A kihangosított mobiltelefon ugyanúgy elvonhatja a sofőr figyelmét, mintha egy kézben tartott készülékbe beszélne - állapították meg szakemberek.
Az angliai Sussex-i Egyetem kutatóinak tanulmánya 20 férfi és 40 női önkéntes bevonásával készült, akiket autószimulátorokba ültettek - írta a BBC News. A résztvevők egy csoportja zavartalanul vezethetett, míg a másik két csoport tagjainak a szimulátortól 90 centiméterre lévő hangosbeszélőből jövő férfihangra kellett figyelnie.
Csökkent a reakcióidő
Azok a résztvevők, akik párbeszédbe elegyedtek a hanggal, majdnem egy másodperccel később reagáltak olyan történésekre, mint hogy egy gyalogos lelépett a járdáról, rossz sávba tévedt autó szembejött velük, vagy parkoló jármű tűnt fel az útkereszteződésnél.
Az eredmények szerint a kihangosított mobiltelefonon folytatott beszélgetés során egy olyan egyszerű kérdésfelvetés is, mint hogy "hol hagytad a kék aktát" képes lehet annyira elvonni a sofőr figyelmét, hogy az negyedannyira figyeljen egy adott területre, mint normális esetben. Az agya ugyanis elképzeli a szobát, ahol az aktát hagyta, ahelyett, hogy az előtte lévő veszélyekre koncentrálna.
Ezt olvastad már? Vezetés és telefonálás: együtt veszélyes!
Más tanulmányok eredményei azt sugallják, hogy a mobiltelefonálás jobban elvonja a vezető figyelmét, mint a rádióhallgatás, vagy az utasokkal folytatott beszélgetés.
Külföldön már kezdeményezték a mobiltelefonálásra vonatkozó szabályok szigorítását
Nagy-Britanniában tilos kézben tartott mobilon, vagy egyéb eszközön beszélni vezetés közben. A törvény szerint a sofőrök használhatnak kihangosított telefont, navigációt és kétirányú rádiót, ám, ha a rendőr úgy ítéli meg, hogy a vezetőnek elvonták a figyelmét és nem ura a járműnek, büntetést szabhat ki.
Az eredmények fényében a szakemberek olyan törvénymódosítást javasolnak, amely a mobiltelefonok mindenfajta használatát tiltaná a járművezetők számára.
(MTI)