Sokat eszem, változó a hangulatom. Depressziós vagyok?
Szakértőnk válasza a Sokat eszem, változó a hangulatom. Depressziós vagyok? kérdésre
Kedves Kérdező!
A szülők válása egyértelműen befolyással van a gyerekek életére, sokszor lehangoltságot, szorongást, a világ dolgai iránt való érdektelenséget, zárkózottságot eredményezve. Szomorúságod teljesen érthető, de a te esetedben a leírtak alapján szerencsére még nem beszélhetünk depresszióról.
A depressziónak számos tünete van, súlyosságától függően beszűkült érzelmi megnyilvánulások, az aktivitás, az érdeklődés elvesztése jellemzik, az érintettek befelé fordulókká, reményvesztetté válnak a jövőjüket illetően. Mindezek mellett a depresszió diagnózisához bizonyos időbeli kritériumoknak is meg kell felelni.
Valóban igaz, amit írtál: a depresszió hajlamosíthat az evési zavarok kialakulására, s ez fordítva is igaz. De ugye hallottál már arról, hogy ha ideges az ember sokszor bekap valamit, s így stresszes életszakaszokban előfordulhat, hogy az illető szinte észrevétlenül az egész napját evéssel, nassolással tölti? Az evésnek nem csak a táplálkozás szempontjából van funkciója. Az evés, mint az örömszerző forrás is jelen van az életünkben. Ahogy egy csecsemő a cumival –orálisan- nyugtatja magát, sokszor mi is „szájon át” vesszük magunkhoz a megnyugvást, a simogatást, főként édességek fogyasztása által.
Leszoktatni magad az evésről nem azt jelenti, hogy ne egyél annyit, amennyi jólesik. A feszültséget az evés csak pillanatnyilag képes csillapítani. A helyzetedben leginkább az jelenthetné a megoldást, hogy evés helyett elfoglalod magad valamilyen számodra örömet adó tevékenységgel. Lényeg, hogy elégedettség érzése járjon át, miközben tevékenykedsz.
Rendkívül fontos, hogy beszélgess a szüleiddel minél többet, hiszen tudnotok kell mi zajlik egymás lelkében. Egy kiadós beszélgetés gyógyírt adhat nagyon sok megválaszolatlan kérdésre, felgyülemlett feszültségre. Oszd meg a bánatodat a barátaiddal, vagy hozzád közel álló felnőttel. Nem szabad bezárkóznod. Ahhoz, hogy a dolgok rendeződjenek, időre van szüksége mindenkinek. Neked is. Sok fiatal esetében a kamaszkor egyébként is hatalmas lelki felfordulással jár együtt. Adj időt magadnak, s meglátod, az életkedved hamarosan visszatér.
Ha azt tapasztalod, hogy egy-két hónap múltán sem változik a helyzeted, akkor valóban érdemes lenne felkeresned egy pszichológust.
Kitartást! Kertész Tímea
Kapcsolódó cikkek