A migrén jellegzetesen kamaszkorban kezdődik, és a lányoknál háromszor gyakoribb az előfordulási aránya, mint a fiúknál. A fizikai fájdalom mellé gyakran társul iskolai hiányzás, vagy rendszeres kórházlátogatás. Íme néhány tipp a kezelésére.
A kamaszkori migrén általában rövidebb ideig tart, de gyakoribb a hányinger, a hányás és a fokozott fény- és hangérzékenység. A gyermekkori migrén rendszerint kétoldali. Előfordul, hogy a migrén összes tünete kialakul, de a fejfájás elmarad. Ezeket az ún. abdominális migréneket nagyon nehéz diagnosztizálni.
A lányok hajlamosabbak
A migrén kisgyermekkorban még egyformán kialakulhat fiúknál és lányoknál, azonban a serdülőkor után az arány eltolódik a lányok irányába, akiknél háromszor gyakrabban jelentkezik.
Szerencsére a felnőttek migrénjére adott gyógyszerek a kamaszoknak is hatékonyak. Ha a fejfájásod rendszeres, menj orvoshoz, aki lehet, hogy a vizsgálat után neurológushoz utal.
Sok esetben a migrénes beteg családjában másnak is volt már migrénje. Akinek mindkét szülője migrénes, jó eséllyel nála is ki fog alakulni a betegség. Ha csak az egyik szülőnek volt migrénje, akkor is fokozott a migrén kialakulásának kockázata.
Tanácsok a migrén megelőzésére
- Amennyire csak lehet, kerüld a migrént kiváltó okokat.
- Ha bizonyos ennivalók váltják ki, csak ritkán fogyassz belőlük (pl. csokoládé, alkohol).
- Ha bizonyos illatok állnak a háttérben, próbáld meg kerülni ezeket.
- Összességében igyekezz rendszeres napi menetrendet kialakítani megfelelő étkezéssel és bőséges alvással, továbbá hasznosak a különböző stressz-levezető elfoglaltságok: mozgás és bármilyen tevékenység, amiben örömöd leled.
- A rendszeres mozgás csökkenti a feszültséget és hozzájárulhat a migrén megelőzéséhez. Válassz valamilyen mozgásformát, amit élvezel (pl. gyaloglás, úszás és biciklizés) és műveld rendszeresen. Légy óvatos a bemelegítésnél, mert a hirtelen intenzív mozgás is okozhat fejfájást.
(WEBBeteg)