Találós kérdés: mi az? Minden családban szükség van rá, a család minden tagja használja alkalmanként (van, aki rendszeresen), tartalma enyhülést hoz kellemetlen tünetek esetén, van akinél egy nagyobb doboz, van akinél egy zárható szekrény a helye, régebben kizárólag csak a szüleidtől kaptál belőle.
Igen. Ez az elsősegély csomag - azaz azon gyógyszerek, és eszközök gyűjteménye, amelyek professzionális és gyors segítséget nyújthatnak kisebb balesetek vagy panaszok esetén.
Mi legyen az elsősegély csomagban?
Minden, amit a családorvos és a gyógyszerész javasol - legyenek ezek akár személyre szabott, akár alapvető gyógyszerek. Célszerű összeállításánál előzetesen konzultálni orvosoddal, gyógyszerészeddel az esetleges mellékhatások vagy gyógyszer-interakciók elkerülése miatt. Ők azok, akik eligazítást nyújthatnak abban, hogy mit, mikor, meddig, hogyan és mivel lehet együtt alkalmazni - miközben figyelembe veszik az esetleges allergiák meglétét is.
De mi is legyen benne egy jól összeállított gyógyszeres dobozban?
- rendszeresen szedett gyógyszerek (krónikus betegségekre)
- nátha-, és megfázás elleni szerek
- lázcsillapító
- általános fájdalomcsillapítók
- orrcsepp, orrspray
- köhögéscsillapítók
- köptetők
- torokfertőtlenítő
- herpesz elleni kenőcs
- vitaminkészítmények
- rehidratációs oldatok
- emésztési panaszokra javasolt szerek (hányingerre,hányásra)
- görcsoldók
- hasmenés elleni gyógyszer, széntabletta, prebiotikum
- székrekedésre javasolt gyógyszerek, székletlazítók
- rovarcsípésre ajánlott viszketés elleni zselé
- szúnyog és kullancsriasztó spray
- gyógyteák (kamilla, csipkebogyó stb.)
- napvédő krémek
- gombás fertőzések elleni krémek
- fülcseppek
- szemcseppek
- bőrfertőtlenítő szerek
- sebgyógyulást elősegítő krém
- fertőtlenítőszerek - gélek, spray-k, fertőtlenítő kendők
- elsősegélynyújtáshoz szükséges eszközök: elsősegély-füzet, olló, steril gumikesztyű, csipesz, kullancs csipesz, sebtapasz, steril mull-lap,steril gyorskötöző pólya, ragtapasz, kötszerek
- lázmérő
Az is jó ötlet, ha egy "lebutított" csomagot tartasz a táskádban, így bárhol is vagy, az alap csomag kisegíthet. Tarts benne ragtapaszt, fertőtlenítőt, fájdalmcsillapítót, sebtapaszt és minden olyan gyógyszert, melyre szükséged van, mert rendszeresen szeded.
Nagyon fontos, hogy:
- mielőtt bármilyen gyógyszert beveszel, kérdezd meg a szüleidet előtte
- ne felejts el a vény nélkül kapható gyógyszerek esetében szakembertől tanácsot kérni, ahogy a gyógynövényekből készült táplálékkiegészítők esetében se feledkezz meg erről
- receptköteles gyógyszereknél mindig tartsd be az orvos utasításait - ugyanis az utasítások figyelmen kívül hagyása, vagy a gyógyszerek adagolásának megváltoztatása nem csak az egészséget-, de az életet is veszélyeztető mellékhatásokat, szélsőséges esetben gyógyszer mérgezést okozhat
- fokozottan figyelj a gyógyszerérzékenységre, allergiára
- a panaszok, tünetek változatlansága, súlyosbodása esetén keresd fel a kezelőorvosodat
- mivel egy tünet enyhítésére több készítmény is alkalmazható, az azonos hatástani csoportba tartozó készítmények közül csak az egyiket használd
- ellenőrizd a gyógyszer lejárati idejét - lejárt szavatosságú gyógyszert semmiképpen ne vegyél be (a lejárt gyógyszerek nem fejtenek ki gyógyhatást, viszont a mellékhatások megsokszorozódhatnak, és felerősödhetnek)
- az antibiotikum az elsősegély csomagnak nem része - maradék antibiotikumot soha ne tárolj, ezekből az orvos eleve annyit ír fel, amennyit be kell szedni. Mindig szedd be az előírt mennyiséget akkor is, ha a panaszaid már elmúltak.
A gyógyszereket mindig a saját csomagolásában, - a használati útmutató megőrzésével - az előírásoknak megfelelő módon hűvös, száraz, fénytől védett helyen kell tárolni, lehetőleg zárható dobozban. A lejárt gyógyszerek veszélyes hulladéknak számítanak, bármelyik gyógyszertárba vissza lehet vinni őket - ahol vannak erre a célra odaállított gyógyszergyűjtő dobozok. Ha ezek megtelnek, veszélyes hulladék-égetőbe szállítják, és megsemmisítik, így nem terhelik a környezetet.
Egy kellő körültekintéssel összeállított, és rendszeresen felülvizsgált elsősegély doboz megkönnyítheti a mindennapokat - hiszen a kisebb kellemetlen tünetekre azonnali, célzott, gyors enyhülést biztosít.
(Szerző: Faar Ida, újságíró)