Te mennyire vagy tudatos vásárló? Nem könnyű a kérdésre válaszolni, mert a tudatos vásárlás nem mindenkinek ugyanazt jelenti. Míg fogyasztóvédelmi szempontból kimerül abban, hogy nem hagyod, hogy becsapjanak, megkárosítsanak, addig környezetvédelmi szemszögből ennél sokkal többet takar a fogalom.
Tudatos vásárlóként ugyanis:
- tisztában vagy a fogyasztói jogaiddal és élsz is velük
- tájékozódsz az árakról, a termékek minőségéről, a kapcsolódó szolgáltatásokról,
- mindig a legjobb ajánlatot választod ki
- etikailag és környezetileg is tudatos vagy, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy saját magadon kívül másokra is tekintettel vagy (a ma élő emberekre, a jövő generációjára, az ökológiai rendszerekre).
- olyan tudatos életvitelt folytatsz, amelynek során véded-óvod a szűkebb-tágabb környezetedet. Felelősséget vállalsz azért, amit teszel, és egyénileg arra törekszel, hogy hosszabb távon is megőrizd a természeti kincseket.
Miért fontos mindez?
Napjaink társadalma jórészt a fogyasztás köré szerveződik. Reklámok özöne zúdul rád mindenhonnan arra biztatva, hogy az ajánlott termékre feltétlenül szükséged van, ahhoz, hogy egészséges, boldog, gazdag stb. lehess. El akarják hitetni veled, hogy egy új mobiltelefon megvásárlása önmegvalósítás és általa olyan magasabb rendű értékeket kapsz kézhez tárgyiasult formában, ami semmivel sem pótolható. El akarják hitetni veled, hogy a súlyos tízezrekbe kerülő márkás cipők viselése egy olyan életérzés, ami csak azoknak jár, akik ilyet vásárolnak.
De ha te tudatos vásárló vagy, akkor megpróbálsz átlátni a reklámok rózsaszín ködfüggönyén, és elgondolkodsz azon, hogy mi a valódi értelme és értéke annak a terméknek? Meglátod, hogy az önmegvalósítást kínáló mobil, és a kivételes életérzést biztosító cipő gyártása mögött emberi verejték, szegénység, és kétségbeesett küzdelem áll. Meglátod, mert tisztában vagy azzal, hogy sok esetben a márkás sportcipő Délkelet-Ázsiában készül megalázó és kizsákmányoló munkakörülmények között.
Visszafordíthatatlan ökológiai károkat okozunk, de mindannyian tehetünk ellene
Környezetvédelmi kutatások eredményei szerint visszafordíthatatlan ökológiai károkat okozunk: szennyezzük a környezetet, pazarló életmódot folytatunk, feléljük az erőforrásokat.
Mit tehetünk? Változtathatunk! Talán azt hiszed, hogy egymagad kevés vagy ehhez, de gondolj bele: ha egyre többen válnak tudatosabbá, akkor a tettek összeadódnak és érvényre juthatnak.
Hogyan válj tudatos vásárlóvá?
Lépésről-lépésre változtatva a szokásaidon:
- vásárlásnál a mennyiség helyett a minőségre fektesd a hangsúlyt
- mindig csak annyit vásárolj élelmiszerből, amennyit valóban el is tudsz fogyasztani - ne dőlj be az akcióknak, vagy a nagy kiszerelésben kapható termékeknek
- csak azt vedd meg, amire valóban szükséged van - írj listát, és ne térj el tőle
- soha ne menj éhesen és szomjasan vásárolni. a kutatások szerint ilyenkor sokkal több élelmiszert teszel a kosaradba
- szerezd be az élelmiszereket közvetlenül a gazdától, piacon vagy helyi kisboltban
- lehetőleg mindig a szezonális élelmiszereket részesítsd előnyben
- a csomagolásmentes vagy fenntarthatóan csomagolt áru kímélias környezete
- mondj nemet a reklámok fogyasztásra ösztönző ígéreteire
- kerüld az eldobható dolgokat - például ne használj eldobható kávéscsészét, vagy poharat! - vedd elő az üveg-, vagy porcelán változatot.
- ne használj műanyag tasakokat - inkább a mosható ruhazsákokat, táskákat válaszd az élelmiszerek hazaszállitására
- tanulmányozd a termékek címkéjét - igaz néha nagyítót sem árt magaddal vinni az összetevők kisilabizálásához, de nagyon tanulságos tud lenni, amikor kiderül, hogy a negyed annyiba sem kerülő samponban pont ugyanazok az összetevők vannak, mint a drágábbikban
- ne tévesszenek meg a csodaszép csomagolások vagy a hangzatos szavak. Attól, hogy a tojástartó doboz illusztrációján zöld mezőben boldog tyúkok szaladgálnak még a dobozban lehet ketreces tartású tyúk tojása
- ne dobd ki az elromlott elektronikai készülékeket - javíttasd meg
A tudatos vásárlással nemcsak a pazarlásról és a felesleges pénzkidobástól véded meg magad, hanem sokat teszel a környezetedért és a fenntarthatóságért is.
(Szerző: Faar Ida, újságíró)
Felhasznált irodalom: