Nagy valószínűséggel kötőhártya-gyulladásod van, ha úgy érzed, hogy szemedben van valami, amit nem tudsz eltávolítani. Ébredéskor a szemek összeragadhatnak a szemből folyó váladék miatt, a szem fehér része pedig rózsaszínesen elszíneződhet, és a látásélesség is romolhat.
A kötőhártya-gyulladás a szemhéj és a szemgolyó egy részét fedő áttetsző hártya gyulladásos vagy fertőzéses megbetegedése. A kötőhártya-gyulladást nagyon gyakran bakteriális vagy vírusos fertőzés, illetve allergiás reakció okozhat.
A gyulladás a kötőhártya kis ereinek kitágulásához vezet. Ez okozza a szem fehérjének a kipirosodását, vagy rózsaszín elszíneződését. Bár a kötőhártya-gyulladás egy eléggé kellemetlen állapot, nagyon ritkán befolyásolja csak a látásélességet.
A kötőhártya-gyulladás leggyakoribb tünetei:
- Az egyik, vagy mind a két szem kipirosodása.
- Az egyik, vagy mind a két szem viszketése.
- Homályos látás és fényérzékenység.
- Könnyezés.
- A szem váladékozása, amely az éjszaka folyamán összeragaszthatja a két szemhéjat.
- Idegen test érzése az egyik, vagy mind a két szemben.
Mivel a kötőhártya-gyulladás fertőző betegség, fontos a korai diagnózis és kezelés. Ezt elsősorban az óvodás és iskolás gyerekek kapcsán fontos hangsúlyozni, mert ők egyfelől gyakran fertőződnek meg, másfelől az óvodában, iskolában másokat is könnyen megfertőzhetnek.
A kötőhártya-gyulladás lehetséges okai
A kötőhártya-gyulladás legtöbbször vírusfertőzés eredménye, ám előidézheti baktérium, allergiás reakció, a szembe került vegyszer vagy idegen test is.
Vírusok és baktériumok. A vírusos kötőhártya-gyulladás miatt a szemből vizes, vagy nyákos váladékozás ürülhet, a bakteriális eredetű gyulladás során általában vastagabb, sárgás-zöldes váladék termelődik. Mind a vírusos, mind a bakteriális kötőhártya-gyulladás kialakulhat megfázással és torokfájással (felsőlégúti fertőzéssel) együtt is.
A kötőhártya-gyulladás mind a két formája nagyon fertőző, felnőttek és gyerekek egyaránt megfertőződhetnek tőle, a bakteriális gyulladás azonban gyakoribb gyerekek esetében, mint felnőtteknél.
Allergia. Az allergiás kötőhártya-gyulladás mind a két szemet érinti. A gyulladás egy allergizáló anyagra (allergénre) - például pollenre - adott válaszként alakul ki. A hisztamin felelős számos allergiás tünetért, így például a kötőhártya-gyulladásért.
Ha allergiás kötőhártya-gyulladásod van, a szemed erőteljesen viszkethet, könnyezhet. A szemek gyulladása mellett orrod is viszkethet, tüsszögés és vizes orrváladék képződhet.
Vegyszer és idegen test. Vegyszer, illetve idegen test szembe kerülése szintén kötőhártya-gyulladáshoz vezethet, azonban ilyenkor általában sem nyák, sem genny nem ürül a szemből. Néha a szem átmosása és kitisztítása elegendő ahhoz, hogy az irritációt okozó vegyszert, illetve az idegen testet eltávolítsák. A tünetek általában egy-két napon belül elmúlnak.
Mikor forduljunk orvoshoz?
A kötőhártya-gyulladás bár egy nagyon kellemetlen betegség, nem veszélyezteti a látást, és általánosságban nem igényel sürgősségi kezelést. Mivel a kötőhártya-gyulladás még a tünetek kezdetétől számított két héten túl is nagyon fertőző lehet, fontos a korai diagnózis és kezelés.
A bakteriális kötőhártya-gyulladásban szenvedő gyerekeket nem szabad közösségbe engedni a kezelés megkezdése után sem. A vírusos kötőhártya-gyulladásban szenvedő betegek általában néhány napig fertőzőek. Kérdezd meg orvosod, hogy mikortól mehetsz vissza az iskolába. A legtöbb helyen elvárt, hogy a gyerek legalább 24 órás kezelésen legyen túl, az iskolába való visszatérés előtt.
Bizonyos esetekben a kötőhártya-gyulladás szaruhártya károsodáshoz vezethet gyerekekben és felnőttekben is, ez tovább hangsúlyozza a korai kezelés fontosságát.
A kötőhártya-gyulladás kezelése
Orvosod mintát vehet a szemváladékból, így laboratóriumi módszerek segítségével meghatározzák a fertőzés típusát.
Bakteriális fertőzés esetén orvosod antibiotikum tartalmú szemcsepp használatát javasolhatja, ezt használva a fertőzés néhány napon belül elmúlik. A szemcseppek helyett antibiotikus szemkenőcsöt is javasolhat a gyerekek szemfertőzésének kezelésére, a kenőcsöt ugyanis gyerekeknél gyakran könnyebb alkalmazni. A gyógyszer bármelyik formája esetén egy-két napon belül jelentős javulás várható. A gyógyszert a kezelés teljes javasolt időtartama alatt használd, mert könnyen kiújulhat a fertőzés!
A vírusos kötőhártya-gyulladás nem kezelhető antibiotikus szemcseppekkel, illetve szemkenőcsökkel. Hasonlóan az egyszerű náthához, a betegség egyes tünetei recept nélkül kapható gyógyhatású készítményekkel csökkenthetők, de alapjában véve a tünetek végleges elmúlásához a vírusfertőzésnek egyszerűen le kell zajlania. Lehet, hogy az első 3-5 napban a tünetek romlanak, ezt követően azonban tünetek maguktól javulnak. Lehet, hogy 2-3 hét is beletelik, mire a fertőzést okozó vírusfertőzés elmúlik.
Ha az allergiás kötőhártya-gyulladás áll a szembetegség hátterében, orvosod többféle szemcsepp közül választhat: többek között antihisztaminok, nyálkahártya duzzanatcsökkentők, hízósejt stabilizálók, szteroidok és gyulladáscsökkentő szemcseppek használata jön szóba.
Hogyan előzhető meg a gyulladás terjedése?
A kötőhártya-gyulladás terjedésének megelőzésének legjobb módja a megfelelő higiénia. Ha már egyszer felállították a diagnózist, kövesd az alábbi lépéseket!
- Ne érj kezeiddel a szemedhez!
- Gyakran és alaposan mosd meg a kezeid!
- Naponta cserélj törölközőt, és ne használj közös törölközőt mással!
- Cseréld gyakran a párnahuzatod!
- Ne használj szemfestéket, különösen ne használj szemspirált!
- Ne használd más szemfestékét, illetve személyes szem kozmetikumait!
- Kövesd orvosod utasításait a megfelelő kontaktlencse használatot illetően!
(WEBBeteg)