A statisztikák szerint a daganatos megbetegedések közül a három leggyakrabban előforduló típus a mellrák, a prosztatadaganat és a tüdőrák. Milyen jelek utalhatnak a betegségre? Tudj meg többet cikkünkből.
Az emlőrák
A mellrák a magyar nők körében leggyakrabban előforduló daganat. 50-65 év között a legjellemzőbb, de a fiatal nőket is egyre gyakrabban érinti. A magyar női népesség átlag emlőrák kockázata 8-10% körül van, ami azt jelenti, hogy élete során minden 10-12. nőnél alakul ki a betegség.
Ezt látnod kell! Amit nem lehet elég korán kezdeni: a mellvizsgálat
Az örökletes emlőrák hátterében családi halmozódás, a BRCA1 vagy BRCA2 génmutációk állnak. A két gén mutációi áltagosan kilencszeresére növelik az emlőrák kialakulásának várható esélyeit. Magyaroszágon 100 esetből általában 5 esetben fordul elő örökletes megbetegedés.
Kezelése annál hatékonyabb, minél korábban ismerik fel a daganatot. Az emlőrák időben történő felismeréséhez elengedhetetlen a rendszeres önvizsgálat. A mammográfiás (röntgensugarakkal végzett) emlőrákszűrés kétévente javasolt a 45 éven felüli nőknek.
Az emlőrák leggyakoribb tünetei
- tapintható csomó az emlőben
- emlőbimbó behúzódása
- behúzódás az emlő bőrén
- emlő bőre duzzadttá, keménnyé, pirossá válik
Prosztatarák
A prosztatarák elsősorban az idősebb férfiak betegsége. Kialakulásának veszélye az életkor előrehaladtával egyre nő. 50 éves kor felett évente ajánlott a prosztata viszgálatát elvégeztetni, mert az időben felismert prosztatarák jól gyógyítható. Vizsgálati lehetőségei: végbélen át történő manuális vizsgálat, biokémiai teszt (vérvételből PSA meghatározás), utrahangvizsgálat. Kezelésének lehetőségei: sebészi beavatkozás, sugárkezelés, hormonkezelés, kemoterápia.
A prosztatarák leggyakoribb tünetei
- korai időszakban tünetmentes!
- gyakori vizelés, különösen éjjel
- nehezen induló vizelés
- vizelet-visszatartás nehézsége
- gyenge, vagy vizelés közben időnként megszakadó vizeletsugár
- fájdalmas, égető érzés vizelés közben
- véres vizelet
Tüdőrák
A tüdőrák a leginkább megelőzhető rákféleség, ennek ellenére napjainkban a rákos halálozás legfőbb oka. Alapvetően két nagy csoportot különböztetünk meg: a kissejtés és a nem kissejtes tüdőrákot. A kezelés szempontjából meghatározó, hogy az adott betegség melyik típusba sorolható. A betegség kimenetele szempontjából a nem kissejtes tüdőrák kedvezőbb.
A tüdőrákra - mint a legtöbb daganattípusra - jellemző, hogy korai stádiumban szinte egyáltalán nem okoz tüneteket.
Ezt olvastad már? 10 ok, hogy abbahagyd a dohányzást
Gyanút keltő jelek:
- tartós, száraz köhögés
- dohányosoknál a köhögés jellegének megváltozása
- véres köpet
(Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete: semmelweis.hu/boe, BOE Facebook)