Magzati alkohol szindrómáról (FAS) akkor beszélünk, mikor a kismama a terhesség során rendszeresen fogyaszt alkoholt. Ennek következményei visszafordíthatatlanok, és súlyos fizikai, mentális és viselkedési problémákat okoz.
Amennyiben gyanítod, hogy gyermekednek magzati alkohol szindrómája van, mihamarabb keresd fel az orvosod. A korai diagnózis sokat segíthet a későbbi kockázati tényezők (iskolai problémák, alkoholizmus) mérséklésében.
A magzati alkoholizmus tünetei
A FAS nem egy egyszerű születési rendellenesség, hanem egy sor probléma által kiváltott egészségi állapot, mely legfőbb szenvedője a magzat. A FAS gyakori – ám megelőzhető – oka a szellemi retardációnak. A mentális zavar mértéke gyermekenként változó, ám a fő tünetek megegyezőek:
- Jellegzetes arckifejezés, kicsi szemek, nagyon vékony felsőajak, pici, felfelé kunkorodó orr, vékony bőr az orr és a felső ajak között
- Szívproblémák
- Lassú fizikai fejlődés magzati és csecsemőkorban is
- Látás- és hallászavar
- Kicsi fejkörfogat és agyméret (microcephaly)
- Rossz koordinációs készségek
- Alvászavar
- Szellemi retardáció, lassú fejlődés
- Tanulási zavarok
- Abnormális viselkedés, mint például rövid koncentrációs készség, hiperaktivitás, túlzott idegesség vagy szorongás
- Végtagok, ujjak deformációja
A betegség súlyosabb formája már születéskor diagnosztizálható az arcon észlelhető külső eltérések és az idegrendszeri eltérések alapján. Az enyhébb formáknál általában csak a később jelentkező tanulási nehézségek és figyelemzavar esetén kezdenek gyanakodni a betegségre, amely az anyai kórtörténettel összevetve alá is támasztható.
Mikor fordulj orvoshoz?
Amennyiben gyermeket vársz, de nem tudsz leszokni az ivásról, kérj orvosi segítséget! A korai felismerés segíthet a későbbi problémák kezelésében, így fontos, hogy tudasd az orvossal, ha a terhesség alatt rendszeresen fogyasztottál alkoholt! A kivizsgálást általában a háziorvos beutalása alapján gyermekneurológus és gyermekpszichiáter szakorvos végzi.
Miért okoz rendellenességet a babában az alkohol? Mennyi alkoholt szabad?
Noha az orvosok nem teljesen biztosak abban, mennyi alkohol jelent valós veszélyt a magzatra, azt javasolják, hogy ha úgy érzed, terhes vagy, ne fogyassz alkoholt!
Mikor alkoholt fogyasztasz, az bekerül a véráramba, így eljut a fejlődő magzathoz is. Mivel a magzat alkohol lebontása sokkal lassabb, mint a felnőtteké, a magzat véralkoholszintje magasabb lesz, mint a te szervezetedben mért érték. Az alkohol emellett károsan befolyásolja a baba oxigén-és tápanyag ellátottságát, szöveteinek, szerveinek, agyának fejlődését.
Minél többet iszol a terhesség alatt, annál nagyobb kockázatnak teszed ki születendő gyermekedet. Ez a terhesség egész időszakára érvényes, noha a legnagyobb károk kétségtelenül a terhesség első harmadában, a létfontosságú szervek kifejlődésének idején jöhetnek létre, mikor nagyon sok nő még nem is tud arról, hogy gyermeket vár.
Diagnózis
Noha az orvos nem tudja megállapítani a gyermek születése előtt a magzati alkoholizmus szindrómát, azonban nyomon tudják követni a magzat fejlődését a terhesség során. Amennyiben meg tudod mondani a fogyasztott alkohol mennyiségét és gyakoriságát, az segíthet a betegség előrejelzésében.
Ha a gyermekorvossal tudatod a terhesség alatti alkoholfogyasztást, akkor az orvos fokozottan odafigyel a betegség jeleire az első életévben már a születéstől. A diagnózis pontos felállításához megvizsgálja a gyermek:
- magasságát,
- arcberendezését,
- esetleges szívproblémáit,
- hallását,
- látását,
- kognitív képességeit,
- nyelvi fejlődését,
- motoros képességeit,
- viselkedését.
Amennyiben a családban már van olyan gyermek, aki FAS-ban szenvedett, fontos, hogy a később születendő testvéreit is megvizsgálják, náluk nem jelentkezik-e a betegség.
A betegséggel való megbirkózás
A FAS-ra nem létezik speciális kezelés. A fizikai és szellemi károsodás egész életre kihat. A szívproblémákat esetlegesen műteni kell, a tanulási zavarok szakemberek segítségével fejleszthetőek.
A FAS-al kapcsolatos testi és lelki problémákkal való megbirkózás nagyon nehéz. A gyermek szülőjeként a következő tippekből segítséget meríthetsz:
- alakítsatok ki egy olyan napirendet, melyhez a gyermek könnyen hozzászokhat,
- egyszerű szabályokat állítsatok fel, amit következetesen betartotok,
- a kívánt viselkedést jutalmazzátok,
- tanítsd meg gyermekednek a mindennapokhoz szükséges alapvető dolgokat.
Egy stabil, szerető, védő család a legfontosabb egy FAS-ban szenvedő gyermeknek ahhoz, hogy elkerülhetők legyenek a későbbi életévekben őket fenyegető veszélyek (drog, alkohol, iskolából való kimaradozás). A külső elváltozásokon változtatni már nem lehet, ugyanakkor az időben diagnosztizált betegségnél a korán elkezdett mozgás- és egyéb terápiák nagyban javíthatják a mozgási és idegrendszeri funkciókat.
Megelőzés
Az orvosok nem tudják megállapítani, mennyi az az alkoholmennyiség, amit még biztonsággal elfogyaszthat a kismama, de az biztos, hogy a FAS elkerülhető betegség, ha az édesanya nem iszik alkoholt a terhesség alatt.
- Már akkor hagyd abba az alkoholfogyasztást, mikor megtudod, hogy terhes vagy. Ne igyál többet! Sosem késő lemondani az alkoholról, ám minél hamarabb teszed, annál jobb!
- A terhesség későbbi szakaszában se fogyassz alkoholt!
- Fontold meg, mennyi alkoholt fogyasztasz, amennyiben védekezés nélkül élsz nemi életet. A terhességek egy igen jelentős része ugyanis nem tervezett, így az első hetekben, ha nem vigyázol, komoly károsodás érheti a magzatot.
- Amennyiben alkoholproblémáid vannak, kérj segítséget a leszokáshoz, még mielőtt teherbe esnél.
(KamaszPanasz - WEBBeteg)