A szerencsejáték, amely sokszor a fogadást is magában foglalja, azt jelenti, hogy valamilyen értéket (például pénzt) kockáztatsz egy játék vagy egy esemény, például egy futball- vagy bokszmeccs kimeneteléért. Az emberek ezt azzal a céllal teszik, hogy pénzt nyerjenek, de gyakran több pénzt veszítenek, mint amennyit nyernek.
Példák a szerencsejátékra:
- Fogadás privátban egy baráttal vagy családtaggal.
- Bármilyen szerencsejátékkal foglalkozó webhely vagy szerencsejáték-alkalmazás használata.
- Szerencsejáték az is, ahol a játékosok a többszereplős játékokban nyert vagy vásárolt virtuális javakat virtuális szerencsejáték zsetonokra cserélik.
- Játékgépek használata.
- Kaparós sorsjegy vásárlása.
- Bizonyos kártyajátékok, például a póker vagy a blackjack.
A 18 éven aluliak számára illegális a legtöbb szerencsejátékban való részvétel, vagy bármilyen szerencsejáték-helyiségbe, például fogadóirodába vagy kaszinóba belépni, és 2021-től csak 18 éven felüliek vehetnek részt a Nemzeti Lottón és vásárolhatnak kaparós sorsjegyeket.
Milyen veszélyeket rejthet magában a szerencsejáték?
A szerencsejáték csakúgy, mint a cigi vagy az alkohol átcsaphat függőségbe, amely komoly pszichés vagy anyagi terheket róhat az illetőre. A függőséget kísérheti szorongás, depresszió, amely akár öngyilkossághoz is vezethet.
Ha problémád van a kényszeres szerencsejátékkal, akkor folyamatosan hajszolhatsz olyan fogadásokat, amelyek veszteségekhez vezetnek, megtakarításokat használnak fel és adósságot generálnak. Eltitkolhatod viselkedésed, és akár lopáshoz vagy csaláshoz is folyamodhatsz, hogy tápláld a függőséged.
A szerencsejáték-függőség olyan súlyos állapot, amely életeket tehet tönkre. Bár a szerencsejáték-függőség kezelése kihívást jelenthet, sok ember, aki küzd vele, segítséget kaphat professzionális terápia által.
Tünetek
A szerencsejáték-függőség jelei és tünetei a következők lehetnek:
- A szerencsejátékkal való elfoglaltság, például a szerencsejáték-tevékenységek folyamatos tervezése.
- Egyre több pénzzel kell játszanod, hogy ugyanazt az izgalmat érd el.
- Nem tudod visszaszorítani vagy leállítani a késztetést rá.
- Nyugtalannak vagy ingerlékenynek érzed magad, amikor megpróbálod csökkenteni a szerencsejátékozások számát.
- Megpróbálod visszaszerezni az elvesztett pénzt több szerencsejátékkal (veszteségek hajszolása).
- Hazudsz a családtagoknak vagy barátaidnak róla.
- Fontos kapcsolatok, munkahely, iskolai vagy munkalehetőségek kockáztatása vagy elvesztése a szerencsejáték miatt.
- Másokat megkérni, hogy mentsenek ki az anyagi gondokból, mert pénzt játszottál el.
Mikor kell orvoshoz vagy mentális egészségügyi szakemberhez fordulni?
A családtagok, barátok vagy munkatársak aggodalmukat fejezték ki miatta? Rengeteg pénzt veszítesz, illetve a fenti tüneteket is tapasztalod? Ha igen, hallgasd meg az aggodalmaikat és figyelj a tested jelzéseire. Mivel a tagadás szinte mindig a kényszeres vagy addiktív viselkedés jellemzője, nehéz lehet felismerned, hogy problémád van. Azonban, ha ez sikerül, már jó úton haladsz a gyógyulás felé.
(KamaszPanasz - mayoclinic.org)