zsebpénz
#Suli, munka

Tippek, hogy több zsebpénzed maradjon – jól bevált, de egyszerű technikák

2025.03.31.
2 perces olvasási idő

Ha gyakran érzed, hogy a zsebpénzed túl gyorsan fogy el, itt az ideje, hogy tudatosabban kezeld! Jól lehet, nem elegendő az, ha néha-néha összesíted a bevételeidet és a kiadásaidat, vagy megtervezel egy nagyobb kiadást.

Éppen ezért az alábbiakban konkrét, bevált módszereket mutatunk, amikkel többet spórolhatsz és okosabban költhetsz, még a zsebpénzedből is.

Az 50-30-20 szabály

Ez egy klasszikus pénzkezelési módszer, amit még a felnőttek is gyakran használnak, de zsebpénznél is kiválóan működik, az az 50-30-20 szabály. A szabály értelmében a bevételed 50 százalékát alapkiadásokra, mint étel, tömegközlekedés, iskolai kellékek, fordítod. 30 százalékát szórakozásra szánthatsz – legyen az mozi, kávézás vagy játékok –, míg a maradék 20 százalékot megtakarításként kezeled.

De hogyan tudod ezt alkalmazni a gyakorlatban? Vegyünk egy példát! Ha havonta 10 ezer forint zsebpénzt kapsz, akkor tegyél félre 2 ezer forintot! Ez lesz a 20 százalék megtakarításod, míg 5 ezer forint jut az alapkiadásokra, a maradék 3 ezer forintot pedig szórakozásra költhető.

A 24 órás szabály impulzusvásárlások ellen

Láttál egy menő pólót vagy egy új kütyüt, amit azonnal megvennél? Várj 24 órát! Írd fel egy jegyzetbe, hogy mit szeretnél venni és mennyibe kerül. Egy nap után nézd meg újra! Még mindig kell? Ha igen, akkor számold ki, mennyi pénzt szükséges félretenned rá. Ez a módszer segít elkerülni a felesleges kiadásokat és jobban megbecsülni azt, amit megveszel.

Ha a 24 óra túl rövid lenne, ezt az időablakot az igényeidre is szabhatod. Felmérések alapján a legjobb, ha kéthetes időintervallumban még csak gondolkozol a termék megvásárlásán. Ha két hét után is úgy érzed, szükséged van a vágyott dologra, akkor nagyobb az esélye, hogy nem bánod meg az összeg kiadását. Ha egy hét után nem jut eszedbe a kinézett termék, akkor jó eséllyel nem is volt igazán szükséged rá.

“Csak készpénzt használok” módszer

Ha bankkártyával vagy mobilfizetéssel fizetsz, könnyebb elcsábulni és többet költeni, hiszen úgy kevésbé érzékeled a fizikai pénz mozgását. Ha szeretnél kicsit tudatosabban figyelni a költéseidre, ez a módszer segíthet neked!

Hetente vegyél ki annyi készpénzt, amennyit költeni engedsz magadnak! Ha elfogy, akkor vége – nem nyúlhatsz a plusz pénzedhez. Ez segít abban, hogy jobban lásd, mennyit költesz, és tudatosabbá válsz a pénzügyeidben.

A heti limitek is segíthetnek

Ez egy kevésbé drasztikus módszer a kiadások kordában tartására, mégis hosszú távon sok pénzt spórolhatsz vele. Csupán annyi a dolgod, hogy meghatározol egy maximális összeget, amit egy hét alatt elkölthetsz!

A gyakorlatban így csináld: írd fel egy füzetbe vagy a telefonodba, hogy mennyit költöttél minden nap. Ha hét közepén látod, hogy már majdnem elérted a limitet, akkor próbálj meg spórolni a következő napokon!

Azt mindenképpen fontos leszögezni, hogy a pénzügyi tudatosság nem azt jelenti, hogy soha nem költesz semmire! Sokkal inkább azt kell szem előtt tartani, hogy okosan dönts. Ha most megtanulsz jól bánni a pénzzel, később is könnyebb lesz megtakarítani és elérni a céljaidat.

Forrás: Creditline.hu