rövidlátás
#Betegségek

Rövidlátás: mit kell tudni róla?

2023.10.14.
1 perces olvasási idő

A rövidlátók a közeli tárgyakat, személyeket élesen látják, a távolban lévő dolgok képe azonban nem a megfelelő helyre, hanem a retina elé vetül, ezért nem alakul ki éles kép.

Abban az esetben, ha a rövidlátás a szem méretbeli eltérései, megnövekedett tengelyhosszúsága miatt alakul ki, akkor általában a növekedés teljes befejeződéséig számítani kell a látás fokozatos romlására. A rövidlátás bizonyos családokon belül gyakrabban fordulhat elő, ugyanis öröklődhet is.

A súlyos fokú rövidlátásnak komoly szövődményei is lehetnek. Ilyen szövődmény lehet, amikor leválhat a retina, sőt akár meg is vakulhatunk. A rövidlátók 5-6 százalékának van élete folyamán ideghártya-leválása, mely többnyire nagy fizikai megerőltetés során alakul ki. Például súlyos tárgy emelése, túlzott erőlködés, elhúzódó, nehéz szülés. A zöldhályog kialakulásának valószínűsége is nagyobb rövidlátókon.

A rövidlátás

Hogyan lehet javítani a látáson?

A fénytörési hibák legegyszerűbben szemüveggel vagy kontaktlencsével korrigálhatóak. A rövidlátó szem negatív - mínuszos – úgynevezett szórólencse alkalmazásával korrigálható, illetve különböző sebészeti módszerek, mint a lézerkezelés is megoldás lehet.

Ha a látásélesség vizsgálata közben nem vagyunk képesek végigolvasni a számtáblát, először egy 0,5 dioptriás pozitív lencsét tesz a szeme elé a vizsgáló orvos. Amennyiben ezzel jobban látunk, valószínűleg távollátásunk van, ha rosszabbul, akkor közellátók vagyunk.

Ezek után történik a lencsék cserélgetésével a szükséges dioptria megállapítása. A vizsgáló orvos leméri továbbá a pupillák távolságát is, melynek ismerete szintén elengedhetetlen a szükséges lencsék elkészítéséhez.

A tinikor és a szemészeti problémák

Ha hirtelen nőnek és esetleg észreveszik, hogy gyakran hunyorgatnak a szemüvegben, vagy hirtelen megváltozik a tanulmányi eredményük, akkor szükséges lehet egy újabb szemvizsgálat.

Tini korban sok szemüveges gyerek szeretne kontaktlencsét viselni, elsősorban hiúsági okokból. Kontaktlencse általában 14 éves kortól javasolt, fokozott ellenőrzés mellett és megfelelő szülői együttműködéssel.

Sajnos nagyon sok tini nem tartja be az alapvető kontaktlencse viseléssel kapcsolatos előírásokat ( higiéniás, és viselési idő betartása).

Egy túlhordott lencse számos szemészeti szövődményt okozhat, amibe a fiatalok sajnos nem gondolnak bele. Hiába hangsúlyozzuk az illesztés során ezek fontosságát. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a szülők „Ellenőrző” feladata nagyon fontos a lencsét viselő gyerekeknél.

(WEBBeteg)