A kéz-láb-száj betegség enyhe, fertőző vírusfertőzés. A tünetek közé tartozik a sebek a szájban és a kiütések a kezeken és a lábakon. Bár a betegség gyakrabban fordul elő kisgyermekek körében, tiniknél is megjelenhet például középiskolai kollégiumokban, de kisebb testvértől is el lehet kapni.
Milyen tünetei lehetnek?
A kéz-láb-száj betegség az alábbi tünetek megjelenését okozhatja, ami nem jelenti, hogy mindegyik tünet meg is jelenik minden esetben:
- Láz.
- Torokfájás.
- Levertség.
- Fájdalmas, hólyagszerű elváltozások a nyelven, az ínyen és a szájban.
- Kiütés a tenyéren, a talpon és néha a fenéken. A kiütés nem viszkető, de néha hólyagos. A bőrtónustól függően a kiütések vörösnek, fehérnek, szürkének tűnhetnek, vagy csak apró dudorokként jelenhetnek meg.
- Étvágytalanság.
A lappangási idő kb. 3-6 nap. Jelenleg nincs magyarázat arra, hogy a vírus miért pont a kezet, lábat és szájat célozza meg, a test többi részét viszont nem.
Hogyan terjed a betegség?
- Közeli kontakt: ölelkezés, csókolózás, evés-ivás egymás után
- Fertőzött tárgy (pl. kilincs) miatt
- Tüsszentés, köhögés
A kéz-láb-száj betegség alatt a betegek az első hétben fertőzőek, légúti váladékkal terjesztik a vírust, azonban még hetekig megmarad a székletben. A Mayo Clinic szerint a felnőttek anélkül is terjeszthetik a vírust, hogy tisztában lennének azzal, hogy betegek.
Hogyan előzhető meg?
- Gyakori kézmosás meleg, szappanos vízzel
- Alapos takarítás, fertőtlenítés
- A kapcsolat kerülése egy fertőzött személlyel
Mikor kell orvoshoz fordulni?
A kéz-láb-száj betegség általában enyhe lefolyású, azonban fertőző. Gyakran csak néhány napig okoz lázat és enyhe tüneteket. Fájdalom- vagy lázcsillapítót lehet szedni, amennyiben szükséges. Ezen túl javasolt bőséges folyadék fogyasztása és természetesen az otthonmaradás.
Érdemes orvoshoz fordulni legyengült immunrendszer esetén, vagy ha a tünetek miatt fájdalmas az étkezés, folyadékbevitel. Ha egy hét alatt nem javulnak a tünetek, szintén érdemes felkeresni a háziorvost.
(KamaszPanasz - mayoclinic.org)