Erős hullámzás, sodrás, dagály, hirtelen változó vízmélység: mind jelentős veszélyt hordoznak magukban a tengeri fürdőzés során. A cikkünkben olvasható tanácsok betartásával elkerülheted a baleseteket!
Sodrás
A hullámok könnyen felkaphatnak és a víz mélyére sodorhatnak, ami nagyon veszélyes lehet. A dagálynak természetesen vannak előjelei, ilyen például az elszíneződött, barna víz – hiszen ilyenkor a homok felkavarodik. Emellett, ha a víz felszínén vízi növényzetet találsz, azt is vedd figyelmeztető jelként, hiszen ezek a tenger mélyéről sodródnak oda.
Ha sodrásba keverednél, fogadd meg az alábbi tanácsokat!
- Maradj nyugodt!
- Ha tudsz, állj meg egy helyben, lebegj, ne próbálj úszni.
- Próbálj tartósan a víz felszínén maradni, a lábaiddal „biciklizve”.
- Integess és kiálts segítségért.
- Ne próbálj az árral szemben úszni!
- Ússz a part felé, amíg le nem nyugszik a víz!
Dagály
A dagály meglepően gyorsan érkezhet. Persze a legtöbb életmentő figyelmeztet erre, de jobb előre megtudni a várható időpontokat, és a dagályt megelőzve kiszállnod a vízből. Érdemes azt is megnézni, hogy honnan várható a víz, főleg, ha sziklák vagy kövek közelében tartózkodtok.
Hullámok
A hullámokra érdemes különös figyelmet fordítani, főleg ha egy kisebb gyerekkel vagy. Még egy kis hullám is leránthat a víz alá, vagy mély vizek felé sodorhat.
Magasról ugrás
Sajnos rengeteg ember sérül meg komolyan, jelentős magasságból a vízbe ugorva. Sok tényező miatt is különösen veszélyes ez a tevékenység. Nem tudhatod például, hogy mi lapul a víz alatt, hogy mennyire mély a víz, stb. Soha ne próbáld ki!
Egyéb fürdőzési veszélyek
A víz mélysége apálytól és dagálytól függően változik, így megeshet, hogy a vízmagasság alacsonyabb, mint gondolnád. A sziklák és az egyéb víz alatti sérülést okozható képződmények gyakran nem látszanak, csak már miután megtörtént a baj. A víz meglepően hideg lehet, és a sokk megnehezítheti az úszást. Erős lehet a sodrás, ami mélyre vihet vagy akár a parti szikláknak is vághat.
Hajó, sup, kajak
A vízi járművek szuper szórakozás, illetve akár sportolás lehetőség is lehet. De nem árt rendeltetésszerűen használni őket. Mindig legyen rajtad mentőmellény, vigyél magaddal vizet, telefont (vízálló tokban) és ne evezz be a tenger közepéig. Maximum a bólya körül érdemes mozognod, onnan még látják a vízimentők is, ha esetleg probléma lépne fel. Csak akkor használd ezeket a sporteszközöket, ha jól úszol! Ha hajóval utaztok, ne menj a hajó szélére, peremére, ahonnan belepottyanhatsz a vízbe. Ne aggódj, a kapitány tudja majd a dolgát, neked csak arra kell figyelned, hogy ne ess ki.
Napégés
Hogy elkerüld ezt a különösen kellemetlen és fájdalmas esetet, védd a bőrödet a megfelelő faktorszámú naptejjel, valamint a szemeidet egy UV-szűrős napszemüveggel.
Kiszáradás
Könnyen dehidratálódhatsz, ha nem iszol eleget. Még egy hűvösebb napon is kiszáradhatsz a nap és a szél által, így érdemes figyelni arra, hogy elegendő folyadékot fogyassz.
Alkohol
Kerüld az alkohol fogyasztását a partokon, strandokon. Ez csak elősegíti a kiszáradást, befolyásolja a döntőképességedet és a mozgáskoordinációddal is problémák adódhatnak, amik folyamán könnyen veszélybe sodorhatod magadat.
Medúzák és tengeri sünök
Attól, hogy nem látod ezeket a kis tengeri élőlényeket, még könnyen beléjük léphetsz, és nagyon nagy fájdalmat okozhatsz magadnak. Mindig nézz körül, hogy merre is lépsz!
Ha mégis megtörténne a baj, akkor mosd le az érintett területet egy kis sós tengeri vízzel.
(KamaszPanasz - Gy.A., nhs.uk)