hűtő
#Zöldövezet

Melyek a legjobb kombinált hűtők?

2024.10.29.
2 perces olvasási idő

A kombinált hűtők ma már nagyon elterjedtek, és sok igényt próbálnak kielégíteni egyetlen készülékkel. Alap, hogy a kiválasztott darab jól hűtsön, jól fagyasszon, megfelelő legyen a szigetelése, hogy egy esetleges áramszünet esetén se kelljen kidobni a teljes tartalmát. Milyet válassz?

Ezúttal 19 márka - AEG, Beko, Bosch, Candy, Electrolux, Eta, Gorenje, Haier. Hisense, Hoover, Ikea, Indesit, LG, Liebherr, Midea, Miele, Samsung, Siemens, Whirlpool - 121 kombinált hűtőszekrényét tesztelte a Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben. Többféle hűtő típust is teszteltek: beépíthető hűtőket, többajtós vagyis multidoor és kétajtós side by side modelleket, illetve a leggyakoribb szabadonálló hűtőket.

Általános tapasztalat, hogy ritka az olyan termék, amely minden szempontból kiválóan teljesít. Ezért jó, ha nem a tökéletes terméket keressük, inkább azt, amelyik a mi szempontjainknak a leginkább megfelel.

Néhány érdekesség a teszteredményekből

A tesztelt modellek közül 54 kapott jó vagy kiváló értékelést energiafogyasztási szempontból. A mért adatok alapján számított éves energiafogyasztási értékek 160 és 490 kWh között mozogtak a tesztel kombinált hűtők esetében.

Az egyik legmagasabb értéket a Bosch KGN86VIEA teszteredményeiből kalkulálták, míg a márka más terméke, például a Bosch KGN362LDF esetében ennek a felével számolhatunk. A tesztben megtalálható a szabványos éves energiafogyasztás és az energiahatékonysági mutató is.

Ezeket az értékeket fontos a hűtési és fagyasztási hatékonyság eredményeivel együtt figyelembe venni, hiszen hiába energiatakarékos a készülék, ha cserébe igen gyenge a hűtési és/vagy fagyasztási teljesítménye. Így a boltban sem elég az energiafogyasztási címkét néznünk, hiszen cserébe nem garantált, hogy elégedettek leszünk a termékkel is.

Egy márkán belül sincs garancia a jó teljesítményre

Találhatunk az üzletekben jól és kevésbé jól teljesítő termékeket is. A Whirlpool WB70I952X szabadonálló kombinált hűtő például összesítésben az utolsó helyen végzett a tesztelt termékek rangsorában. Mivel sem hűtő, sem fagyasztó teljesítményével nem lehetünk elégedettek, mindemellett magas az áramfogyasztása, a beállításai nem megbízhatóak. Ezzel szemben egy másik Whirlpool szabadonálló hűtő holtversenyben az első helyen végzett, kiváló teljesítménnyel, gazdaságos fogyasztással és pontos beállításokkal. Ráadásul árban a két említett Whirlpool termék nagyságrendileg ugyanakkora, 290 000 Ft-os átlagáron érhető el.

Igen kellemetlen, amikor áramkimaradás, áramszünet esetén kikapcsol a fagyasztó és minden kiolvad. Ezért mérték, hogy a hűtők fagyasztó része mennyi idő alatt melegszik -17℃-ról -9℃-ra. Az eredmények 8 és 28 óra között mozogtak.

A legalacsonyabb és a legmagasabb óraszámot is ugyanazon márka, a Beko két modelljénél mérték. Az optimális és a gyártók által ajánlott hőfok beállítása nem is olyan egyszerű, a termosztátok sokszor pontatlanok Annak jártunk utána, hogy a készülékek saját termosztátja mennyire megbízható. Ezt mértük a gyártó által ajánlott beállításokkal és az optimálisnak tekintett beállításokkal (hűtőben 4°C, illetve fagyasztóban -18°C) is.

A hűtő rész megfelelő tisztítása még mindig nagy kihívás sok esetben

A fagyasztó részek tisztítása könnyebb feladatnak bizonyult. 94 termék kapott 4-es vagy 5-ös értékelést. Ugyanez nem mondható el a hűtőkről. Esetükben csupán 24 termék büszkélkedhet hasonló pontszámokkal.

A tesztelt kombinált hűtők átlagára a tesztelés idején 100 000 Ft és 959 000 Ft között mozgott. Az első 10 helyen Bosch, Haier, Samsung, Whirlpool és Samsung termékek végeztek 288 000 Ft-os átlagártól.

A termékek erősségei vagy éppen gyengeségei egészen pontosan kiderülnek a Tudatos Vásárlók Egyesületének legfrissebb vonatkozó terméktesztjéből, melyben saját szempontjaink szerint szűrhetjük és összehasonlíthatjuk a különböző modelleket.

A teljes teszt előfizetéssel megtekinthető itt.

(Tudatos Vásárlók Egyesülete)