A szexfüggőség egy olyan betegség, amely férfiakat és nőket egyaránt érinthet, az egyén hátterétől és kultúrájától függetlenül. A szexfüggőség olyan állapot, amely képes felemészteni a beteg és családja életét.
A szexfüggőség pszichológiai terápiával kezelhető ugyan, de nem gyógyítható, a beteg nem tudja örökre elkerülni a kísértést, a vágyat, a megszállottságot és a kényszerességet. A szexfüggősség gyakran párosul más függőséggel, mint például a kábítószer-függőséggel vagy az evészavarral. Mint minden más szenvedélybetegség (alkoholizmus, dohányzás), a szexfüggőségnek is az alapja a kényszeres cselekvés, hogy a beteg kielégítse igényeit.
A szexfüggők ismérvei
- igen gyakori maszturbáció
- segédeszközök használata
- prostituáltak gyakori igénybevétele
- magamutogatás
- kukkolás
- nemi erőszak
- mások zaklatása
A szexfüggők alapvetően nem rossz emberek, esetükben az erkölcsi normák nem hiányoznak, ez egy lelki betegség.
Miért olyan pusztító a szexuális függőség?
A szenvedélybetegeknek kényszeres a gondolkodásuk. Nem tudnak másra gondolni, csak a szexre. Kizárólag szexuális gondolatokkal tudnak nézni másokra. Idővel ez a beteges gondolkodásmód kóros cselekedetté alakulhat (zaklatás, kukkolás, magamutogatás, közszeméremsértés).
A szexfüggőség progresszív. Kényszeres maszturbációval indul, majd a prostituáltak gyakori felkeresése következhet, amely pénzproblémákat okozhat, majd a család bomlásához, munkanélküliséghez, végül akár öngyilkossághoz is vezethet.
A szexfüggő nem képes ellenállni a késztetésnek, a szexnek. Ha nem kapja meg, amit akar, ingerlékeny, ideges és dühös lesz, melytől képes erőszakhoz is folyamodni. Nem képesek vágyaiknak határt szabni, így az életük kezd kezelhetetlen lenni.
Hogyan kezelhető a szexfüggőség?
A szexfüggőség gyógyíthatatlan, de kezelhető. Napi kezeléssel, terápiákkal szinten lehet tartani, elfojtható a késztetés. Mindemellett egy hatalmas adag önuralomra is szüksége lehet a betegnek. Sok szexfüggő letagadja a problémáját, mivel nagyon nehéz saját maga számára is elismernie azt, hogy beteg. A beismerés az első lépés a kezelés hatásossága felé.
Gyakran a csoportterápiát, illetve az egyéni terápiát szokták alkalmazni az orvosok. Ezen terápiás központok megtanítják a betegeknek, hogy hogyan tudják kezelni a problémájukat, hogyan tudnak uralkodni kényszeres vágyaikon, és hogy hogyan tudnak újra normális életet élni.
Ha a beteg teljesen megvonja magától a szexet, és így próbál önmegtartoztatást gyakorolni, azzal nem oldja meg a problémáját, csak elfojtja azt, később talán még rosszabb lesz, hiszen felgyülemlik benne az elfojtott vágy.
Ha magadon vagy a környezetedben valakin ráismertél a fenti jelekre, érdemes nyíltan beszélni erről egy pszichológussal, aki segíthet a megfelelő kezelés és életvitel kialakításában. Mivel ez ugyanolyan függőség, mint az alkoholizmus, fontos, hogy ne szégyelld, hanem kérj segítséget.
(KamaszPanasz - M.T.; Forrás:teensandhealth)