A gomba kialakulásának két legfőbb oka, ha valamilyen nyirkos közegben mezítláb járunk, vagy ha más fertőzöttel érintkezünk. A fertőzés legkönnyebben edzőteremben, zuhanykabinokban és uszodákban alakulhat ki és terjed.
A körömgomba átterjedhet egyik körömről a másik körömre vagy akár egy másik testrészre is. Akik intenzíven sportolnak, vagy szűk cipőkben, harisnyákban járnak, nagy az esélyük a gomba kialakulására.
A lábujjköröm-gomba okai
A személyes higiénia hiánya is fontos szerepet játszik, hasonlóan, mint a cipő vagy a zokni túl hosszú ideig tartó viselése, hiszen ez megfelelően nyirkos és meleg terepet alakít ki a gombák fejlődésére. A lábbelik és más személyes tárgyak másokkal való megosztása szintén növelheti a fertőzésveszélyt.
Rengeteg olyan dolog van, ami súlyosbíthatja az állapotot, köztük például a pH-érték változása, a személyes higiénia hiánya, a lábbelik megosztása másokkal, a nyilvános uszodákban, fürdőkben és edzőtermekben való mezítláb való közlekedés, a fürdés vagy zuhanyzás utáni nem megfelelő törölközés és a legyengült immunrendszer. Nedves cipő vagy zokni viselése is tovább növeli a gombás fertőzés kialakulásának veszélyét, mivel a gombák a nyirkos és meleg környezetben szaporodnak a legszívesebben.
A körömgomba lézeres kezelése
Ha a körömgomba ellen már sok hagyományos módszert kipróbáltál, de nem voltak elég hatásosak, akkor se ess kétségbe. Az összes közül a lézeres kezelés tűnik a legígéretesebbnek. A körömgomba eltávolítására szolgáló módszerek közül ez a legújabb és tanulmányok szerint jó megoldás azok számára, akik már régóta meg akarnak szabadulni a körömgombától.
A lézer elpusztítja a gombát a körömágyban. Jelenleg a korábban hályogok eltávolítására használt lézertechnológia tűnik a leghatásosabbnak a körömgomba megszüntetésében. A körömgomba lézerrel történő eltávolításának legnagyobb előnyei a gyorsaság és a hatásosság, mert egy kezelés összesen 20 percet vesz igénybe és 3 kezelésre van szükség. Ráadásul a kezelés fájdalommentes.
Orvosságok a körömgombára
Az elszíneződött körmök és a körömgomba kezelésére számos házi praktika létezik, ám ezek nem garantálnak biztos eredményt. Még a legjobb módszerek sem hatnak azonnal, idő kell ahhoz, hogy az eredmény látszódjon. A hatástalanság leggyakoribb oka, hogy a szer nem jut be a köröm alá, ahol a fertőzés található. Jelenleg a lézeres eltávolítás tűnik a leghatásosabb és legígéretesebb kezelési módszernek, viszont az ára elég borsos.
Néhány óvintézkedés és szabály betartásával azonban sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük a gombás fertőzések kialakulását. A megelőzés sokkal hatásosabb, mint a hetekig-hónapokig tartó kezelés. Ha nem kezelik megfelelően a körömgomba-fertőzést, annak kezelése még hosszabb időre is elnyúlhat és később erősebb gyógyszerekre is szükség lehet.
A körömgomba megelőzése, kezelése
Mosd meg a lábadat nyilvános helyeken való járás után!
A gombák szeretik a meleg és nyirkos helyeket, mint például a gyógyfürdők, uszodák, zuhanyzók és öltözők. Ha meleg tócsába lépsz vagy meleg talajon jársz, ott könnyen összeszedheted a fertőzést. Éppen ezért a nyilvános helyeken való séta után érdemes alaposan megmosnod, majd megtörölnöd a lábadat.
Viselj pamutzoknit!
A pamutzokni magába szívja a nedvességet. A lábunk hajlamos arra, hogy melegben nyirkossá és izzadttá váljon, ha túl sok ideig viselünk zárt cipőt. Ha nincs rá lehetőséged, hogy nyitott cipőt vielj vagy hogy időnként szellőztesd a lábadat, viselj pamut zoknit, ami felszívja a nedvességet.
Szárítsd meg a lábad!
Ha nedves a zoknid, vedd le és töröld szárazra a lábad, mielőtt egy másik zoknit vennél fel.
Ne engedd, hogy fertőzött ember is használja a személyes dolgaidat!
A törölköző, mosdókesztyű, cipő vagy bármilyen más személyes holmi megosztása fertőzött emberrel nagy veszélyt jelenthet, mert drasztikusan növeli a fertőzöttség kialakulásának veszélyét.
Ápold a körmeidet, és ne használj lakkot!
Vágd le a körmeidet rendszeresen rövidre, egyenes vonalban, majd reszelővel tompítsd az éleket!
(H. I.)