
#Testi problémák #menstruáció
104 db cikk a témában

Premenstruációs szindróma
Rosszkedvű vagy? Remegsz egy kis csoki után? Lehet, hogy te is a premenstruációs szindróma tüneteit tapasztalod magadon.

Menstruációs fájdalom: mit tehetsz ellene?
Az első menstruáció igen izgalmas, sőt félelmetes lehet a lányok számára. Van, aki várja, és van, aki inkább kihagyná ezt a jelentős mérföldkövet. Mit tegyél, ha fájdalommal jár a havi vérzésed?

Menstruációs rendellenességek
Általában normális, hogy a menstruációkor távozó vér színe és állaga változik a menstruáció egyes napjain. Mégis van, amikor a színváltozás, a folyadék sűrűsége vagy a keletkező csomócskák, rögök valamilyen menstruációs problémára utalnak. Ideje kideríteni, melyek azok a változások, amikre ügyelni kell.

Biztonságos a menstruáció alatti szex?
Tudj meg mindent, amivel tisztában kell lenned annak érdekében, hogy biztonságban érezhesd magadat a hónap ezen részén is, miközben intim pillanatokat élsz át partnereddel.

Teherbe eshetsz a menstruáció alatti szextől?
Ha éppen azon vagy, hogy teherbe ess, vagy éppen azon, hogy még véletlenül se sikerüljön be egy nem kívánt gyerek, akkor nagyon fontos követni a ciklusodat. Ezáltal számon tudod tartani a legtermékenyebb napjaidat, amikor a legegyszerűbben eshetsz teherbe.

Kérdések a nőgyógyásznál
Az első néhány perc a nőgyógyásznál kérdésekkel telik. Az orvos kérdez, neked pedig őszintén kell válaszolnod. Ha először vagy vizsgálaton, akkor előfordulhat, hogy feszültnek érzed magad a beszélgetés során.

Tudnivalók a tamponhasználatról
Már az ókori Egyiptom és Bizánc területén is használták a tampon ősét, ami összetekert papiruszt vagy gyapothengert jelentett. Lehet, hogy eleinte idegenkedsz a tampontól, ami teljesen normális, hiszen rengeteg tévhit kering róla. Igyekszünk választ adni a tamponnal kapcsolatosan felmerülő kérdésekre, eloszlatni a félelmeket, hogy aztán bátran merd használni!

Milyen tünetek előzik meg a menstruációt?
Kutatások igazolják, hogy a nők körülbelül a 85%-a tapasztal valamilyen premenstruációs tünetet néhány nappal a menzesze kezdete előtt.

28 nap vagy 40? Íme, ennyi ideig kellene a ciklusodnak igazából tartania
Amikor a menstruációs ciklusról van szó, meghatározni, mi normális, igazából arról szól, mi normális neked. Annak ellenére, amit sokunk hallott, a valóságban a menstruációs ciklus nem mindig illik bele egy pontos és rendes 28 napos váltakozásba. Szóval, ha a ciklusod inkább 25 vagy akár 40 nap, ne aggódj – csak kövesd nyomon a saját ciklusod és a tüneteket, melyek esetleg előfordulnak havonta.

A menstruáció kóros tünetei
A menstruációs ciklussal együtt járó hormonális változások a legtöbb nőnél okozhatnak enyhébb tüneteket, mint például emlőfeszülés, teltségérzés, fáradékonyság, ingerültség, fejfájás, azonban ezek az életmódot, aktivitást nem befolyásolják. A havi vérzés körüli időszakban azonban olyan panaszok is jelentkezhetnek, amelyek akár a normál életvitelt is akadályozhatják.

Korai serdülés lányoknál
A serdülőkor időszakával leggyakrabban a 12 és 16-18 éves kor között számolhatunk, bár ez az időszak egyre korábban kezdődik manapság (akár 10 éves korban) és tarthat tovább is (20 év kor magasságáig).

Serdülőkor – hány éves kortól beszélhetünk róla?
A kamaszkor vagy serdülőkor a gyermekkor és felnőttlét közötti átmeneti időszak, mely mindenkinél jelentkezik, kicsit eltérő formában és széles, egyénenként változó időszakban.

Tünetek, amikkel mindenképpen nőgyógyászhoz kell fordulni!
Vannak olyan kellemetlen nőgyógyászati tünetek, amelyek kivizsgálást és kezelést igényelnek. Ilyen például a kóros hüvelyi folyás, a rendszertelen vérzés, a viszketés, a szeméremtesten megjelenő dudorok, és az alhasi fájdalom. Minél hamarabb keresed fel az orvost, annál nagyobb az esély a gyors gyógyulásra!

Extrém menstruáció – okok, tünetek, kezelésük
Te is azok közé tartozol, akinek a menstruáció alatt állandó társa a meleg borogatás és az extra méretű, szuper nedvszívó éjszakai betét? A nehéz menstruációs ciklus nagyon kimerítő, s bár ritka eset, hogy a túl erős vagy túl fájdalmas menstruáció hátterében komoly gond áll, előfordulhat, hogy az erős görcsölés vagy a túlzott vérveszteség valamilyen egyéb egészségügyi probléma tünete.

7 kínos tünet, ami a menstruáció előtt jelentkezik
Ha olyan vagy, mint a legtöbb nő, akkor a te menzeszednek is határozott előjelei vannak - ez a PMS (premenstruációs szindróma). Mindenki által ismert jellemző tünetek a görcsök, puffadás, a fejfájás, az édességek utáni sóvárgás. Cikkünkből megtudhatod, milyen egyéb kínos tüneteket okozhat még.

Rendszertelen menstruáció ellenére is teherbe lehet esni?
Rendszertelenül jönnek a periódusaim. Akkor is lehetek terhes, ha nem jön meg minden alkalommal? A szakértő válaszol.

Gyakori kérdések az első menstruációról
Az első menstruációd előtt állsz? Valószínűleg rengeteg kérdésed van, amiket sok esetben nem mersz feltenni, vagy sajnos nincs kitől megkérdezned. Hogy segítsünk, összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdéseket és válaszokat az első menstruációról.

A menstruáció elmaradása: amenorrhea
Az amenorrhea a menstruáció elmaradását jelenti, egy vagy több ciklus kiesését. Az elsődleges amenorrhea a 16 éves korig be nem következett menstruációt jelenti, míg a másodlagos pedig a már működő menstruációs ciklusok sorozatának megszakadására utal.

Menstruálhatok-e ha terhes vagyok?
Nem. A közösségi médiában és az olyan TV műsorokban, mint a „Nem tudtam, hogy terhes vagyok” terjedő tévhitekkel ellentétben terhesség alatt nincs menstruáció, hiszen a rendszeres havi vérzés pontosan azért következik be, mert nem áll fenn terhesség. A petefészekből kilökődő érett petesejt a méhből a hüvelyen át vérzés kíséretében távozik, ha nem termékenyül meg.
Menstruáción kívüli vérzés
Kedves Szakértő! 19 éves vagyok, és még sosem voltam nőgyógyásznál, pedig már 4 éve nem vagyok szűz. 2 éve élek rendszeres nemi életet. Kb. másfél éve folyamatosan szedek fogamzásgátlót, és pár napja - eddig először - elfelejtettem bevenni 1 tablettát.