Szaruhártya (cornea) bankot adtak át nemrég a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) szemklinikáján, a műszerek beszerzésére fordított csaknem 100 millió forintot európai uniós pályázaton nyerte a klinika - közölte Berta András szemészprofesszor, a klinika igazgatója.
Hozzátette: az elmúlt években zajló felújítások és beruházások célja a szemklinikán folyó járó- és fekvőbeteg-ellátás színvonalának javítása volt annak érdekében, hogy várólisták nélkül végezhessenek a korábbinál mintegy 50 százalékkal több ambuláns, egynapos sebészeti és fekvőbeteg műtétet. A transzplantációs tevékenységet, a betegellátást a XXI. század színvonalára emelte a közelmúltban átadott, az Európai Unió támogatásával beszerzett operáló femtoszekundum-lézer, a hozzá tartozó új műtőblokk és a szemklinika teljesen felújított fekvőbeteg részlege - mondta Berta András.
Fülesdi Béla professzor, a DEOEC klinikai elnökhelyettese emlékezetett arra, hogy a debreceni szemészeti klinika a szaruhártya-átültetés egyik hazai központja. A világhírű Kettesy Aladár professzor nevével fémjelezve ez a műtéti tevékenység már a II. világháború után elkezdődött. Az ötvenes évektől Alberth Béla professzor folytatta a szaruhártya-átültetéseket, aki több mint négyezer ilyen típusú beavatkozást végzett. Tevékenységének köszönhetően a szaruhártya-átültetés nemcsak rutin műtétté vált a klinikán, hanem a szemklinikát nemzetközi élvonalba emelte. Ezt a tevékenységet vitte tovább tanszéki utóda, Berta András professzor, akinek a vezetésével Debrecen a szaruhártya-átültetések hivatalosan is elismert országos központjává vált - összegezte a beavatkozások helyi történetét Fülesdi Béla.
Módis László egyetemi docens, a cornea bank vezetője utalt arra, hogy a modern cornea bank a sikeres szaruhártya-átültetések alapfeltétele. A DEOEC szemklinikán az 1994 óta magas színvonalon működő cornea bank immár megújult környezetben, légkondicionált, új laboratóriumokkal, a legkorszerűbb műszerekkel szolgálja a gyógyítást a klinika legújabb fejlesztésének eredményeként - tette hozzá.
Módis László a szakmai kérdésekről szólva elmondta: a szaruhártya (cornea) a szem rostos burkának elülső, átlátszó része. Szaruhártya-átültetésnek (keratoplasztika) nevezik, ha a különböző betegségek miatt véglegesen átlátszatlanná vált szaruhártya helyére ép, humán donor corneát ültetnek. Az összes humán transzplantációk közül a keratoplasztika a leggyakoribb és a legsikeresebb műtéti beavatkozás - tájékoztatott Módis László.
(MTI)
Kapcsolódó cikkek