A férfi külső nemi szervéhez tartozik a pénisz és a herezacskó. A belső nemi szervek részei a herék, a mellékherék, az ondóvezetékek és a prosztata. Cikkünkben a hímvessző (pénisz) felépítését részletezzük.
A pénisz felépítése sokkal bonyolultabb, mint azt sokan gondolják.
Kívülről 5 fő részre különíthető:
- makk (a pénisz feji részén található)
- a makk pereme
- fitymafék (frenulum): a hímvessző alsó felszínén, a makk alatt található, melyhez körülmetéletlen esetben a fityma tapad
- húgycsőnyílás
- pénisztörzs
A körülmetéletlen fiúknál mindez kibővül az előbőrrel.
Húgycsőnyílás
Leggyakrabban a péniszed csúcsán található a húgycsőnyílás, ahonnan a vizelet távozik (vannak olyan fejlődési rendellenességek, ahol kisebb-nagyobb mértékben a normál eredés alatt, ill. felett található). Az ejakulációs előváladék és az ondó is ezen a nyíláson távozik, így a férfiaknál a húgycső a vizelet és a nemi váladék ürítésében is fontos szerepet játszik.
(A nőknél egészen más a helyzet: a női húgycsőnyílás és a hüvelynyílás teljesen elkülönülnek egymástól.)
A húgycsőnyílás általában a pénisz makkjának a közepén helyezkedik el, azon a gomba vagy sisak formájú gömbölyű részen, amiben a pénisz végződik.
Makk és fityma
A makk körüli gyűrű érzőideg végződésekben gazdag, így szexuális tevékenység során fontos szerepet kap. A pénisz alsó felszínén, ahol a gyűrű kis V alakban végződik, ott található a fitymafék. A fityma ezzel a kis bőrrel kapcsolódik a makkhoz. A fityma teljes visszahúzásakor a fitymafék körülbelül a pénisz felénél található. Egyesek számára ez a vékony kis bőr a legérzékenyebb része a pénisznek, noha a makk is érzékeny, illetve a körülmetéletlen fiúk számára a fityma is, mivel ez is gazdag idegvégződésekben, akárcsak az alatta található rész.
Ha nem vagy körülmetélve, akkor a péniszedet az előbőr (fityma) fedi. Ez egy idegvégződésekben gazdag bőrredő, mely a makk alatt csatlakozik a pénisztörzshöz, és nyugalmi állapotban fedi a makkot. Minden fiú előbőrrel születik, noha egy részüket már pár napos korukban körülmetélik.
Amennyiben a fitymát nem tudod hátrahúzni vagy ez a művelet nehézkes, fájdalmas, fordulj orvoshoz. A fityma hátrahúzása az óvszer megfelelő felhelyezéséhez is elengedhetetlen. Ezen kívül, nem hátrahúzott fitymával a szeretkezés, maszturbálás fájdalmas lehet.
A pénisztörzs
A pénisztörzs bőrén merevedéskor a vénák átlátszódhatnak, kissé kitüremkedhetnek, ám mindaddig, míg ez nem fájdalmas, nincs vele tennivaló, teljesen normális jelenség.
A hímvessző egy vezetékből (húgycső) és három merevedésre képes (erektilis), hengeres testből áll. Felül, egymás mellett helyezkedik el - a szeméremcsonthoz tapadva - a két nagyobb barlangos test. A harmadik, a szivacsos test a húgycsövet veszi körül.
A pénisz bőre sok esetben több árnyalattal sötétebb, mint a tested többi része. Ez teljesen normális, mint ahogy az is, ha merevedéskor más a színe, mint nyugalmi állapotban. Nem ritka, hogy a pénisz vörösre, vöröses barnára vagy esetleg lilára színeződik. Azonban a merevedés elmúltával a színének is vissza kell változnia az eredetire! Az is gyakran előforduló jelenség, hogy a pénisztörzsön is találsz szőrszálakat. Különösen gyakori ez a pénisz alsó harmadán. Amennyiben fájdalmas kitüremkedést, nem múló szőrtüszőgyulladást, égés jellegű piros foltot, vagy bármi egyéb, szokatlan elváltozást tapasztalsz a péniszeden, mihamarabb fordulj orvoshoz!
Mi van a péniszeden belül?
Most, hogy már tudod a legfontosabbakat a péniszed külső felépítéséről, nézzük, mi van odabent. Azt már bizonyára tudod, hogy a merevedést a péniszbe áramló vér okozza, de tudod-e, hova áramlik a vér?
Mikor vér áramlik a péniszedbe erekció során, akkor az a hímvessződ szivacsos testje telítődik vérrel, mely a pénisz egészén végigfut. Ahogy a hímvessző belseje megtelik vérrel, a szivacsos szövet érintkezik a hímvessző falában elhelyezkedő vénákkal, megakadályozva ezzel a vér elfolyását. Ez a visszatartott vér tartja a hímvesszőt keményen.
A legtöbb fiú úgy véli, az erekció a szexuális együttlétre való készenlétet jelenti. Az igazság az, hogy a férfiak többségének naponta többször van minden különösebb ok nélkül merevedésük. Csak egyszerűen megtörténik. Ne is gondolj rá, és akkor magától megszűnik. Ugyanakkor az is tévhit, hogy csak úgy érezhetsz szexuális izgalmat, ha merev a hímvessződ. Rengeteg egyéb módon érezhetsz szexuális izgalmat.
Húgycső
A húgycső egy vékony cső, melyen keresztül a vizelet távozik szervezetedből, a kiválasztó-szervrendszer része, a húgyhólyagból lép ki. Bármi, ami a péniszeden keresztül távozik, végigmegy a húgycsöveden is: vizelet, előváladék, ondó. A húgycső nagyon érzékeny szerv és könnyen megsérülhet, fertőződhet. Vannak, akiknek megfordul a fejében, hogy milyen érzés lehet a húgycsőbe bármit feldugni. Ez nagyon rossz gondolat, mely súlyos egészségügyi következményekkel, esetlegesen pénisz műtéttel jár.
Amennyiben fájdalmas a vizelés, vagy zöldes-sárga, habos, esetleg véres a vizeleted, azonnal fordulj orvoshoz, mert mindez súlyos fertőzés jele, melyet mihamarabb kezelni kell!
Mekkorának kell lennie?
Nos annak ellenére, hogy folyamatosan méricskélitek, összehasonlítgatjátok vagy cukkoljátok miatta egymást, tudnod kell, hogy a péniszed mérete valószínűleg átlagos. A legtöbb férfi pénisze 12,5 cm és 18 cm között van erektált állapotban. A pénisz csupán akkor tekinthető rendellenesen kicsinek, ha kevesebb, mint 7,5 cm meredt állapotban és ez még ekkor sem jelenthet gondot. A mikropénisszel rendelkező férfiak többsége is tökéletesen képes szexuális életet élni és gyermekeket nemzeni.
A péniszméret és a testmagasság között nincs összefüggés. A magasabb férfiaknak nem feltétlenül nagyobb a hímvesszőjük, míg az alacsonyabbak is rendelkezhetnek extra méretű férfiassággal. A mítoszokkal ellentétben a kezed, lábad és az orrod hossza sem jelzi a péniszed méretét, mint ahogy az sem, hogy nyugalmi állapotban milyen méretű.
Péniszed leendő méretének megjósolása nagyon nehéz. Mint ahogy nincsenek szabályok arra sem, ki mikor kezd el serdülni és mikor fejezi azt be, ugyanúgy azt sem lehet megmondani, mikortól meddig és mekkorára fog a péniszed nőni. Vannak akiknél a folyamat hirtelen kezdődik és gyorsan véget ér, míg másoknál lassú, egyenletes folyamatról beszélhetünk. Amiatt pedig ne aggódj, hogy a péniszed mérete miatt esetleg nem fogsz partnert találni, vagy nem fogod tudni őt megfelelően kielégíteni. Az orgazmus NEM a pénisz méretétől függ! Olyan ez, mint a mellméret a lányoknál. Vannak fiúk, akik a kisebb méretű mellekre buknak, míg mások a nagy melleket részesítik előnyben, de senki nem kizárólag ez alapján választ párt magának. Sokkal több fontosabb dolog van, mint a péniszméret.
Ha érdekes, kreatív, odaadó, felelősségteljes, megbízható személyiség vagy, akkor azok számára, akik jól érzik magukat veled ez egy teljesen másodlagos kérdés. Ahogy a hosszú ujjúakból nem feltétlenül lesz zongorista, a nagylábúakból pedig futóbajnok, a nagy pénisszel rendelkezők sem feltétlenül jobb szeretők. Az, hogy mennyire tudod kielégíteni a partnered, attól függ, mennyire vagy figyelmes, odaadó, és gondoskodó.
A here, a herezacskó és a mellékhere
A herezacskód nem más, mint egy kis bőrzacskó, melyet izomszalagok rögzítenek a péniszedhez és a heréket, valamint az ezek felső pólusán elhelyezkedő mellékheréket veszi körül. Az izomszalagoknak a feladata az is, hogy a heréket a tested közelébe húzza, és felmelegítse őket, ha fázol. Amikor az izmok ernyedt állapotban vannak, a herék lejjebb kerülnek és a herezacskó is nagyobbnak tűnik.
A herezacskót egy sövény választja két részre, így mindkét herének külön helye van. A here két területen fejti ki tevékenységét: a spermiumtermelésben és a férfihormon-termelésben.
A herék rendkívül érzékenyek érintésre és nyomásra is. Fő feladata a férfi nemi hormon (tesztoszteron) termelése, mely a másodlagos férfi nemi jellegek kialakulásáért felelős, illetve a hímivarsejtek képzése.
A mellékhere páros mirigy, mely félhold alakban öleli körül a here hátsó részét, feje a here felső pólusához rögzül. Ejakuláció során a sperma a mellékheréből indul útjára. A nem ejakulált sperma a mellékherében még 4-6 hétig él, aztán elhal és felszívódik, akárcsak az elhalt vérsejtek. Ezért sem lehetséges, még akkor sem, ha sosem ejakuláltál, hogy túl sok spermával legyél tele.
A here és a mellékhere az ondóvezetékkel kapcsolódik a szervezetedhez. Az ondóvezeték kb. 45 cm hosszú, igen vastag falú cső, mely az ondózsinór alkotásában vesz részt. Az ondóvezeték a lágyékcsatornán keresztül bejut a hasüregbe, majd egyesül az azonos oldali ondóhólyag kivezetőcsövével, és mint ondókilövellő csatorna a dülmirigyet átfúrva nyílik a húgycsőbe.
Az ondóhólyag, az ondó termelésében játszik szerepet: váladéka okozza az ondó ürítése után rövid időre való megalvadását, amely azonban perceken belül oldódik.
Cowper-mirigy
A sperma a kilövellt ondónak csak mintegy 5 százalékát alkotja, a többi folyadékot a prosztata, a Cowper-mirigy és egyéb szervek termelik. A két borsónyi méretű Cowper-mirigy a húgycsőbe torkollik. A magömlés előtt a Cowper-mirigyek váladéka kerül először a húgycsőbe, hogy megtisztítsa azt a vizeletmaradványoktól. Mivel a spermium nem életképes savas közegben, tulajdonképpen semlegesíti a vizelet kémhatását, elősegítve a spermiumok életben maradásához szükséges közeg biztosítását. Fontos tudnod, hogy az előváladék is tartalmazhat spermiumokat, illetve különböző betegségek vírusait, mint például HIV-vírust. Másodjára a prosztata váladéka halad végig a húgycsövön, végül az ondóhólyag ivarsejteket is tartalmazó váladéka lövell ki.
Prosztata
A prosztata (dülmirigy) nagyobb szelídgesztenyéhez hasonló alakú és nagyságú, izmos tapintatú mirigyes szerv. A húgyhólyag alatt foglal helyet, hátsó felszíne a végbéllel érintkezik, elülső részén a húgycső halad át. A prosztata az ondó alkotásában vesz részt: a hímivarsejtek mozgását aktiváló és az ondót hígító
szerepe van. A prosztatának rendkívül fontos szerepe van a megtermékenyítésnél, mert váladéka megnöveli az ondó tömegét és csökkenti annak sűrűségét. A prosztata enzimei elsőként érkeznek a vaginába, és közvetlen kapcsolatba kerülnek a méhnyakkal.A prosztata igen érzékeny szerv, és sokaknak örömet okoz annak izgatása. Mivel a testeden belül helyezkedik el, csak a végbélnyíláson át elérhető.
Bármilyen elváltozást, fájdalmat tapasztalsz, ne halogasd és keresd fel háziorvosod. Ha szükséges, ő további vizsgálatokra küldhet. Bár félelmetesnek tűnik, ne aggódj. Ha bármilyen tünet esetén orvoshoz fordulsz, valószínűleg hamar megoldódik majd a problémád és nem stresszelsz majd miatta.
(KamaszPanasz - Lektorálta: Dr. Lesznyák Judit)