A nemi érés zavarai lányoknál
A lányoknál a nemi érés zavara 2,5-szer gyakoribb, mint a fiúk esetében. Ezért nagyon fontos, hogy tisztában legyünk e jelekkel és mihamarabb szakemberhez forduljunk.
Havi két menstruáció tini korban
A tinédzserkorban kezdődő havi vérzés megjelenésében lehetnek még normális esetben is eltérések, akár rendszertelenségek. A működést még teljes egészében csak tanuló hormonháztartás miatt jelentkezhet akár gyakrabban is vérzés, mint ami normálisnak tekinthető. Egyébként átlagosan 28 nap egy ciklus, de 4-5 nap eltérés élettanilag is lehet.
Premenstruációs szindróma
Rosszkedvű vagy? Remegsz egy kis csoki után? Lehet, hogy te is a premenstruációs szindróma tüneteit tapasztalod magadon.
Menstruációs fájdalom: mit tehetsz ellene?
Az első menstruáció igen izgalmas, sőt félelmetes lehet a lányok számára. Van, aki várja, és van, aki inkább kihagyná ezt a jelentős mérföldkövet. Mit tegyél, ha fájdalommal jár a havi vérzésed?
Menstruációs rendellenességek
Általában normális, hogy a menstruációkor távozó vér színe és állaga változik a menstruáció egyes napjain. Mégis van, amikor a színváltozás, a folyadék sűrűsége vagy a keletkező csomócskák, rögök valamilyen menstruációs problémára utalnak. Ideje kideríteni, melyek azok a változások, amikre ügyelni kell.
Biztonságos a menstruáció alatti szex?
Tudj meg mindent, amivel tisztában kell lenned annak érdekében, hogy biztonságban érezhesd magadat a hónap ezen részén is, miközben intim pillanatokat élsz át partnereddel.
Teherbe eshetsz a menstruáció alatti szextől?
Ha éppen azon vagy, hogy teherbe ess, vagy éppen azon, hogy még véletlenül se sikerüljön be egy nem kívánt gyerek, akkor nagyon fontos követni a ciklusodat. Ezáltal számon tudod tartani a legtermékenyebb napjaidat, amikor a legegyszerűbben eshetsz teherbe.
Menstruáció: ha az iskolában jön meg először
Mikor jön meg először a menstruációm? Ez egy nagy kérdés, ha még a legeslegelső menstruációd előtt állsz. Bizonyára tartasz tőle, hogy olyan helyen vagy időben jön meg először, ami zavarba hoz, például a suliban. Segítünk, hogy emiatt ne kelljen aggódnod!
Kérdések a nőgyógyásznál
Az első néhány perc a nőgyógyásznál kérdésekkel telik. Az orvos kérdez, neked pedig őszintén kell válaszolnod. Ha először vagy vizsgálaton, akkor előfordulhat, hogy feszültnek érzed magad a beszélgetés során.
Tudnivalók a tamponhasználatról
Már az ókori Egyiptom és Bizánc területén is használták a tampon ősét, ami összetekert papiruszt vagy gyapothengert jelentett. Lehet, hogy eleinte idegenkedsz a tampontól, ami teljesen normális, hiszen rengeteg tévhit kering róla. Igyekszünk választ adni a tamponnal kapcsolatosan felmerülő kérdésekre, eloszlatni a félelmeket, hogy aztán bátran merd használni!
Milyen tünetek előzik meg a menstruációt?
Kutatások igazolják, hogy a nők körülbelül a 85%-a tapasztal valamilyen premenstruációs tünetet néhány nappal a menzesze kezdete előtt.
28 nap vagy 40? Íme, ennyi ideig kellene a ciklusodnak igazából tartania
Amikor a menstruációs ciklusról van szó, meghatározni, mi normális, igazából arról szól, mi normális neked. Annak ellenére, amit sokunk hallott, a valóságban a menstruációs ciklus nem mindig illik bele egy pontos és rendes 28 napos váltakozásba. Szóval, ha a ciklusod inkább 25 vagy akár 40 nap, ne aggódj – csak kövesd nyomon a saját ciklusod és a tüneteket, melyek esetleg előfordulnak havonta.
Miért ajánlott a menstruációs naptár vezetése?
A rendszeresen vezetett menzesznaptár nagy segítséget nyújthat mind neked, mind pedig az orvosodnak, hogy könnyebben ki tudjátok szűrni például a ciklusoddal kapcsolatos esetleges rendellenességeket. Még abban az esetben is, ha a menzeszed kiszámítható, mindig pontosan jön meg, és általában ugyanannyi ideig tart, fontos a menzesz időpontjának, illetve a vérzés mennyiségének feljegyzése.
A menstruáció kóros tünetei
A menstruációs ciklussal együtt járó hormonális változások a legtöbb nőnél okozhatnak enyhébb tüneteket, mint például emlőfeszülés, teltségérzés, fáradékonyság, ingerültség, fejfájás, azonban ezek az életmódot, aktivitást nem befolyásolják. A havi vérzés körüli időszakban azonban olyan panaszok is jelentkezhetnek, amelyek akár a normál életvitelt is akadályozhatják.
Korai serdülés lányoknál
A serdülőkor időszakával leggyakrabban a 12 és 16-18 éves kor között számolhatunk, bár ez az időszak egyre korábban kezdődik manapság (akár 10 éves korban) és tarthat tovább is (20 év kor magasságáig).