Tízből csupán két esetben segítenek az autósok, ha balesetet látnak. Te mit tennél akkor, ha sérültet látnál az utcán? Odasietnél és alkalmaznád az elsősegélynyújtást, vagy gyorsan továbbállnál? Ismered a sebellátás folyamatát?
Az autósok általában attól félnek, hogy bajt csinálnak. Pedig éppen azzal okoznak problémát, azzal ártanak a legtöbbet, ha nem tesznek semmit - mondja Pap János, a balmazújvárosi mentőállomás vezetője, aki maga is oktat elsősegélynyújtást leendő autósoknak.
A KamaszPanasz ellátogatott egy képzésre, amelyet a Magyar Vöröskereszt szervezett. Te is részt vehetsz egy ilyen oktatáson, mert hasznos ismereteket szerezhetsz. Ottjártunkkor a vérzés típusait és a sebellátás folyamatát mutatta meg a fiataloknak Pap János mentőtiszt.
Milyen vérzéseket ismersz?
A vérzéseket három típusra osztjuk: hajszáleres, vénás és artériás.
A hajszáleres, más néven kapilláris vérzés gyenge intenzitású, nem ritkán csupán kisebb cseppekben jelentkezik a sérült bőrfelületen.
A vénás, azaz visszeres, gyűjtőeres vérzés intenzitása már erősebb, a vér színe pedig rendszerint sötétpiros.
Az artériás, azaz ütőeres, verőeres vérzés tipikus jellemzője az élénkpiros, lüktető sugárban távozó vérzés.
A sebellátás folyamata
A gumikesztyű használatáról egyik ellátásnál sem szabad megfeledkeznünk! A fertőzések veszélye miatt a végleges sebellátás pedig az orvos feladata, ezért hívj orvost, szükség esetén mentőt!
Mit tegyünk a hajszáleres vérzésnél?
- Amennyiben szükséges, tisztítsuk meg a bőrfelületet.
- A kórokozók elleni védelmet fertőtlenítéssel biztosítsuk.
- A seb vízzel történő tisztítása csak abban az esetben javasolt, ha abba nagyobb szennyeződés (sár, kavics, üvegdarab) került. Szedjük ki a darabokat, mossuk le vízzel a területet, majd jöhet a fertőtlenítés.
- A sebbe semmilyen anyagot ne tegyünk, ne szórjunk!
- A sebet fedjük le steril mull-lappal, majd rögzítsük pólyával vagy tapasszal! Az így készült kötést fedőkötésnek nevezzük.
Mit tegyünk a vénás vérzésnél?
- Nyugtassuk meg a sérültet, ültessük vagy fektessük le, a sérült testrészt - a képen láthatod - emeljük a szív fölé!
- Tisztítsuk ki a sebet, majd fertőtlenítsünk!
- Helyezzünk steril mull-lapot a sebre, majd pólyával rögzítsük!
- Néhány pólyamenet után tekerjük meg a seb felett a pólyát, a tekercs így nyomást gyakorol a sebre, csökkenti a vérzést.
- A nyomókötés ne legyen túl szoros, ne akadályozza a keringést!
Mit tegyünk az artériás vérzésnél?
- A sérült megnyugtatása, nyugalomba helyezése és a sérült testrész szív fölé emelése mellett célszerű az artériás nyomópontok szorítása. A lüktető vérzésnek ilyenkor meg kell szűnnie.
- A sebre helyezzünk steril mull-lapot, mély seb esetében indokolt lehet egy mullgombóc/mulltampon készítése, amit a sebbe nyomunk.
- A tamponálást, a mull-lapot pólyával rögzítsük, úgy, hogy közben nyomást gyakoroljunk a sérült területre, ez lesz az artériás nyomókötés.
- Az artériás vérzésnél a fertőtlenítés háttérbe szorul, sokszor nem is lehet kitisztítani a sebet, mert folyamatosan vérzik, az elsődleges feladat a sebre gyakorolt nyomás.
(Szerző: T.A. újságíró)