rüh
#Betegségek

Rühesség – Minden, amit tudnod kell

2024.09.30.
2 perces olvasási idő

A rühesség parazitafertőzés, melyet egy atka okoz. Az atka megtermékenyített nősténye befúrja magát a hámsejtek közé és ezekbe a járatokba rakja a petéit. A nőstény néhány hét alatt elpusztul, de a lárvák a petékből körülbelül három hét alatt kikelnek.

Maga a fertőzés nem okoz speciális bőrtüneteket, viszont a szervezet érzékennyé, allergiássá válik a bőrben tartózkodó élősködőkre, illetve az ürülékükre. Emiatt a fokozottan érzékeny bőrön apró kiütések jelenhetnek meg, néhány betegnél a tartósan fennálló fertőzés elszórtan bőr alatti csomókat hoz létre. A legjellemzőbb, hogy a kifejezett viszketés miatt pontszerű vakarásnyomokkal van borítva a bőrfelszín.

A kivakart bőrterületek néha, főleg legyengült állapotú betegeken felülfertőződhetnek. Ilyen esetben testszerte gennyes pörkök képződnek, vastag szaruréteg borítja a bőrfelszínt, amely igen fertőző állapot. Az igen jelentős viszketés, amellyel a betegség jár, jellegzetesen este, ágymeleg hatására fokozódik. Ennek az az oka, hogy ilyenkor az atkák elkezdenek vándorolni a járatokban.

A rüh fertőző, és gyorsan terjedhet a családban, a gyermekgondozási csoportban, az iskolai osztályban, az idősek otthonában vagy a börtönben történő közeli érintkezés révén. Mivel a rüh könnyen terjed, aki elkapta, ne menjen közösségbe.

A rüh a test számos részén megjelenhet. Felnőtteknél és tiniknél gyakran előfordul:

  • Az ujjak és lábujjak között
  • A hónaljban
  • A derék körül
  • A csukló belső oldala mentén
  • A belső könyökökön
  • A talpon
  • A mellkason
  • A mellbimbók körül
  • A köldök körül
  • A nemi szervek környékén
  • Az ágyék területén
  • A fenéken

Ha még soha nem kaptad el, akár hat hétig is eltarthat a tünetek megjelenése. Azonban akkor is terjesztheted, ha még nincsenek tüneteid.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Keresd fel háziorvosod, ha a fenti tüneteket észleled.

Számos bőrbetegség, például dermatitisz vagy ekcéma is okozhat viszketést és apró dudorokat a bőrön. Orvosod meg tudja találni a tünetek pontos okát. Az antihisztaminok vagy a vény nélkül kapható krémek enyhíthetik a viszketést, de nem fognak megszabadítani az élősködőktől.

Milyen vizsgálatokra számíthatsz?

A betegség kórisméje gyakorlatilag a látott tünetek, illetve a panaszok alapján felállítható. Jellemző, hogy a családban vagy a beteg környezetében lévő emberek közül másnak is jelentkeznek hasonló panaszai. Ritkán sor kerül mikroszkópos vizsgálatra, a rühatka bőrből vagy az azt borító pörkökből való kiemelése után, még ritkábban bizonytalan esetekben bőrminta vételére, szövettani elemzésére kerülhet sor.

Hogyan kezelhető a rühesség?

A betegség kezelése során benzilbenzoát tartalmú folyadék vagy szalicilát és kén tartalmú kenőcs a leggyakrabban használatos. Ezek a különböző kenőkúrák lehetnek 24 órásak vagy 3 napig tartóak, attól függően, hogy melyik az alkalmazott szer.

A terápia része kell, hogy legyen a ruházat és az ágynemű fertőtlenítése, magas hőfokon való mosása és vasalása. A nem mosható textíliákat légmentesen el kell zárni nylonzsákokba legalább 4 hónapra. Legalább ilyen fontos a beteg környezetében élők kezelése, a hosszú lappangási idő miatt még akkor is, ha azok panaszmentesek.

Nem végezhető viszont az említett kenőkúra koraszülötteken, alacsony súlyú újszülöttön, alultáplált embereken vagy epilepsziásokon. Óvatosan kell eljárni, ha vannak egyéb kiterjedt bőrtünetek, például atópiás ekcéma, ilyenkor ugyanis erős reakciót válthat ki a kenőcs, ezenkívül a hámfosztott területeken keresztül nagyobb mennyiségű szer szívódhat fel a keringésbe.

Egy átlagos rühfertőzés 3 nap alatt megszüntethető, viszont a viszketés jóval később, lassan, fokozatosan enyhülve szűnik meg.

(KamaszPanasz - mayoclinic.org)