Ha nyár, akkor fagylalt! A fagyiimádók legalábbis biztosan egyetértenek ezzel. Mondjuk nekik lehet az ellen se volna különösebben kifogásuk, ha azt állítanánk, hogy „Minden évszak fagyi évszak”. Ha kedveled ezt a hűsítő édességet és nem futnál minden alkalommal a kedvenc cukrászdádig egy-egy gombócért, hasznos lehet számodra egy otthoni fagylaltkészítő gép.
Ráadásul a segítségével pont olyan fagylaltot készíthetsz, ami a kedvenced. Persze érdemes végiggondolni, hogy valóban kihasználunk-e egy ilyet gépet otthon, s egy-két alkalom után nem végzi-e majd a szekrény mélyén. Ennek eldöntésében is segítenek a Tudatos Vásárlók Egyesületének vonatkozó terméktesztjében megtalálható információk.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete a nemzetközi ICRT hálózat tagjaként, gyártóktól és kereskedőktől függetlenül, reklámmentes felületen teszi közé terméktesztjeit. Ezúttal 19 márka – Camry, Caso Design, Cuisinart, DeLonghi, Domo, Graef, H.Koenig, Magimix, Musso, Ninja, Princess, Proficook, Rommelsbacher, Sage, Severin, Steba, Unold, Wilfa, WMF – 20 fagylaltkészítő gépének teszteredményeit tették elérhetővé a tesztelőfizetők számára. 15 tesztelt termék beépített fagyasztókompresszorral rendelkezik, 5 pedig nem rendelkezik ilyen hűtőegységgel.
A tesztelők a következő kérdésekre keresték a válaszokat:
- Megfelelően betöltik-e funkciójukat a gépek?
- Milyen gyorsan készül el a fagylalt?
- Milyen könnyen használhatóak?
- Mennyire zajos működésre kell számítani?
- Mennyi energiát fogyasztanak a fagyasztókompresszoros egységek?
- Milyen a termékek felépítésének minősége?
Ezen belül több, mint 16 szempont szerint teszteltek és 25 technikai paramétert mértek meg és gyűjtöttek össze, melyek alapján össze lehet hasonlítani a fagylaltkészítő gépeket, hogy ki tudjuk választani a számunkra legmegfelelőbbet.
Néhány érdekesség a teszteredményekből:
A fagylaltkészítés legnagyobb tanulsága, hogy egyáltalán nem mindegy, milyen típusú fagylaltot készítünk majd legtöbbször a gépben.
A tesztek során fagyasztott joghurt, citromos sorbet és vanília fagylalt készült. Előfordult, hogy egy-egy termék például az előbbi kettővel nem boldogult, míg utóbbiból tökéletes állagút készített. Vagyis attól függően, hogy milyen fagylaltot készítünk, lehetünk nagyon elégedettek vagy éppen elégedetlenek ugyanazzal a termékkel.
Használhatóság tekintetében a tisztítás a kritikus pont.
14 termék kapott alacsony pontszámot a szempontból, mivel vagy nagyon nehéz volt hozzáférni a tisztítandó részekhez, vagy nem voltak tisztíthatóak az egyes alkatrészeik mosogatógépben. Ez az a pont, ahol könnyen elmehet a kedvünk attól, hogy gyakran elővegyük a szekrényből a gépet, ezért fontos szempont lehet a választáskor.
Elkészítési idő tekintetében nagy a szórás.
3,4 perctől majdnem 3 órán át is tarthat, mire elkészül a fagylaltunk 1 kg-ra vonatkoztatva. Plusz a beépített fagyasztókompresszor nélküli típusoknál 8-24 órás előfagyasztási idővel is számolni kell. A leggyorsabban a Graef IM700 beépített fagyasztókompresszoros gépével sikerült kész fagylalthoz jutnunk, átlagosan fél óra alatt végzett mindhárom általunk készített típussal. A kompresszor nélküli modellek közül pedig a Ninja CREAMI NC300EU az, amelyik cirka 3 perc alatt keverte ki a már előre lefagyasztott hozzávalókat. Ez esetben azonban a javasolt 24 órás előfagyasztási idővel is számolni kell.
A fagylaltkészítő gépek nem kifejezetten olcsó termékek. Találhatunk kedvezőbb árú darabokat is, elsősorban a fagyasztókompresszor nélküli típusból. Azok ára 28 000 Ft – 89 000 Ft között mozgott a tesztelés idején. A legjobb értékelést közülük a WMF Kitchenminis 3in1 kapta, 37 000 Ft-os átlagárával. Annyi, hogy kisebb kapacitású és picit hosszabb elkészítési idővel kell az esetében számolnunk. A tesztelt beépített fagyasztókompresszoros gépek ára pedig 50 000 Ft – 406 000 Ft közötti. Egy jól teljesítő darabért azonban nem feltétlen kell közel félmillió forintot kiadnunk. 109 000 Ft-tól is találunk az átlagos 73% felett végzett termékeket.
A teljes teszt előfizetéssel megtekinthető itt.
(Tudatos Vásárlók Egyesülete)