Az iskolában öt olyan érzékszervről tanulhattál, amelyekkel a tested rendelkezik. Ezek a látás, hallás, ízlelés, szaglás és tapintás. A tested ezeket az érzékszerveket használja arra, hogy információkat fogadjon el a külvilágról és a saját testedről.
Ezek az információk eljutnak az agyadba, ahol rendszereződnek, így válaszolni tudsz rájuk. Például, ha megszólal az ébresztőóra, hallod a hangot, és az agyad megmondja, mit kell tenned – ideje felébredni! Az érzékszervek segítik testünket azáltal, hogy megóvják a veszélyektől, és kellemes érzést nyújtanak.
Az érzékszervek segítenek a túlélésben a veszély elkerülésével. Például a szaglásod figyelmeztet a tűz vagy odaégett étel illatára, így elkerülheted ezeket. Ha az érzékszervekből származó információ arra készteti az agyat, hogy azt gondolja, hogy veszélyben vagy, akkor a tested túlélési módba kapcsol – ezt gyakran harci módnak nevezik.
Az agyad parancsot adhat a testednek, hogy védekezzen, meneküljön, vagy egyszerűen megálljon attól függően, hogy mi történik vagy fog történni. Ez automatikusan megtörténik anélkül, hogy észrevennéd.
A legegyszerűbb úgy gondolni erre, ha belegondolunk, hogyan fog a tested automatikusan izzadni, ha túl meleged van. Érzékszerveink is azon dolgoznak, hogy kényelmesen érezzük magunkat. Ha próbálunk koncentrálni, de zajos helyen vagyunk, lehet, hogy inkább egy csendesebb helyre megyünk át.
Mindkettő normális folyamat, amelyet minden emberi test végrehajt, de mindenki agya kissé eltérő módon működik. Például előfordulhat, hogy egy ételt túl fűszeresnek találsz, de a legjobb barátod úgy gondolja, hogy ugyanaz az étel megfelelő ízű. Ezt nevezik szenzoros feldolgozásnak.
Mindannyiunknak különböző módjai vannak az érzékszervi információk feldolgozására – ennek ellenére nincs jó vagy rossz. Ez okozza a tetszésünket és az ellenszenvünket is olyan dolgok iránt, mint az ételek és italok, a színek, az illatok, a zene és a hőmérséklet. Nagyon unalmas lenne, ha mindannyian ugyanazokat a dolgokat szeretnénk!
Érzékszervi szabályozás
Vannak, akik „túl sok” vagy „túl kevés” szenzoros információt érezhetnek, és ezek a különbségek az úgynevezett szenzoros moduláció miatt következnek be. Ez olyan, mint egy „gomb” az agyunkban, amelyet önkéntelenül nyomunk meg, hogy az agyunk észrevegye.
Az agyunk keményen dolgozik az információk feldolgozásán. Például, amikor zenét hallgatsz, milyen hangosnak kell lennie, hogy halld? Előfordulhat, hogy fel vagy le kell tekerned a hangerőt. Ezt hívják szenzoros szabályozásnak, és mindannyian ezt tesszük mindig, minden nap.
Érzékszervi elkerülés/keresés
Előfordulhat, hogy az agy sokkal több információt tárol, és emiatt túlingereltnek/túlterheltnek érezheted magad. Ha az agyad „túl sok” információt vesz fel egyszerre, akkor elkezdheted elkerülni a különböző ingereket, például a hangos zajokat vagy a feliratos ruhákat. Ezt gyakran érzékszervi elkerülésnek nevezik.
Más esetekben előfordulhat, hogy az agy túl sok információt utasít el, ami miatt az illető „túl kevésnek” és szinte álmosnak érzi magát. Ha az agyad túl sok információt szitál ki, akkor esetleg elkezdhetsz több stimulációt keresni. Ezt gyakran érzékszervi keresésnek nevezik. Ahhoz, hogy jól érezzük magunkat a saját testünkben és környezetünkben, előfordulhat, hogy „fel kell erősítenünk” vagy „le kell húznunk” bizonyos érzéseinket, hogy „éppen jól” érezhessük magunkat. Ezt az alábbi tanácsok követésével teheted meg.
Legyél kíváncsi az érzékszerveidre. Figyeld meg, mit csinálsz, és milyen érzéseket kelt benned. Gyakran vagyunk robotpilótán, ezért érdemes kérdéseket feltenni magunknak, például azt, hogy világos vagy sötét a szoba? Meleg vagy hideg? Mintás vagy sima?
Jegyezd fel, mitől érzed jól magad. Jegyezd fel azt is, amit nem szeretsz. Ne felejtsd, hogy nincs jó vagy rossz, ez csak a te szenzoros lencséd és érzékszervi érzésed.
Mit tehetsz annak érdekében, hogy a dolgokat magadhoz igazítsd? Például, ha a ruhákon a címkék idegesítenek, vágd ki őket. Ha a hangos zaj túlságosan idegesít, viselj fejhallgatót, vagy menj át egy másik szobába.
Érezd magad ébren és éberebben. Mit teszel, hogy jól érezd magad a bőrödben?
(KamaszPanasz - healthforteens.co.uk)