Az idei évben is szokatlanul korán indult a pollenszezon – a mogyoró egyes példányain egész télen lehetett látni friss barkákat, és virágpora ugyan minimális koncentrációban, de folyamatosan jelen volt a levegőben. Jelenleg a természet előrébb tart az ilyenkor megszokottnál, és megfigyelhető, hogy a korábban virágzó fajok pollenszezonja elhúzódik.
Az Országos Közegészségügyi Központ legfrissebb pollenjelentése alapján most mintegy tízféle allergén növény pollenje fordul elő egyszerre a levegőben. A mogyoró, az éger és a szil pollenszezonja lecsengőben van, de tart még a kőris, a nyárfa, a ciprus- és tiszafafélék, a juhar és a fűz pollenszórása, illetve elkezdődött a gyertyán és a nyír virágzása is. Az arra érzékenyeknél a levegőbe kerülő pollenszemek miatt az allergiás tünetek felerősödhetnek, ezért javasoljuk a tünetek mérséklése érdekében a terápiás megelőzés megkezdését.
Mi várható a következő időszakban?
A nyír első pollenszemei már a múlt héten megjelentek, az elmúlt napokban pedig koncentrációjuk a déli, délnyugati országrészen többfelé elérte az allergiás tüneteket okozó magas szintet is. Az átvonuló hidegfrontot kísérő eső átmenetileg csökkentette a levegőben lévő virágpor mennyiségét, a hét második felében azonban, ahogy javul az idő, a pollenkoncentráció gyors emelkedésére kell számítani.
A hétvégére a nyír pollenkoncentrációja országszerte elérheti a magas-nagyon magas szintet. Továbbá magas koncentrációban lehet a levegőben a gyertyán, a nyárfa, valamint a ciprus- és tiszafafélék pollenje is. A kőris, a fűz és a juhar pollenkoncentrációja várhatóan a közepes tartományban marad. Ugyan alacsony mennyiségben, de még mindig jelen van a levegőben a mogyoró, az éger és a szil virágpora is.
Az allergia egy krónikus betegség, melynek - a kellemetlen kísérő tüneteken kívül - idővel súlyosabb szövődményei is kialakulhatnak, ezért érdemes komolyan venni. Az allergiás betegek számára ez az időszak nagyon megterhelő lehet a sokféle allergén együttes jelenléte és a magas pollenkoncentráció értékek miatt. Akik valamelyik tavaszi fa virágporára érzékenyek, készüljenek fel a tavaszi csúcsidőszakra, ha szükséges, kérjenek tanácsot kezelőorvosuktól.
(Országos Közegészségügyi Központ, ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala)