Pár hét, és elkezdődik a végzős gimnazisták legnagyobb megmérettetése, az érettségi. Az idei középszintű töriérettségi feladattípusait szedtük össze nektek egy helyre, segítségül. - olvasható az eduline.hu-n.
A történelemérettségi írásbelije két nagyobb részből áll. Az első részben rövid kérdésekre kell válaszolni, a másodikban pedig két esszét kell megírni. Mind a két részben 50-50 a maximális pontszám. Az egész feladatsor megoldására pedig összesen 180 perc áll rendelkezésre.
A rövid feladatok
Először 12 feladatot kell megoldatnotok. Ezek a kérdések időrendi sorrendben követik egymást, és különböző történelmi korokra vonatkoznak.
1. Egy-két szóval, pár mondattal megválaszolható rövid kérdések
Ezek azok a feladatok, amelyekre az esetek többségében csak egy jó válasz létezik, és bármilyen jószándékú is a történelemtarnárod, nem tud pontot adni rá, ha nem a megfelelő fogalmat/ mondatot írod. Így hát érdemes jól elolvasd a kérdést, és próbálj a lehető legpontosabban válaszolni.
TIPP! 6 lépés a könnyebb tanulásért
2. Feleletválasztós kérdések
Azoknál a feladatoknál, ahol több választási lehetőséged van, csak azt jelöld meg, amelyikben biztos vagy. Ha sokkal többet megjelölsz, hiába van az aláhúzottak között a jó válasz is, nem fogsz pontot kapni a feladatra.
Mind a két fajta rövid feladatnál érdemes arra figyelni, hogy helyesen írjátok le a különböző személyek és topográfiai adatok neveit, mert az elírások miatt nem kaptok pontot a válaszra, hiába lenne az jó.
KÉRDÉS Hogyan készülj a matek érettségire?
A hosszú, kifejtős feladatok
Az esszéknél a négy megadott téma közül kettőt kell kiválasztanotok, egy rövidet és egy hosszút. A rövid esszében valamely egyetemes történelmi kérdést kell kidolgoznotok, a hosszúban pedig a magyar történelemre vonatkozó feladatok közül kell írnotok egyet. A két írásnak két különböző korszakot kell feldolgoznia.
A teljes cikket elolvashatod az eduline.hu-n