Sokat ülsz, rossz a testtartásod, estefelé már minden részed sajog, mintha nem is tizenéves lennél. Ne csodálkozz ezen, a tested nem inaktivitásra lett kitalálva. A rendszeres testmozgás az egészséges életmód alappillére, ami szerepet játszik számos betegség megelőzésében. Ha nem mozogsz eleget, annak a negatív hatásai hamar jelentkeznek.
Mi lesz a következménye annak, ha egész nap ülsz?
Civilizációs betegségek bizonyítják, hogy a mozgás hiánya mekkora gondokat tud okozni:
- megnő az elhízás veszélye a csökkent energiafelhasználás miatt
- a testsúly-többlet eredményeképpen megemelkedik bizonyos betegségek kialakulásának esélye: anyagcserezavarok, metabolikus szindróma, 2-es típusú cukorbetegség jelentkezhet
- a magas vérzsír-tartalom károsítja az erek falát, gyulladásos folyamatokat indíthat el, érelmeszesedést okoz
- kialakulhat magas vérnyomás, ami az érelmeszesedéssel karöltve megnövelheti az agyi érkatasztrófák, és a szívinfarktus esélyét
- megnöveli a mozgásszervi betegségek előfordulását
- renyhébbé válik az emésztőszervek munkája
- hátrányosan hat a lelki egészségre - depresszió alakulhat ki
A rendszeres mozgás hatásai
A rendszeres mozgásnak olyan pozitív élettani hatásai vannak, amelyek nagymértékben hozzájárulnak az egészséged megőrzéséhez, vagy a meglévő problémák megoldásához:
- megelőzi a fent is említett civilizációs betegségek kialakulását
- segíti a testtömeg normál határok között tartását - minél nagyobb a fizikai aktivitásod, annál több energiát, kalóriát égetsz el
- serkenti az anyagcserét
- fokozza az izomerőt, izomtömeget, növeli az állóképességedet, energikusabbá válsz
- kedvezően hat a légzésre és a keringésre
- erősíti az immunrendszeredet
- gyorsítja az emésztést
- erősíti a csontjaidat, megelőzi a csontritkulást
- megemeli a stressztűrő képességet, és minimalizálja a stressz- érzékenységet
- serkenti „boldogsághormonok” (endorfin) termelődését,
- növeli az önbizalmat
- nyugodt pihentető alvást garantál
- lassítja az öregedési folyamatokat
A mozgásterápia céljai
A mozgásterápia a mozgásfolyamatok fenntartásának célzott, adagolt, megtervezett alkalmazását jelenti, amely során a mozgatószerv- és idegrendszer teljesítőképességét támogatják vagy helyreállítják. A mozgások elemzéséből kiindulva következtetéseket von le és ezek alapján határozza meg a különböző egyénre szabott tréningeket, korrekciókat. Céljai:
- Elsődleges prevenció: a problémák kialakulásának megelőzése, a szervezet egészségének megtartása.
- Másodlagos prevenció: azaz szinten tartás: megelőzi egy már kialakult probléma további romlását
- Korrekció: egy már kialakult ortopédiai/belgyógyászati probléma lehető legmagasabb mértékű helyrehozása, mely által az érintett ismét egészségessé válik.
Mozgásterápiára számos esetben lehet szükség, például akkor, ha valakinek a mozgásfejlődése hiányos, visszamaradott, idegrendszeri problémával vagy izomzati és/vagy ízületi gondokkal küzd. Gyakori az is főként idősebb korban, hogy az általános erőnlét, teherbíró képesség javítására szorul.
A mozgásterápia kizárólag csak akkor vezet látható és érezhető eredményre, ha az összeállított gyakorlatsor többször ismétlésre kerül. Hazánkban a mozgásterápiának számos típusa és módszere megtalálható, amelyek egyaránt szolgálhatják az egészséges életmódra nevelést, a megelőzést, a beszéd, a figyelem és a koncentráció fejlesztését, a tanulási nehézségek enyhítését, finommotorika javítását.
Amikor még nincs semmi baj: mik legyenek a mozgásforma kiválasztásának szempontjai?
Mozogni kell, ezért elsőként kénytelen leszel legyőzni a kifogásaidat: ezentúl nincs olyan, hogy “nincs kedvem, nincs időm, fáradt vagyok, hideg van, meleg van, fúj a szél, más sem sportol” - bármennyire is nehéz, de ki kell mozdulni a szobádból az egészséged megőrzése érdekében. Alapszabályok:
- csak olyan mozgásformát válassz, ami vonzó a számodra, amit szívesen csinálsz (nem, a sakk nem jó) Egy jól kiválasztott sportág örömforrást biztosít.
- mindig vedd figyelembe az aktuális fizikai állapotodat - a maratoni futás tuti, hogy nem fog menni (még)
- minden kötelezettség nélkül próbálj ki többféle sportágat is - ami kellemetlen tehernek tűnik, passzold
- tartsd be a fokozatosság elvét - soha ne hajszold túl magad, a terhelést csak fokozatosan emeld, így szoktathatod hozzá a szervezetedet a mozgáshoz.
- tűzz ki magad elé kisebb, konkrét, de reális célokat - minden cél elérése motiválni fog
Most, a szobád biztonságos, nyugodt rejtekében ülve bizony nagyon kényelmetlennek és fárasztónak tűnik még annak a gondolata is, hogy sportolni indulj… De hidd el, csak elkezdeni nehéz, mert a rendszeres mozgás olyan mértékben fogja pozitív irányba megváltoztatni az életed, hogy később nem tudsz és nem is akarsz lemondani róla. Válassz olyan sportot, amit szeretsz, mert akkor kikapcsolódás lesz a mozgás minden perce.
(Szerző: Faar Ida, újságíró, Felhasznált irodalom: Mozgásterápia - Oktatási segédanyag)