házikedvenc
#Betegségek

Háziállatoktól elkapható betegségek

2015.04.17.
3 perces olvasási idő

A háziállatok nagyszerű barátok tudnak lenni, ám ők is kaphatnak el vírusokat, amik néha átterjednek az emberekre is. Olvass tovább, hogy megtudd, hogyan maradhatsz vírusmentes.

Hogyan terjeszthetnek a háziállatok fertőzéseket?

Néhány betegség, amik előfordulhatnak háziállatoknál - macska leukémia, a FI V-fertőzés, fonalféreg fertőzés - az emberekre is veszélyt jelentenek. Átadhatnak baktériumokat, vírusokat, parazitákat és gombákat. Ezek különösen veszélyesek lehetnek a csecsemőkre, fiatalabb gyerekekre, terhes nőkre, idősebb emberekre, és olyanokra, akiknek az immunrendszerük legyengült más betegség miatt.

Az emberek általában akkor kapják el kedvencük betegségét, amikor az megkarmolja, megharapja őket, vagy testközeli kontaktusba kerülnek állati hulladékkal, mint például a nyál vagy ürülék.

A háziállatoknak emellett lehetnek bolhái vagy kullancsai, amik különböző betegségeket terjeszthetnek, mint a Lyme-kór vagy az agyhártyagyulladás.

Kutyák és macskák

  • A Campylobacter-fertőzés egy olyan típusa a fertőzéseknek, amit kutyák, macskák, hörcsögök, háziállatés néha farmokon élő állatok adhatnak tovább. Ez egy olyan baktérium, ami az állatok emésztőrendszerében képes élni. Azok az emberek, aki megfertőződnek ezzel a baktériummal, olyan kellemetlen tüneteket tapasztalhatnak, mint a hasmenés, láz, hasi fájdalom. Az ember gyakran akkor kapja el, ha ezzel a baktériummal fertőzött ételt eszik, például ha a hús, amit eszik nincs jól átsütve, vagy ha olyan tejet iszik, ami nincs hőkezelve. Ugyanakkor elkapható ez a fertőzés, ha testi kontaktusba kerülünk állati ürülékkel vagy fertőzött vízzel. Ragályos, tehát emberről emberre terjed, főleg az egy háztartásban élőknél. Általában antibiotikumokkal kezelik.
  • A Bartonella henselae baktérium okozza a macskakarmolási betegséget. Akit egy macska megkarmol, vagy megharap, megfertőződhet ezzel a baktériummal, ami majd kiválthat duzzadt nyirokcsomókat, lázat, fejfájást és kimerültséget. Általában a macskán nem látszik semmilyen tünet, így nem veszed észre, ha fertőzött. Antibiotikumokkal kezelhető, néha magától elmúlik.
  • A bolhás kutyáknak és macskáknak lehetnek galandférgeik, amiket úgy kapnak el, hogy lenyelik a bolháikat vakaródzás közben. A bolhák hordozhatnak galandféreg tojásokat, amik kifejlődnek felnőtt galandférgekké, ha egy állati vagy emberi szervezetbe kerülnek. Azok az emberek, akik galandféreg fertőzöttek, galandféreglárvákat fedezhetnek fel a székletükben, amik rizsszem szerűek. Gyógyszeres kezeléssel gyógyítható.
  • A Toxocariasis egy olyan betegség, amit a kutyák és macskák beleiben élősködő férgek okoznak. A férgek tojásai a kutya- és macskaürüléken keresztül terjedhetnek át az emberre. Azok, akik nem mosnak gyakran kezet, véletlenül megehetik az apró féregtojásokat, amik az emésztőrendszerbe jutva fejlődni kezdenek. Tünetei: láz, köhögés, zihálás ,hasi fájdalom, izzadás, megduzzadt nyirokcsomók. A toxocariasis legtöbb típusát gyógyszerekkel lehet kezelni.
  • Egy ember úgy kaphat toxoplasmosis-t,hogy testi kontaktusba kerül nyers húsban, vagy macskaürülékben lévő parazitával. A jelei és tünetei a láz, kimerültség, izomfájdalom, izzadás, torokfájás, fejfájás és a köhögés. Különösen veszélyes terhes nőkre, mert a születendő gyermeknél látási problémákat és szellemi retardációt okozhat.
  • A Tinea (magyarul ótvar) egy gombás fertőzés, ami az emberi test bármely részén feltűnhet. Az emberre úgy terjedhet, hogy megérinti egy fertőzött állat (kutya, macska, rágcsáló) bőrét. Viszkető, körkörös alakú bőrtüneteket okoz (akár a fejbőrön is). Az orvosok gombaölő szerekkel vagy más gyógyszerekkel kezelik.

Madarak

Ha a madarakat tartunk, fertőző betegségeket kaphatunk el tőlük. Szerencsére ez nagyon ritka, egészséges szervezetet ritkán támad meg ilyen betegség.

  • A cryptococcosis az egyik olyan betegség, amit átadhatnak nekünk a madarak. Azok az emberek, aki valamiféle madári élő organizmust lélegeznek be, könnyen megkaphatják ezt a betegséget. Tünetei a láz, a kimerültség, köhögés, és mellkasi fájdalom. A cryptococcosis okozhat agyvelőgyulladást és tüdőgyulladást is. Azok az emberek, akiknek az immunrendszerük le van gyengülve, nagyobb eséllyel betegednek meg. A cryptococcosis egy gombás fertőzés, ezért az orvosok gombaölő gyógyszerekkel kezelik.
  • A papagájkórt akkor lehet elkapni, ha a madár fertőzött ürülékével létesítünk közvetlen kapcsolatot. Általában papagájok és arák terjesztik ezt a betegséget. Tünetei: köhögés hidegrázás, láz. Az orvosok antibiotikumokkal kezelik.

Hüllők és kétéltűek

A legtöbb hüllő és kétéltű emésztőrendszerében és bőrén megtalálható a szalmonella baktérium. A hüllők a fejükön is hordozhatják a szalmonella baktériumot, tehát az emberek a ketrec vagy terrárium érintésével is megfertőződhetnek. Hasmenést, gyomorgörcsöt és lázat okozhat. Megfertőzheti a vért, és átterjedhet a test más részeire is. A kezelésére antibiotikumot használnak.

Más állatok

Még kisállatok is (mint például a hörcsögök, futóegerek, egyéb rágcsálók) terjeszthetnek betegségeket.

  • A veszettség egy nagyon komoly betegség, ami a fertőzöttek nyálában található meg. Átterjedhet az emberre a fertőzött állat harapásával. A kórt terjeszthetik mosómedvék, bűzös borzok, prérifarkasok, rókák, hódok. A háziállatok is elkaphatják harapás által a veszettséget, ha nincsenek beoltva ellene. Ez a nagyon veszélyes betegség okozhat agyi károsodást, és ha nem kezelik, halált is. A háziasított állatokat be kell oltatni, hogy ne, legyen meg még a lehetősége sem a megfertőződésnek.

Hogyan maradhatsz te és a kedvenced is egészséges?

Fontos hogy észben tartsd, hogy kedvenceid betegségeket terjeszthetnek. Mosd meg a kezed a háziállatod etetése, érintése vagy a lakhelyének tisztítása után, hogy megvédd magad a betegségektől, és megelőzd azok terjedését. Használj meleg szappanos vizet, és mindig súrold meg a körmöd is.

Viselj kesztyűt, amikor kitakarítod a kedvenced ketrecét, vagy a macskád almát. Az állatodat sose fürdesd a konyhai csapnál vagy a fürdőkádadban, de ha mégis, mindig fertőtlenítsd utána egyből (a csapot vagy a kádat, ne az állatot!).
Mindig külön az állatodnak készített étellel etesd a háziállatod. Nem jó ötlet vele megosztani az ételed. Az emberi étel, mint például a csokoládé megbetegítheti a kedvencedet. Sose etesd nyers hússal, mert lehetnek benne kártékony baktériumok, amik nemcsak a kedvencedet, hanem téged is megbetegíthetnek.

Néhány állat nem tartható háziállatként. Akármennyire is csábító, sose vigyél haza és tarts háziállatként egy vadállatot, mert hordozhat olyan fertőzést, ami átterjedhet rád és a családodra. Hívj állatvédőket, akik beteg vagy elhagyatott állatokkal foglalkoznak. Végezetül pedig sose érints meg furcsának vagy betegnek tűnő állatot!

(I.S.)