A fogamzásgátló tabletták a leggyakoribb, nagy biztonságú fogamzásgátló eszközök, ugyanakkor lehetnek bizonyos ellenjavallataik és mellékhatásaik, amelyekről dr. Demjén László, nőgyógyász szakorvos beszélt.
Nem csak fogamzásgátlásra alkalmas
A fogamzásgátló tablettáknak két típusa van. A kombinált tabletták szintetikus ösztrogén és progeszteron hormonokat tartalmaznak, míg az úgynevezett minipill készítmények progesztin hormont. Éppen a hormontartalom az, amely alkalmassá teszi ezeket a készítményeket arra, hogy a fogamzás gátlásán kívül más problémákat is orvosoljanak, mint például a rendszertelen menstruáció, az erős vérzés, egyes bőrproblémák és bizonyos esetekben az endometriózis. Ugyanakkor természetesen a szexuális úton terjedő betegségek megelőzésére nem alkalmasak.
A 9 leggyakoribb mellékhatás
A tablettáknak ugyanakkor – mint bármelyik más gyógyászati készítménynek – lehetnek mellékhatásai is. Íme, a leggyakoribbak:
- Közti vérzés: A szabályos vérzések közti időszakban jelentkező pecsételő vérzés a nők közel felénél jelentkezhet, főként a tabletta szedésének első három hónapjában. Ha azonban komoly vérzés jelentkezik vagy 5 napnál hosszabban pecsétel, mindenképpen konzultálni kell a nőgyógyásszal.
- Hányinger: Jellemzően ez is csak rövid ideig tartó panasz lehet, amire megoldást jelenthet, ha evés után vagy lefekvés előtt vesszük be a tablettát.
- Mellérzékenység: Előfordulhat, hogy a tabletta szedésével a mell érzékenyebbé válik, amelyen esetleg segíthet egy jobban tartó melltartó és a koffein-, valamint a sóbevitel csökkentése. Ha fájdalom vagy más tünet is jelentkezik, szükséges az orvosi kontroll.
- Súlygyarapodás: Bár kutatások nem támasztják alá, néhány nő mégis kis mértékű hízást tapasztal a tabletta szedése során – főként csípő és mell tájon.
- Hangulatingadozás: Különösen azoknak érdemes körültekintően fogamzásgátló módszert választani, akik már szenvedtek depressziótól. A tabletta szedése ugyanis kihathat a hangulatra, így ha tartósan jelentkezik a szorongás, mindenképpen beszéljünk erről orvossal.
- Kimaradó menzesz: Előfordulhat, hogy a tabletta szedésének szünetében sem jelentkezik vérzés. Ezt számos faktor befolyásolhatja, mint a stressz, nagyobb változások az életritmusban vagy betegségek. Ilyen esetben ajánlatos terhességi tesztet végeztetni.
- Csökkenő libidó: Jellemzően csak átmeneti jelenségről van szó, a hormonrendszer változása miatt.
- Vaginális diszkomfort: A tabletta szedése okozhatja a nedvesedés hiányát, illetve annak erősödését is. Ha nem múló jelenségről van szó, érdemes ellenőriztetni, nem fertőzés okozza-e a tünetet.
- Kényelmetlenebb kontaktlencse viselés: Mivel lehet összefüggés a kontaktlencse viselése és a fogamzásgátlók közt, ezért bármilyen változással fel kell keresni a szemészt és a nőgyógyászt.
A mellékhatások és az ellenjavallatok figyelembevétele rendkívül fontos a megfelelő fogamzásgátlási módszer megtalálásához, így elengedhetetlen a megelőző és a rendszeres szakorvosi kontroll – hangsúlyozza dr. Demjén László. – Mindent figyelembe véve előfordulhat, hogy nem is ajánlatos hormonális megoldást választani, illetve ennek alkalmazását fel kell függeszteni. A legfontosabb azonban, hogy bármilyen szokatlan vagy zavaró tünet esetén mihamarabb forduljunk orvoshoz!
(Oxygen Medical Nőgyógyászat)