Nem csupán a csapatszellem növekszik az öltözőkben. Az egymásnak adott törölközők és felszerelések a baktériumok biztos menedékei.
MRSA bőrgyulladás
Ezeknek egyik legsúlyosabb fajtája, az MRSA, mely többszörösen rezisztens, húsevő baktérium, ami érintéssel, vagy tárgyakon megtapadva, azok közvetítésével terjed. A bőr és a nyálkahártya sérülése esetén a mélyebb szöveteket is megfertőzheti. A fertőzés hatására fájdalmas, gennyes, vörös dudorok jelennek meg a bőrön, ami könnyen terjed. Többnyire az orr nyálkahártyájában telepszik meg a baktérium, de a végbélnyílás és környéke is a fertőzés forrása lehet. Az MRSA ellenáll sok antibiotikumnak, és speciális kezelést igényel. Annak érdekében, hogy megvédd magad, kerüld a törülközők, borotvák, mezek és egyéb olyan dolgok megosztását mással, amelyek a bőrödhöz érnek.
Ótvar
Ezt a viszkető, pikkelyes foltot a bőrön egyértelműen bőrgomba (tinea) okozza. Jellemzője az éles szélű, kör alakú, széli részek felé terjedő, centrálisan a gyógyulás jeleit mutató, ettől gyűrű jellegű, vörös folt. Enyhe, vagy heves viszketéssel jár, de gyakori a panaszmentesség is. A fiataloknál is gyakori ótvar fertőző, könnyen terjed érintés útján, mással megosztott ruházattal vagy felszereléssel, sőt még állatokkal való kontaktussal is. A legtöbb esetben gyógyítható gomba elleni kenőccsel. Másfelől viszont elmondhatod a csapattársaidnak, hogy „egy tapló van közöttünk.”
„Sportolói rühesség”
Ha a tinea gomba az ágyékon vagy a belső combon tűnik fel, sportolói rühességről beszélünk. Viszont nem csak a sportolókat sújtja ez a betegség. Tipikusan a sok izzadástól és dörzsölődéstől keletkezik. A tünetekhez tartoznak a domború pörsenések, pikkelyes széllel, ami nedves, hólyagos, és viszkető lehet. Ritkán súlyos, de hónapokig is eltarthat, ha nem kezelik. Tartsd a területet tisztán, szárazon, és alkalmazz vénymentes, gomba elleni kenőcsöket.
„Atlétaláb”
Az „atlétaláb” szintén egy gombától alakul ki, amely az öltözők nyirkos padlóján tenyészik. Sajnos a tinea pedis nevű gomba szintén a lábat támadja. Okozhat viszketést, bőrpírt, illetve repedezett, vagy pikkelyes bőrt, főleg a lábujjak között. Védekezz ellene papucs viselésével és a lábad szárazra törlésével. Cserélj zoknit gyakran, ha izzad a lábad. A vénymentes gomba elleni készítmények megszabadíthatnak az „atlétalábtól”.
„Karfiolfül”
Egy fülre kapott ütés meggátolhatja a vérutánpótlását azoknak a porcoknak, amelyek a fülek szilárd, kerek formáját adják. Ez azt okozhatja, hogy a füled külső része felgyűrődik, és egy kicsit a kedvenc fehér zöldségedre -a karfiolra- fog hasonlítani. A kár megelőzhető. Hordj sisakot kontakt sportok esetében - meg fogja védeni a füled az agyaddal együtt.
Talpi szemölcs
Ezek a kinövések vírus okozta kemény duzzanatok a bőrön. A talpi szemölcsök kör alakúak, felületük durva. A talpra nehezedő nyomás miatt mélyen beágyazódnak a talp felületébe, s gyakran nagyon fájdalmasak. Ha felszínüket lekaparjuk, sötét pontok válnak láthatóvá, melyek károsodott vérerek. Előfordul, hogy nem egyesével, hanem csoportosan számos szemölcs kiterjedt, több centiméteres lapszerű nagy gócot alkot. A talpi szemölcsök nagyon fájdalmasak lehetnek, és ezzel kihatásuk lehet a sétára vagy a futásra. A szemölcsök kezelése elsősorban bőrgyógyászati feladat. A drogériákban kapható szemölcsirtó készítmények csak ideiglenesen csökkentik a szemölcs méretét, nem jelentenek végleges megoldást.
Háti akne (pattanások)
Fiúknál nagyobb valószínűséggel alakul ki nagyszámú akne, pattanás a háton, mint a lányok esetében. A háton nagyszámú mirigy található, ami faggyút termel, egy természetes olajat, ami elhalt bőrsejtekből áll, és elzárják a pórusokat. A sok izzadás és az olajos testápolók használata csak ronthatja a helyzetet. Próbáld meg enyhe szappannal megmosni a területet egyszer, vagy kétszer naponta. Ha nem javul, menj el bőrgyógyászhoz!
Kidörzsölődés
Az érdes mezek és sportcipők „nyerssé” dörzsölhetik a bőrödet. Bár a dörzsölődés nem okoz súlyos sérülést, nagyon irritáló lehet. Fogd vissza a dörzsölődést azzal, hogy megfelelő ruházatot és tömést használsz a tevékenységedhez, például biciklis sortot. Úgy is megvédheted a dörzsölődésre hajlamos területeket, hogy bekened őket vazelinnel.
„Úszófül"
Ha a bőr, ami a füled hallójáratát határolja irritált, vagy gennyszerű folyadékot ereszt, úszófülről beszélünk. Ezt a közismert fertőzést okozhatja a sok nedvesség, a szennyezett víz, és még a fülviaszos tampon is, ha megsérti a bőrt. Tünetei lehetnek a fájdalom, duzzanat, viszketés és a hallásvesztés. A fülcseppes antibiotikumok megoldást jelenthetnek. A füldugók és a fülek megszárítása sokat segít a megelőzésben. Az alkoholcseppek és a fehér ecet pedig szintén ellenszerei lehetnek a csúnya baktériumoknak.
Borotva okozta sérülés
A borotva okozta sérülés csúnya kiütést és mitesszereket okozhat, továbbá nem is nyújt túl kellemes érzést. A száraz bőr borotválása, és a szakáll növekedési irányával ellentétes borotválás a közismert kiváltó oka. Ahhoz, hogy megelőzd ezt a problémát, borotválkozz forró zuhany után, és használj borotvazselét, vagy borotvahabot. Rövid, gyenge mozdulatokra törekedj a szakáll növekedésével megegyező irányban való borotválkozásra. Ha tudsz, hagyj ki egy-két napot két borotválkozás között.
Rossz lehelet
Egy játék előtti tanácskozás kellemetlen lehet, ha valakinek rossz a lehelete. Oka a fogak és az íny nem megfelelő ápolása, szóval moss fogat és használd a fogselymet rendszeresen. Lehetőleg ne cigizz, és tarts magadnál rágót, hogy felfrissíthesd a leheleted egy szorongató helyzetben. Ha a leheleted folyamatosan rossz a jó higiénia ellenére, menj el orvoshoz, mert a kellemetlen szájszag komoly betegségek előjele lehet.
Sisak okozta pattanás
Ha rendszeresen sisakot vagy baseball-sapkát viselsz, az izzadtság felgyűlhet alatta. Ez miteszereket okozhat a homlokodon. Ahányszor csak leveszed a sapkádat, mosd meg az arcod, homlokod, ha lehet. Ha a probléma komollyá válik, kérdezd meg az orvosodat a pattanás elleni kezelésekről!
Lábköröm gomba
Egy gombás fertőzés a bőrön bosszantó és viszkető lehet, de ha a körmök alá kerül, maradandó károsodást okoz. Körömgomba esetén a körmök törékennyé válnak, megvastagodnak és elszíneződnek. Morzsolódhatnak, sőt, még le is válhatnak a körömágyról. A recept nélkül kapható krémek, amelyek meggyógyítják a gombafertőzéseket, általában a körmökön nem hatnak. Az orvosod talán erősebb gyógyszert ír fel, vagy a károsodott körömrész eltávolítását javasolja majd.
Vízhólyagok
A vízhólyag egy folyadékkal telt buborék a bőr felső rétegén. Dörzsölés vagy nyomás okozza.
Vízhólyagot kaphatsz rosszul kidolgozott cipők viselésével, a hirtelen futással és megállással járó sportoktól, mint a kosárlabda, és olyan sportoktól, amik felszerelést igényelnek. Gondolj a baseballra, a rúdugrásra, súlyemelésre vagy a teniszre. A vízhólyagok maguktól meggyógyulnak. Tartsd őket tisztán, szárazon és használj ragtapaszt, illetve ne nyomogasd őket!
„A futók fekete lábkörme”
Ha versenyszerűen futsz, előfordulhat, hogy alkalmanként elfeketedik a lábkörmöd. Ezt az elszíneződést a köröm alatti vérzés és zúzódás okozza. Ez akkor történhet meg, ha a lábujjaid a cipőd elejéhez ütődnek intenzív edzések alatt. Általában nem fájdalmas és meggyógyul. Olyan cipők használata, amiben van elég hely a lábujjaknak, segíthet. Menj orvoshoz, ha nem múlna el. Ritkán melanóma is megjelenhet fekete területként a körömben.
Szagos sportcipő
Ha izzadt lábszárvédődet és stoplis sportcipődet edzés után egyből a táskádba teszed, remek táptalaj lesz a szagokozó baktériumok szaporodásához. Előbb vagy utóbb a táskád és a cipőd is elkezd bűzölögni. Ahhoz, hogy ezt megakadályozd, mindig tedd ki a cipőd száradni, ha hazaérsz. Tegyél újságpapírt a stoplis csukádba, hogy felszívja az izzadtságot. Ha minden kiszáradt, fújj légfrissítőt a cipődre, hogy véget vess a szagnak!
Testszag
A pubertáskor alatt az izzadtságmirigyek olyan kémiai anyagokat kezdenek el kiadni magukból, amelyek az izzadtságot erősebb szagúvá teszik. A testszag az izzadtság és baktériumok kombinációja. Előfordulhat, hogy rossz szagot érzel a hónaljad vagy lágyékod körül, különösen edzés után. Zuhanyozz naponta szappannal és forró vízzel, és mosd ki a sportcuccaidat rögtön használat után. Ha még mindig zavar a testszag, használj izzadtsággátlót, és dezodort, hogy megállítsd az izzadást és a kellemetlen szagokat.
Hőkiütés
A hőkiütést az elzáródott izzadságmirigyek okozzák, általában erős izzadás esetén. A kiütés kis piros pörsenésekből áll, amik viszketnek és kellemetlen közérzetet okoznak. Akkor jellemző, amikor az időjárás forró és párás. Ha hőkiütés jelentkezik a bőrödön, menj egy hűvösebb helyre, igyál sok folyadékot, fogj vissza az aktivitásodból, és vegyél fel egy hideg ruhát, hogy lenyugtasd a bőröd.
Szteroid káros hatása
Meglehet, hogy téged is csábítanak, javítsd fel a testalkatod anabolikus szteroidokkal, laboratóriumi hormonokkal, amik megdobják a test izomépítő képességét. De a szteroidok nagy pusztítást végeznek egy tinédzser testén. A szteroidok használatához köthetőek a májtumorok, pattanások, erőszakos viselkedés, kopaszodás, mellnagyobbodás, és here zsugorodás a tinédzser fiúk körében. Mi több, a szteroidok recept nélküli használata törvénybe ütközik.
A növekedési hormon káros hatása
Néhány fiatal atléta nemrégiben elkezdett növekedési hormont (HGH) rendelni az internetről. Teljesítménynövelőként reklámozzák, de ezek az állítások nem bizonyítottak. A HGH szedése viszont kockázatos lehet, okozhat izom-és ízületi problémákat, folyadék visszatartást (ödémát), magas koleszterinszintet és szívkárosodást is. Ráadásul a HGH rendelése recept nélkül illegális.
(KamaszPanasz - K. V. G., forrás: webmd.com)