A nyári melegben fontos, hogy odafigyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra! Betegség vagy elégtelen folyadékfogyasztás esetén felmerülhet a kiszáradás veszélye, de ezen eleinte könnyű segíteni. Előfordulhat viszont, hogy a folyadékhiánynak tragikus kimenetele lesz.
Mi az a dehidratáció?
Az emberi test 60 százalékát víz alkotja. Fontos szerepe van az emésztésben, az ízületi funkciók ellátásában, a salakanyagok eltávolításában, valamint az egészséges bőr fenntartásához is szükséges. Kiszáradás akkor jelentkezik, ha több folyadékot veszít a szervezetünk, mint amennyit beviszünk. Ez a fontos ásványi anyagok – mint például a nátrium vagy a kálium egyensúlyának felborulását eredményezi, amelyek létfontosságúak az izmok és idegek működéséhez.
Ha testtömegünk egy vagy több százalékkal csökken a folyadékbevitel hiánya miatt, kiszáradásról van szó. A súlyveszteség mértékének függvényében a kiszáradás lehet enyhe, mérsékelt vagy súlyos. Az enyhe dehidratáció esetén csupán szomjúságot érzünk, azonban a súlyos kiszáradás halálhoz vezet.
Mi okozhatja?
A folyadékbevitel kétharmada származik az elfogyasztott italokból, a maradék egy harmadot pedig az ételekből vesszük magunkhoz. Az átlag felnőtt ember napi 2,5 liter folyadékot veszít. Ha ez a szám növekszik, az egyensúly mérlege a kiszáradás felé billen.
Vannak olyan betegségek, melyek kiszáradáshoz vezethetnek, mint például a gyomorbántalom (hasmenés, hányás), a láz (izzadás) és a cukorbetegség (több vizelet).
Életmódbeli tényezők, mint a túlzott alkoholfogyasztás, a testmozgás, a meleg környezet, de sokszor a lustaság is vezethet kiszáradáshoz.
Ismerjük fel a tüneteket!
Az kiszáradás legfőbb tünete a szomjúság érzete. Az enyhe vagy mérsékelt dehidratációnak azonban már több tünete is lehetséges, melyek a következők:
- Száraz száj, szemek és ajkak
- Fejfájás
- Fáradtság
- Szédülés vagy ájulásérzés
- Csökkent vizeletmennyiség
- Izomgyengeség
Amikor a kiszáradás súlyossá válik, az alábbi tünetek jelentkeznek
- Extrém szomjúság
- Vészesen kiszáradt száj, ajkak és szemek
- A bőr rugalmasságának hiánya
- Kis mennyiségű, sötét színű vizelet
- Izzadás hiánya
- Gyors szívverés
Ezen túlmenően alacsony vérnyomás, tudatzavar, eszméletvesztés léphet fel.
Kisgyermekeknél a következő tünetek keresendők kiszáradás gyanúja esetén:
- Szájszárazság
- Ingerlékenység
- Könny hiánya síráskor
- Száraz, ráncos bőr
- Csökkent energia
- Gyengeség
- Szapora pulzus
- Gyors légzés
Hosszú távon a kiszáradás egyéb egészségügyi problémához is vezethet, mint például székrekedés, vesekő, vagy kóros fáradtság.
Kiket érinthet a probléma?
A kiszáradás bárkit érinthet, bár vannak olyanok, akiknél nagyobb a dehidratáció kockázata. A csecsemőknek és kisgyerekeknek viszonylag alacsony a testsúlyuk, így védtelenebbek a folyadékvesztés hatásai ellen. Az idősebb felnőttek hajlamosak kevesebbet enni, s a nap során van, hogy megfelejtkeznek róla, csak úgy, mint az elegendő folyadékbevitelről.
Az életkor növekedésével a szervezet vízmegtartó képessége csökken, így a szomjúság érzete is ritkábban jelentkezik. Betegségeknél vagy fogyatékosságnál is gyakori, hogy a beteg nehezebben eszik és iszik. Hosszan tartó betegségnél vagy alkoholizmus esetén is nagyobb az esély a kiszáradásra. Akik forró éghajlatú vidéken dolgoznak vagy egyéb fizikai tevékenységet végeznek, még inkább ki vannak téve a kiszáradás veszélyének.
A kiszáradás kezelése
Az enyhe kiszáradás kezelése egyszerű, víz vagy egyéb folyadék bevitelével megszűntethető. Hasmenés vagy hányás esetén, amikor nehézkes a folyadékbevitel, a gyógyszerészek rehidratáló kezelésekkel állnak rendelkezésünkre. A súlyos kiszáradás életveszélyes is lehet. Általában kórházi kezelést igényel, ahol a beteg infúziót kap a víz- és elektrolit egyensúly helyreállítása érdekében.
(KamaszPanasz - Forrás: www.bbc.co.uk)