Most a nők egyik legkellemetlenebb és talán minden korosztályt érintő esztétikai problémája kerül a középpontba: a cellulitis. Aki még nem ismeri, az bizony szerencsésnek mondhatja magát. De nem árt felkészülni!
A cellulitis – más néven a narancsbőr – egy nőket sújtó probléma, a férfiaknál nem tapasztalható. Ez a mi formánk! Miért pont a nőknél? Az ösztrogén hormon hatására fokozódik a zsírlerakódás. Furcsaság a dologban, hogy igazából a vékony lányokat is érinti ez a probléma. Már 17 évesen megjelenhet a combodon, a karodon és a hasadon, a fenekeden is.
Mit is nevezünk narancsbőrnek?
A bőr felszínén apró bemélyedések láthatóak a zsírszövet fokozott lerakódása miatt. (Zsírszövet, grrrr!) A zsírszövet magához vonzza a vizet és megköti azt. A vízmegkötés gyakoribb menstruáció előtt, ezért is látod ilyenkor magad „kicsit másnak”. A zsírlerakódás miatt felgyülemlett víz ödémát okoz, ezért a bőr felülete megváltozik és hasonlóvá válik a narancs héjához.
A narancsbőr kialakulásához hozzájárul a mozgáshiány, sok édesség, füstölt, zsíros ételek fogyasztása, az alkohol és a nikotin, illetve a hormontartalmú gyógyszerek. A narancsbőrre való hajlamot sajnos örökölheted.
Milyen fázisai vannak?
- Az első szakaszban a test kötőszövetei puha, egyenletes felszínűvé válnak. Ebben az állapotban a bőr se nyomásra, se más erős hatásra sem érzékeny. Ilyenkor a legnehezebb megkülönböztetni a narancsbőrt a vizes súlytöbblettől. Főleg a belső combokon és térd környékén jelenik meg először.
- Ebben az időszakban az adott bőrfelület egyre érzékenyebb lesz a fizikai kihatásokra, nyomásra, amely ráncok kialakulásához vezet. Ekkor a narancsbőr megjelenését sejteti a bőr szürkéssé, durvává és hideggé válása.
- A cellulitis biztos kialakulását jelentik a következő tünetek: a bőr nyomására, kis párnácskák tűnnek fel alatta, ami a gócpontok kialakulási helyét mutatja. A kötőszövetek a bőr, és a mögöttes szövetek között begyulladnak, míg végül hozzájuk tapadnak. Ahol ezek a rostok leszorítják a bőrt, ott kis gócpontok alakulnak ki.
- Végső fázis: ilyenkor kicsi labdákat lehet érezni a bőr alatt, amelyek teljes mértékben kialakult gócok. Visszafordítása rendkívül nehéz.
Leggyakoribb kialakulási helyei:
- combok belső felszíne
- térdek
- bokák
- csípő
- tarkó
- felkar hátsó része
- lapockák
Elkerülése érdekében sportolj legalább heti 3 alkalommal – legalkalmasabbak a kardio edzések –, továbbá igyál sok folyadékot és figyelj az étrendedre is!
(KamaszPanasz)