájsebészhez kell fordulni.A bölcsességfog eltávolítása egy egyszerű, gyors rutinbeavatkozás. A szád pár nap alatt meggyógyul, de már a műtétet követő napon mehetsz iskolába vagy dolgozni.
A műtét előtt
Először is, el kell menned a szájsebészhez, hogy megbeszéljétek a beavatkozás részleteit. Akár elkísérhetnek a szüleid, vagy bárki, aki fontos neked, hogy végig melletted legyen. Ebben az időben:
- Bármely betegségedet, problémádat mondd el.
- Azt is, hogy milyen gyógyszereket szedsz.
- Kérdezz.
- Beszéljetek az érzéstelenítőről, vagy azokról a szerekről, amelyek elzsibbasztanak majd a műtét idejére.
A műtét közben
A beavatkozás kb. 45 percig fog tartani. Az orvosod az alábbiakban felsorolt érzéstelenítő módszerek egyikét fogja alkalmazni, így te semmit nem fogsz érezni a műtét ideje alatt.
Helyi érzéstelenítés: Az orvos injekciós tűvel az ínyedbe juttat egy érzéstelenítő szert. Ezen felül akár nitrogén-dioxidot vagy nevetőgázt is belélegeztethetnek veled, hogy ellazulj, vagy akár el is aludj a műtét közben. Nem sokkal a műtét után fogsz felébredni.
Intravénás fájdalomcsillapítás: Az orvos el fogja zsibbasztani a szádat, és infúzión keresztül fogsz fájdalomcsillapítót kapni, amitől majd elálmosodsz. Akár az egész beavatkozást is átaludhatod ezzel a módszerrel.
Általános: Intravénásan kaphatsz gyógyszert, vagy maszkon keresztül kell belélegezned altatógázt. Az egész műtétet át fogod aludni, sőt, utána egy órával fogsz felébredni.
Ha az orvosnak bele kellett vágnia az ínyedbe vagy a csontodba ahhoz, hogy el tudja távolítani a bölcsességfogat, akkor össze fogja varrni a sebet. A varrat néhány napon belül feloldódik majd. Az orvos gézt is fog tenni a szádba, ami fel fogja szívni a vért.
A műtét után
Tervezz szabadidős programokat, és a nap hátralévő részében csak pihenj. Vannak, akik akár haza is tudnak vezetni a műtét után, de ha altatást vagy fájdalomcsillapítót kaptál, és még nem múlt el a hatása, akkor a szüledinek kell vezetnie.
A legtöbb embernek nincsenek a műtét után fájdalmai. Talán kell majd néhány nap, mire újra teljesen jól érzed magad, de már másnap visszamehetsz suliba vagy dolgozni.
Mit tegyél:
- A műtétet követő első 24-36 órában jegeld a duzzanatot.
- 36 órával a műtét után gőzölnöd kell a fájó álladat.
- Finoman nyisd és csukd be a szádat, hogy tornáztasd az állkapcsodat.
- Egyél puha ételeket: tésztát, rizst, levest.
- Igyál sok folyadékot.
- A második naptól kezdheted újra a fogmosást. Ügyelj a vérrögökre.
- Vedd be az orvos által felírt fájdalomcsillapítókat, hogy enyhítsd a fájdalmadat.
- Hívd fel az orvosodat, ha belázasodsz, vagy ha a fájdalom, duzzanat nem szűnik meg.
Mit ne:
- Ne igyál szívószállal – azzal, hogy szívod, fellazíthatod a vérrögöket, és lassíthatod a gyógyulást.
- Vigyázz, hogyan öblíted a szádat.
- Ne egyél kemény, ropogós, ragacsos ételeket, mert azok felszakíthatják a sebeket.
- Ne dohányozz, a dohányzás lassíthatja a gyógyulás folyamatát.
(KamaszPanasz – B.D.)