Gyakori panasz lehet az orrüregekből történő vérzés. Ennek számos háttere lehet, melynek csak egy része jelez kóros eltérést, számos éllettani történés is vezethet vérzéshez.
Az orrüregben lévő számtalan pici, vékonyfalú és szűk kapilláris- vagyis az érhálózat – egyébként is sérülékeny. Az orrunk kitéve mechanikus hatásoknak, irritációnak, de még termikus hatásnak is, elsődleges célpontja lehet apróbb behatásoknak, a gazdag érellátás miatt könnyen alakul ki epistaxis – orrvérzés.
A vérzések okai több csoportra oszthatóak
lokális- helyi okok
- gyulladások, fertőzések: a nyálkahártya beszűrtsége sokszor érintheti az ereket, illetve azokat könnyen sérülékennyé teheti
- allergia
- sérülés
- gyakori orrcsepp használat
- irritáció
- orrnyálkahártya szárazság
- helyi eltérések: érmalformációs zavarok
- jóindulatú elváltozások, pl. polip vagy ciszta
- rosszindulatú eltérések – fiatalkorban nem, vagy csak extrém ritkán
- főleg gyerekeknél idegentest az orrüregben
nem helyi okok – melyek nem jeleznek kóros eltérést
- hormonális változások esetén pl. kamaszkorban a kis vékony erek a megnövekedett éráramlás okozta nyomásnak nem tudnak ellenállni, gyakoribbá válhat az orrüregi vérzés, ugyanígy terhesség esetén a megduzzadt orrnyálkahártya, magas ösztrogénszint miatt is.
- stressz, pszichés okok esetén
- általánosságban gyengébb érfalak esetén – mely lehet csak egyéni jellemző, kóros eltérés nélkül
rendszereltérések vagy betegség esetén
- vérzékenység pl. hemofilia, vonWillwbrand betegség, vérlemezke funkció zavarok, számbeli eltérés
- autoimmun betegségek, vérképzőszervi betegségek
- májbetegség esetén
- veseelégtelenség vagy krónikus vesebetegség során
- magas vérnyomás
- vérhígító használata esetén
Az orrvérzés összességében ritkán súlyos. A nagyobb vérzések, vagy a hátsó területeken jelentkező, garat felé lecsorgó vérzések okozhatnak inkább panaszt, amelyek sürgős ellátást igényelnek. Emellett gondolni kell a rendszeresen, gyakran kialakuló vérzések esetén is a háttérokok kizárására, mely miatt első körben háziorvosi vizsgálat és/vagy fül-orr-gégészeti véleményezés javasolt.
Akkor kell orvoshoz fordulni, ha jelentős vérzés van, időben elhúzódó (min. 20 percnél tovább tart), vagy rendszeres panasz, esetleg más tünet is társul.
Mit tegyünk orrvérzés esetén?
Általánosságban elmondható gyógyszert nem kell bevenni, maximum háttéreltérés rendezésére (pl. infekció esetén orvos által adott antibiotikum). Helyileg próbáljuk ellátni a vérzést, tamponálással. Főleg száraz nyálkahártya esetén javasolt vazelin vagy orrkenőcs használata. Szükséges lehet orrcsepp is. Fejünket ne hátra hajtsuk, ne csorogjon le a vér a garatba, mely még hányingert, hányást is okozhat. Inkább előre hajtott fejjel hagyjuk, had csorogjon ki a vér. Erősebb vérzés esetén orvosi segítség is szükséges lehet, fül-orr gégész parittyakötést, cauterizációt („elsütést”) is alkalmazhat. Lehet gyenge érfal esetén rutascorbint, vagy C, E, A vitamint is szedni.
(Szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus)