A kóma ritkán tart néhány hétnél tovább. Azokat, akik ennél hosszabb ideig maradnak a tudattalan, eszméletvesztett állapotban, általában úgy jellemzik, mint vegetatív státuszú beteget. Azoknak a betegeknek, akik több mint egy évig vannak ebben a vegetatív állapotban, nagyon kicsi az esélyük az életbe való visszatérésre.
A kóma nem más, mint különféle hatások által kiváltott, elhúzódó, tudattalan állapot. A kiváltó ok leggyakrabban súlyos fejsérülés, stroke, vagy agytumor, ám a háttérben meghúzódó cukorbetegség vagy fertőzés is okozhatja.
A kóma sürgős, mihamarabbi orvosi ellátást igénylő állapot, mivel az agyfunkciók fenntartásához azonnali cselekvés szükséges. Ilyen esetben általában vér- és agyvizsgálatot rendelnek el, hogy kiderítsék, mi okozza a problémát. Ez elengedhetetlen a megfelelő kezelés érdekében.
A kóma tipikus jelei
- bezárt szemek
- végtagok mozgásának hiánya – kivéve a reflexmozgásokat
- válaszreakció hiánya a fájdalmas beavatkozásokra – kivéve a reflexmozgásokat
Lehetséges okai
Rengeteg kiváltó oka lehet a kómának, ezek közül a leggyakoribbak a következők:
- baleseti agysérülés – A kóma leggyakoribb oka a közlekedési balesetek vagy erőszakos cselekedetek miatti sérülés.
- stroke – Az agyba irányuló véráramban bekövetkezett akut csökkenés és változás okozhat kómát.
- cukorbetegség – A túl magas vércukorszint, mely hosszabb ideig magasan marad, vagy hirtelen nagyon leesik, szintén okozhat kómát.
- oxigénhiány – Akiket fulladásból mentettek meg, vagy szívinfarktus után újraélesztettek, nem biztos, hogy felébrednek, az agyban és a véráramban bekövetkezett oxigénhiányos állapot miatt.
- fertőzés – Az encephalitis (agyvelőgyulladás) és a meningitis (agyhártyagyulladás) olyan fertőzések, melyek gyulladást okoznak az agyban vagy az agyat körülvevő szövetekben. Mindkét fertőzés okozhat kómát súlyos esetekben.
- mérgek – A túlzottan magas szén-monoxid szintnek való kitétel, illetve a drogtúladagolás is komoly agykárosodáshoz vagy kómához vezet.
Mikor fordulj orvoshoz?
A kóma rendkívül súlyos állapot, azonnal hívj a beteghez mentőt.
Teszt és diagnózis
Mivel a kómában lévők nem tudják panaszaikat elmondani, az orvosoknak, a fizikális vizsgálat, illetve a hozzátartozók elmondására kell támaszkodniuk. A következő kérdésekre számíthatsz:
- A kóma hirtelen vagy fokozatosan következett be?
- Megelőzte-e látásprobléma, szédülés, zsibbadtság?
- Volt-e a betegnek cukorbetegsége vagy strokeja?
- Milyen gyógyszereket szedett?
A vizsgálat menete
Az orvos megvizsgálja a beteg reflexeit, pupilláját és a fájdalomingerre adott válaszreakcióját. Esetleg jéghideg vagy meleg vizet fecskendezhet a fülébe. Eszméletlen betegeknél ezek a vizsgálatok különféle reflexes szemmozgásokat idéznek elő, a tudattalan állapot okától függően.
Laboratóriumi vizsgálat
A laboratóriumi vizsgálat a következőkből áll:
- Teljes vérkép
- Glükóz és májfunkció vizsgálat
- Szén-monoxid mérgezés vizsgálata
- Drogtúladagolás vizsgálata
- Gerinccsapolással az orvos folyadékot vesz a gerincvelőből a további vizsgálatok elvégzéséhez. Az egész nem vesz igénybe többet 10 percnél.
Agyvizsgálat
CT: Az agysérülések vizsgálatához ez a legjobb eljárás, mivel a vérrögöket, vérömlenyeket is kimutatja.
MRI: A készülék a mágneses mezők és mikrohullámok segítségével ad képet az agyról. Ennek segítségével megkülönböztethetőek a sérült szövetek az épektől.
EEG: Ez a készülék az agyban végbemenő elektromos aktivitást méri. A mérés során apró elektródákat helyeznek a beteg koponyájára, melyek továbbítják az agy működési hullámait a gépnek.
Komplikációk
A kóma során fellépő komplikációk általában a húgyúti fertőzések, a tüdőgyulladás vagy a felfekvéses fekély.
Kezelés
A kezelés során a legfontosabb a légzés és keringés fenntartása. Lélegeztető-gép használata, illetve infúzió általi folyadék- és véradás is gyakran szükséges. A beteg gyakran kap intravénásan még a véreredmények megérkezése előtt antibiotikumot, melynek a diabetikus sokk, illetve az agyat veszélyeztető fertőzések megelőzése miatt van szükség.
A terápia attól függ, mi okozta a kómát. Gyakran műtétre van szükség, hogy az agyat érő nyomást megszüntessék. Máskor viszont a háttérben meghúzódó cukorbetegség, vese- vagy májbetegség kezelése áll a terápia központjában.
Egyes esetekben a kómát kiváltó ok elhárításával az állapot teljesen visszafordítható, és a beteg visszanyeri eszméletét. Abban az esetben azonban, ha az agyat súlyos sérülés érte, maradandó agykárosodással kell számolni, vagy azzal, hogy a beteg esetleg soha nem fog magához térni.