A skizofrénia egy olyan lelki eredetű betegség, ami a fiatal felnőttkor végén, a felnőttkor elején alakulhat ki. Olyan mentális betegségről van szó, ami befolyásolja a beteg mindennapjait, kapcsolatait és érinti a cselekedeteit is.
Skizofréniára utaló jelek (pozitív vagy negatív tünetek) lehetnek például a hallucináció, az összefüggéstelen beszéd, a koordinálatlan mozgás. A negatív tünetek közé soroljuk az érdeklődés elvesztését, kedvetlenséget, céltalanságot. Általában a negatív tünetek pár évvel hamarabb jelentkeznek, mint a pozitívak.
A kialakulásához hozzájárulhat a születésnél előforduló vagy gyermekkori trauma, de rendszeres marihuána és egyéb kábítószer használóknál is nőhet a kockázat.
A skizofrénia a nőknél és a férfiaknál egyenlő arányban fordulhat elő. A nőknél általában később jelentkezik, illetve ők több hallucinációt és érzékszervi csalódást élhetnek meg. A férfiaknál inkább a negatív tünetek dominálnak.
Hogyan ismerhető fel a skizofrénia?
Fiatalabb korban a betegséget egy 6-9 hónapos időszak előzi meg. Vannak a betegségre utaló jelek, íme néhány :
- Visszavonulás a társasági élettől
- Furcsa viselkedés
- Nem megfelelő testhigiénia, elhanyagoltság, igénytelenség
- Bizarr ötletek
- Panaszkodás arról, hogy valaki bántani akarja, vagy hogy mindig őt pécézik ki
- Koncentrációs nehézségek
- Hirtelen addikció bizonyos drogokhoz: marihuána, alkohol
- Akaraterő hiánya
- Depresszív, lehangolt beszéd
- Kedvetlenség
Néha azonban nagyon nehéz megkülönböztetni a skizofréniát más betegségektől, például a depressziótól. Ahhoz, hogy valakit skizofrénnek nyilvánítsanak rengeteg orvosi és pszichológiai teszten kell átesnie, illetve a tüneteknek legalább hat hónapon keresztül fenn kell állniuk (továbbá hallucinációkat is át “kell“ élnie az adott személynek). A skizofrén emberek általában az életük bizonyos területén is megélhetnek diszfunkciót (például iskolai munka, munkahely, társasági élet).
Mik a gyakran előforduló érzékcsalódások, hallucinációk?
Az érzékcsalódások vagy dezillúziók olyan képzetek, amelyek fixen és tartósan jelen vannak (tehát szorongást idézhetnek elő vagy mániává alakulhatnak). Több típusa van, ezek kultúránként variálódhatnak.
- Grandiose: Az illető híresnek, vagyonosnak, ünnepelt sztárnak képzelheti magát.
- Üldözési mánia: A beteg folyamatosan félelemben él, meggyőződése, hogy valaki üldözi, bántani akarja, rosszat akar vele tenni.
- Vallási tévképzetek: A személynek meggyőződése, hogy Isten, vagy valamilyen felsőbb rendű hatalom kiválasztottja, akinek feladata egy misszió beteljesítése, és az adott vallás terjesztése, stb.
- Féltékenység: Alaptalan feltételezések megcsalásról (pl. a párkapcsolatban, ám gyakran a barátságokban is).
Mik a gyakran előforduló hallucinációk?
A hallucinációk olyan tévképzetek, amelyeket csak az illető él át és a valóságban nem léteznek. Például furcsa hangok hallása, vagy alakok látása, érzékelése. A skizofrén betegek gyakran élnek át hallucinációkat, melyek közül a láthatóak, hallhatóak általában gyakoribbak, mint bármely más.
Íme, néhány típusa:
- Hangos gondolatok: Az egyén úgy hallja a saját gondolatait, mintha valaki ténylegesen kimondaná őket.
- Beszélgető, veszekedő hangok: A beteg olyan hangokat hall, amelyek beszélgetnek, vagy vitáznak egymással.
- Kritikus hangok: Olyan hangképzetek, amely az illető viselkedését, beszédét, kinézetét kommentálják, vagy kritizálják. Gyakoribbak az olyan képzelgések, ahol az egyént bántó, éles kritika éri.
- Parancsoló hangok: Olyan képzetek, amely az adott személyt utasítják bizonyos dolgok elvégzésére, általában olyanokra, amit az ember nem mondana, vagy cselekedne.
Lásd még: A skizofréniáról részletesen
(KamaszPanasz - Gy. R.; Forrás: teenmentalhealth.org)