Ha mogyoróallergiás vagy, mindig légy óvatos, még akkor is, ha hozzá vagy szokva bizonyos ételek rendszeres fogyasztásához! Még akkor is, ha már évek óta ugyanazt az ételt vásárolod, előfordulhat, hogy a gyártók változtatnak valamin, például közös lesz a szállítójuk egy mogyorót feldolgozó céggel.
Ne feledd, az életeddel játszol! Két egymáshoz hasonló étel elkészítésében is lehetnek különbségek.
Tanácsok mogyoróallergiásoknak
Figyelj, hogy ne használj mogyoróval érintkezett konyhai felületeket vagy eszközöket!
A késektől kezdve a vágódeszkán át a kenyérpirítóig. Ügyelj rá, nehogy azzal a késsel kezdd el megkenni a szendvicsedet, amivel egy másik családtag éppen mogyorókrémes kenyeret kent, vagy hogy ne ugyanott pirítsd a kenyered, ahol a magvas kenyereket szoktátok! Vagy egyszerűen, senki ne fogyasszon mogyorós ételeket otthonodban!
Kerüld azokat a készételeket, amiket nem te csináltál – vagyis minden olyan ételt, aminek nem ismered a pontos összetevőit!
Tudasd mindenkivel, aki az ételeddel foglalkozik, a rokonoktól kezdve a pincérekig, hogy mogyoróallergiád van. Ha egy étterem nem tudja teljesíteni a kéréseidet, akkor egyszerűen ne ott egyél!
Feltétlenül értesítsd az iskoládat is az allergiádról, hogy felkészülhessenek arra, ha baj lenne! Tarts magadnál mindig orvosságot is (például adrenalint). De ne a zsebed, pénztárcád vagy kézitáskád legalján, inkább legyen mindig kéznél! Egy hirtelen allergiás reakció esetén minden perc számít!
Hogyan kezelj egy váratlan allergiás rohamot?
Ha valakinél életveszélyes mogyoró- és dióallergiát állapítanak meg (vagy bármilyen életveszélyes ételallergiát), az orvosa úgy nevezett adrenalin (vagy epinefrin) injekciót ír fel a betegnek, vészhelyzet esetére, amely kis helyen is elfér, használatát pedig orvosod elmagyarázza.
Ahhoz, hogy együtt tudj élni a mogyoróallergiáddal, a kéznél tartott injekció a mindennapjaid részévé kell hogy váljon. Jó ötlet magadnál tartani egy OTC antihisztamint is, mely az enyhébb allergiás tüneteket kezeli. Életveszélyes helyzetekben használd az antihisztamint az adrenalininjekció mellett – és nem helyette! Mindig az injekció legyen az első! A hirtelen roham után feltétlenül részesülj orvosi ellátásban, mert második allergiás reakció is felléphet, 4 vagy több órával az első után.
Az allergiával kétségkívül nehéz együtt élni. De mivel egyre több embernél állapítanak meg valamilyen ételallergiát, mind a cégek, mind pedig a magánszemélyek egyre jobban értesültek a kockázatokról, melyet ezek az allergiák jelentenek embertársaiknak.
Ha a barátaid, akiket meglátogatsz, nem tudnak az allergiádról, figyelmeztesd őket, hogy tudjanak óvintézkedéseket tenni – például, hogy ne igyanak az italodba, miután mogyorókrémes szendvicset ettek… A barátaid meg fogják érteni ennek kockázatát! És remélik, hogy hasonló helyzetben te is ugyanígy ügyelsz majd rájuk.
(KamaszPanasz - B.K.)